Vilnius/Kaunas, sausio 7 d. Lietuvos pieno rinkai - ir gamintojams, ir vartotojams - 2010-ieji buvo neblogi metai, teigia vienos didžiausių šalies pieno perdirbimo įmonės „Rokiškio sūris" vadovas Dalius Trumpa. Pieno gamintojai praėjusius metus vertina taip pat palankiai, tačiau į ateitį žiūri atsargiai, nes kyla ne tik pašarų, bet ir energijos kaina. Be to, restruktūrizuojantis ūkiams, mažėja melžiamų karvių skaičius ir pieno gamyba.
„Manyčiau, kad 2010 metai buvo neblogi visai rinkai: žemdirbiai gavo aukštas kainas už patiekiamą pieną, o šalies parduotuvių lentynose pieno produktai nebrango tiek, kiek galėjo brangti dėl savikainos, jei nebūtume gavę gerų kainų eksporto rinkose. Eksporto rinkų sąskaita dotavome vidaus rinką, kuri tebėra nuostolinga", - sako D. Trumpa.
Anot jo, pieno įmonės vadovybė dar oficialiai nesvarstė 2010-ųjų rezultatų, todėl ir nuomonė apie juos nesuformuluota. „Galiu pasakyti, kad džiugina tai, jog paskutiniais metų mėnesiais apyvarta augo ir bendras 2010-ųjų pardavimų rezultatas nedaug skiriasi nuo 2009 metų", - komentuoja D.Trumpa.
„Rokiškio sūrio" grupės konsoliduoti pardavimai pernai buvo 556,988 mln. litų, t. y. 0,61 proc. mažiau negu 2009 metais, kai jie siekė 560,395 mln. litų. Vien gruodžio mėnesį, palyginti su 2009-ųjų gruodžiu, grupės pardavimai padidėjo 29,96 proc. iki 56,723 mln. litų. Preliminarų praėjusių metų pelną įmonė planuoja paskelbti vasario 28 dieną.
Kaina padidėjo, bet padidėjo ir išlaidos
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Bronius Markauskas praėjusius metus iš pieno gamintojų pozicijos vertina atsargiai, tačiau pripažįsta, kad palyginti su 2009 ir 2008 m., ką tik pasibaigę metai buvo geri. „Deja, neramina pieno gamybos mažėjimo tendencija, nes mažėja melžiamų karvių banda. Nepriklausomai nuo pieno kainų, gamybos atsisako senyvo amžiaus žmonės. Šis faktas visam pieno sektoriui nėra palankus", - vertina B. Markauskas.
Jei prognozės, kad tokios pieno kainos išsilaikys ir šiemet, pasitvirtins, gamintojai atsistos ant tvirto pagrindo po kojomis ir pieno gamyba stabilizuosis, galbūt net pradės didėti. „Tokia kaina jau leidžia galvoti apie plėtrą ir investicijas, tačiau yra ir kita medalio pusė. Kyla pašarų ir energijos kaina. Pajamos didėja, bet didėja ir išlaidos. Kol kas situacija yra nebloga, tačiau žiūrint į ateitį visiškai ramiai jaustis negalime", - svarsto ŽŪR pirmininkas.
Jo teigimu, ekspertai pataria vertinti sąnaudų pašarams ir pieno kainos santykį. „Kiek didinti gamybą, reikia labai atidžiai apskaičiuoti, įvertinant išlaidų pašarams didėjimą. Gal geriau gaminti mažiau pieno ir išleisti mažiau pašarams", - dėsto B. Markauskas, pridurdamas, kad mūsų ūkininkai taip pat turi skaičiuoti ir planuojant gamybą, įvertinti visus galimus pokyčius. ŽŪR pirmininko žodžiais, prielaidų grūdų kainoms mažėti nematyti, tad iliuzijų, kad jos dėl kokių nors priežasčių sumažės, nereikėtų puoselėti.
Gamintojų pozicijos sustiprėjo
Vertindamas praėjusius metus kooperatyvo „Pienas LT" valdybos pirmininkas Naglis Narauskas įžvelgia dar vieną šalies rinkos pokytį gamintojų naudai. „Pernai nustojome linkčioti galvomis pieno perdirbėjams. Mūsų derybinės pozicijos sustiprėjo. Praėjusieji metai, ko gero, buvo pirmi metai, kai pasijutome tikraisiais rinkos dalyviais", - sako kooperatyvo vadovas.
Jis patvirtina ŽŪR pirmininko nerimo žodžius dėl augančių pašarų ir energijos kainų: „Pieno savikaina didėja. Šie metai gali būti naujų iššūkių metai. Viskas priklausys nuo pasaulinių pieno ir grūdų kainų". Kooperatyvo vadovo vertinimu, remiantis pasaulinėmis tendencijomis, pieno kainos šiemet dar turėtų kilti. Ne tik dėl to, kad auga savikaina, didėja ir pieno poreikis.
Praėjusieji metai kooperatyvui „Pienas LT" taip pat buvo išskirtiniai, nes patvirtinta parama kooperatinei pieno perdirbimo įmonei statyti. Idėja jau pradeda virsti konkrečiais veiksmais. „Susidarė labai palankios sąlygos gamintojams tapti ir perdirbėjais. Kaip tomis sąlygomis pavyks pasinaudoti, paaiškės per šiuos metus", - steigia N. Narauskas. Per artimiausius mėnesius bus surengtas konkursas įrangai pirkti ir statybos darbams atlikti. Tikėtina, kad šiemet jau bus uždengtas naujos perdirbimo įmonės stogas. Stiprėja ir kooperatyvo nariai: kas turi galimybių, didina bandas.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)