Kėdainiai. Dalis Okainių žemės ūkio bendrovės melžiamų karvių šią savaitę iš seno tvarto bus perkeltos į naujutėlę robotizuotą karvidę.
Į fermos atidarymą atvyko nemažai ūkininkų, planuojančių modernizuoti savo ūkius ir svarstančių, kokią melžimo sistemą rinktis. Juos sukvietė AB „Lytagra“, prieš keletą metų tapusi Okainių ŽŪB pajininke. Pažangioje bendrovėje šiuo metu dirba 80 žmonių, vidutinis atlyginimas, neatskaičius mokesčių, siekia 1 400 Eur, darbuotojų amžiaus vidurkis – 41 metai. Okainių ŽŪB turi 3 tūkst. ha žemės, 76 proc. pajamų gauna iš gyvulininkystės, 24 proc. – iš augalininkystės.
Pastaraisiais metais bendrovė nemažai investavo į inžinierinius tinklus, buvo pastatyta 12 tūkst. t grūdų saugykla-džiovykla, o naujausias statinys – 264 vietų robotizuota melžiamų karvių ferma, statyta iš bendrovės lėšų ir kreditų. Būtent tai, kad didžiausias pajamas bendrovei duoda gyvulininkystė, lėmė sprendimą modernizuoti pieno ūkį.
Okainių bendrovėje yra 1 200 holšteinų veislės karvių. Pasak jos ilgamečio vadovo Viliaus Samuolio, naujoje fermoje bus laikomos 242 karvės, kurias melš 4 Lely robotai. Kitos kol kas toliau melžiamos aikštelėje, bet jau numatyta dar dviejų robotizuotų karvidžių statyba – ateityje daugiau kaip 700 karvių melš 12 Lely robotų ir dar liks viena melžimo aikštelė.
Naujoji Okainių ŽŪB karvidė veikti pradės jau šią savaitę
„Lytagros“ gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius teigė, kad būtent melžimo robotai padeda atsiskleisti visam karvės produktyvumo potencialui. Naujoje 38 m pločio ir 90 m ilgio 264 vietų karvidėje sumontuoti naujausi Lely Astronaut A5 robotai. Karvė į šį melžimo robotą įeina ir išeina tiesiai. Leidžiant karvei įeiti ir išeiti tiesiai iš melžimo gardo, pašalinamos nereikalingos kliūtys, taupomas laikas, gyvulys nepatiria streso, kai reikia apsisukti mažoje erdvėje.
Pasak R. Pocevičiaus, Lely filosofija - kuo mažiau varžyti karvę, kad ji kuo laisviau judėtų, todėl robote karvė neliečiama, turi vietos iš šonų, gali pajudėti į priekį. Robote instaliuota hibridinė ranka, kuri dirba tiksliai, efektyviai ir tyliai. Kuo daugiau karvė lankosi robote, tuo geriau kompiuteris atsimena jos duomenis ir tuo lengviau uždeda melžiklius. Kiekvienas tešmens ketvirtis melžiamas individualiai, pienas teka pro analizatorių, kuris rodo riebalų, baltymų kiekį, laktozę, laidumą, kraują, temperatūrą. Instaliuoti ir somatinių ląstelių skaičiuotuvai. „Tai visa laboratorija“, - sakė „Lytagros“ gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas.
„Lytagros“ gyvulininkystės skyriaus grupės vadovas Rimgaudas Pocevičius pristatė visą naujos fermos įrangą
Robote taip pat galima sumontuoti garų sistemą dezinfekcijai, kuri neleidžia perduoti ligų nuo vienos karvės kitai; svėrimo sistemą, skystų pašarų padavimo sistemą.
R. Pocevičiaus teigimu, naujas dalykas Lietuvoje – nagų priežiūros sistema Lely Meteor, kuri, esant reikalui, apiplaus karvės kojas ir užpurkš dezinfekcinio skysčio. Tai galima daryti ir profilaktikos tikslais, ir gydant.
Naujoje karvidėje bus dvi melžiamų karvių grupės. Įrengtas atskyrimo gardas, į kurį, esant reikalui, karvės bus nukreiptos po melžimo. Didelis dėmesys skirtas karvių komfortui: platūs praėjimo takai, ilgesnės guoliavietės, sumontuoti masažo šepečiai. Suprojektuotas ir platesnis (6 m) šėrimo takas, kad važiuodama technika nemindytų pašarų. Po tvartą 24 val. per parą važinėja pašarų pristūmėjas Lely Juno.
Okainių ŽŪB vadovas Vilius Samuolis tikisi, kad melžimo robotai leis padidinti karvių produktyvumą
Vienoje karvidės pusėje sudėti kilimai per visą guoliavietės ilgį, kitoje – trumpesni. Ant jų užpilama 7 cm šiaudų, kad karvė gultųsi minkštai, netraumuodama sąnarių, be to, šiaudai padeda sugerti drėgmę.
Ventiliatoriai sumontuoti šoninėse fermos sienose, kad daugiau įtrauktų šviežio oro iš lauko ir jo įleistų į karvidę. Ant ventiliatorių uždėti purkštukai, kurie karštą dieną galės vėsinti gyvulius, tuo pačiu ir šiek tiek nuplaus dulkes. Sienose sumontuotos 3,5 m aukščio užuolaidos taip pat padės kovoti su karščio stresu.
Oro judėjimą fermoje užtikrina dvigubas stogas – viršutinė dalis yra skardos, po ja paliktas tarpas ir tada sudėtos poliuretaninės plokštės. Tarpas tarp dangų ir padeda ištraukti blogą orą. „Tokia stogo konstrukcija nepigi, bet ji atsiperka“, - teigė R. Pocevičius.
Fermoje padarytas patogus takas karvėms pervaryti iš vienos grupės į kitą, sumontuota vartų sistema. „Normalioje aplinkoje tie vartai būna atidaryti ir karvės gali laisvai judėti – į robotą, guoliavietę, gerti ar ėsti. Tačiau pasitaiko, ypač besibaigiančios laktacijos karvėms, kad jos nebenori eiti į robotą, tad vartų sistema jas gali laisvai nukreipti ten, kur reikia“, - aiškino R. Pocevičius.
„Lytagros“ įmonių grupės valdybos pirmininkas Adomas Balsys svečiams aprodė naująją karvidę ir jos įrangą
Iki šiol vidutinis Okainių ŽŪB karvių produktyvumas siekė 8,6 t per metus, per dieną bendrovėje primelžiama po 25 t pieno. „Manau, šiemet padidinsime produktyvumą ir vidutinis primilžis iš karvės bus daugiau kaip 9 t, o ateityje, kai bus daugiau robotų, tikimės melžti po 10 t iš karvės“, - teigė V. Samuolis. Šiuo metu pieną bendrovė priduoda kooperatyvui „Pienas LT“.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)