Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Pavykus eksperimentui, ūkyje kanapės „prigijo“

Ukmergė. Vienas pirmųjų ūkininkų, pradėjusių auginti kanapes, Kęstutis Zinkevičius, išplėtė šių augalų pasėlius nuo 1 iki 28 ha. Sustoti nežada - planuoja kanapių sėti dar daugiau. Tačiau teigia, kad vien gerų norų neužtenka - žemės įsigyti ar ją išsinuomoti  naujokams kasmet vis sudėtingiau. Dėl šios priežasties ūkio valdos išsibarsčiusios įvairiuose rajonuose.

Į Ukmergės rajono Deltuvos seniūnijos Jakutiškių kaimą 31 metų K. Zinkevičius su žmona Monika atvyko gyventi iš Kauno. Čia jo broliui Andriui priklausančiame 1 ha sklype prieš trejus metus ir pradėjo savo eksperimentą - pasėjo kanapių. Buvo vienas pirmųjų, kurie, įteisinus kanapių auginimą, ėmėsi šio verslo.

Žemės ūkio darbų niekuomet nedirbusiam, vadybininko profesiją turinčiam vyriškiui šis žingsnis tuomet prilygo avantiūrai. Prisipažįsta, kad ir iš aplinkinių skeptiškų nuomonių teko išgirsti.

Bioversija m7 2024 11 19

Kombaino ieškojo „su žiburiu"

K. Zinkevičius prisimena, kad didžiausi sunkumai, su kuriais tuomet susidūrė - kombaino derliui nuimti paieškos. Mat kanapės kuliamos vėlai - sėklos subręsta tik spalio mėnesį. O tai jau toks metas, kuomet po javapjūtės kombainai paprastai „ilsisi". „Visi kombainai jau sutvarkyti, žiemai užkonservuoti. Tiesiog stebuklingai pavyko rasti darbinės būklės ir išsinuomoti", - sako jis.

Dabar prisimena, kad iš to 1 ha prikūlė apie 100 kilogramų kanapių sėklų - bent 5 kartus mažiau nei priklausytų pagal kanapių auginimo normas. Mano, kad pasirinko netinkamą sėklą.

„Įmanoma net 1 toną prikulti iš hektaro. Bet čia jau turi būti labai gerai atitaikyta sėkla, dirva, technologijos", - teigia K. Zinkevičius

Kanapių laukai didėjo

Savo eksperimentą vis tiek įvertino kaip pavykusį. Tuomet ėmė ir išsinuomojo dar 10 ha Marijampolės rajone, Sasnavos seniūnijoje. O dar po metų Panevėžio rajone, Upytės seniūnijoje - 18 ha.

Jau ir su derliumi kur kas geriau pasisekė. Iš hektaro prikūlė po 400 kg. Įsitikinęs, kad pagelbėjo teorinės žinios, kurias po kruopelytę rinko iš visų įmanomų šaltinių - interneto, kitų ūkininkų, trumpalaikės patirties. Sako internete daug informacijos neradęs net ir anglų kalba.

Kombainams - išbandymas kanapėmis

Dabar jau žino, kaip sudėtinga kanapių derlių nuimti. Ne juokai, kuomet kanapes kertantis ir kuliantis kombainas sugenda ar tiesiog akyse užsiliepsnoja. O taip nutiko net ne su vienu išsinuomotu kombainu, o trimis. Derlių šiaip ne taip nuėmė su ketvirtu...

„Taip nutinka dėl labai tvirto kanapių pluošto. Tiesiog jis veliasi, stringa, kombainas užkaista, kad net dūmai rūksta. Kanapes auginantys ūkininkai pasakoja, jog būna atvejų, kuomet technika visiškai sudega", - pasakoja Kęstutis.

Jis aiškina, kad kuliantis kanapes kombainas turi bene dvigubai lėčiau lauku judėti nei kuliant javus. Niekur čia nepriskubėsi, kai kanapės sunkiai pasiduoda kertamos.

Kanapių pluoštas toks atsparus aplinkai, pavyzdžiui, jūros druskai, kad iš jo jūrinius lynus veja

Ar netapo K. Zinkevičius aplinkinių ūkininkų priešu su technikai sunkiai įveikiamomis kanapėmis? „Tikiuosi, kad netapau. Bet savo kombaino kol kas nesiruošiu pirkti", - juokiasi.

Aliejų spaus ūkyje

Šiemet ūkininkas rengiasi įsigyti presą kanapių aliejui spausti. Mat ankstesnių metų derliaus sėklas veždavo į kitas spaudyklas. „Noriu sukurti tokį namų ūkį, kur viskas būtų nuo pradžių iki galutinio rezultato. Nuo į dirvą beriamos sėklos iki produkto", - planus atskleidžia pašnekovas.

Savo ūkyje, Ukmergės rajone, žada pasiūlyti pramogą - pakviesti lankytojus paklaidžioti po kanapių lauko labirintą. Jau rengia ir edukacines pamokėles. Čia jau ir žmonai Monikai yra darbo - ir lapelių sudžiovinti, ir arbatos išvirti, apie aliejaus naudą papasakoti.

K. Zinkevičius mano, kad, įsirengęs kanapių aliejaus spaudimo presą, ir kitiems augintojams šią paslaugą teiks. Įsitikinęs ūkininkas ir tuo, kad kuo toliau, tuo didesnę paklausą įgis ir kanapių pluoštas, ir jų spaliai.

Pluoštui ir spaliams eilė dar ateis

„Dabar svarstau, kaip pluoštą perdirbti. Galima būtų pritaikyti linams naudotas technologijas ir įrangą. Tik kad linų pramonė Lietuvoje sunaikinta ir tos įrangos nebežinia, kur gauti", - sako dabar ritinius laikąs angare.

O šit brolis Andrius pasirengęs garažą statyti iš kanapių spalių ir kalkių mišinio. Broliai tikina, kad tai tikrai ne jų „išradimas" - užsienyje tokie statiniai nėra naujiena. Tiesa, Lietuvoje kol kas - vienetai. Nors privalumai, anot Kęstučio, rimti - tokio statinio šiluminė varža didelė, o be to, jis nedegus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.