Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Pavasarinis medunešis – skalsus

Kaunas. Bitininkai jau pradėjo kopinėti pavasarinį medų. Daugelyje šalies regionų pavasarinis medunešis buvo nepalyginamai geresnis už pernykštį. Medaus kainos išlieka tokios pat kaip pernai.

Biržų bitininkų draugijos pirmininkas Jonas Danisevičius sako, kad šiemet pavasaris bitelėms buvo palankus ir bitininkų nuotaikos geros. „Turi būti geros, nes negali eiti į bityną prasta nuotaika. Tada ir bitelės bus piktos“, – šypsosi bitininkas.

Bičių šeimos, spėjusios po žiemos sustiprėti, ir medunešis buvo turtingas. Pasak jo, vieniems gal daugiau, kitiems mažiau sunešė medaus, tačiau palyginus su praeitu šaltu pavasariu, kuomet pavasarinio medunešio praktiškai nė nebuvo, medaus kiekis tikrai geras.

Bioversija m7 2024 11 19

J. Danisevičius aiškina, jog pavasarinį medų bitės sunešančios iš medingų pavasarį žydinčių augalų – sodų, įvairių medžių, kiaulpienių, žieminių rapsų. Tačiau netgi tuo atveju, kai aviliai stovi netoli rapsų, kiaulpienių lauko ar sodo vidury, negalima teigti, kad suneštas medus bus iš vienos rūšies augalų. „Net vidury rapsų lauko avilį pastatyk, bet vis tiek viena kita šeima atras nektaro kur nors kitur“, – pažymi jis.

Pirmininkas sako, jog šiemet daugelis prognozavo pavasarinio medaus brangimą, tačiau šios prognozės neišsipildžiusios – medaus kainos išliko panašios kaip ir pernai, kuomet daugelis jį realizavo po 6-7 eurus už kilogramą.

Medunešis ankstyvesnis nei pernai

Pavasarinį medų jau pradėjo kopinėti Anykščių rajono bitininkai. Anykščių bitininkų draugijos pirmininkas Albertas Žarskus mena, jog pernai pirmojo medaus derlių tik birželio 24 dieną pradėjo imti.

„Praeiti metai buvo labai sudėtingi – Aukštaitijos bitininkai liko nuskriausti, nes pavasarinio medaus praktiškai nė nebuvo. Šiemet medunešis buvo nepalyginamai geresnis už pernykštį. Tik labai intensyvus žydėjimas buvo – greitai viskas nužydėjo. Dabar laukia toks tuštokas laikotarpis iki birželio vidurio, nedaug žydinčių augalų“, – sako jis. 

Tačiau A. Žarskus pabrėžia, jog medaus kiekis labai priklauso nuo to, kur aviliai stovi, kokie medingi augalai tose apylinkėse žydi.

Tik pasirodęs Anykščių turguje, pirmasis pavasarinis medus kainavo po 10 eurų už kilogramą. Tačiau kainos traukiasi, įsibėgėjant medaus kopinėjimo darbams ir daugėjant rinkoje šio produkto. Pirmininkas mano, jog nuo pernykščių jos neturėtų skirtis.

Įvairiose ganyklose rezultatai skirtingi

„Viskas gerai, derlius gausus. Bet labai supuolė visų augalų žydėjimas – vienu metu visi pražydo, sutrumpėjo medunešio laikotarpis“, – taip šiųmetį pavasarinį medunešį apibūdina Lazdijų bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Petrauskas. Šimtą bičių šeimų turintis bitininkas pavasarinį medų jau išsuko.

Jis sako, kad toks ankstyvas pavasaris ir intensyvus bei trumpas augalų žydėjimas nėra labai palankūs veiksniai, nes iš po žiemos bičių šeimos dar nėra visiškai sustiprėję, pasiruošę darbui. „Kai vėliau prasideda medunešis, bičių šeimos būna sustiprėję – užauginę daugiau naujų bičių, gausesnės. Stiprios šeimos ir medaus daugiau prineša“, – aiškina pašnekovas.

Anot jo, praeitais metais pavasarinio medaus kiekiai buvę gana maži. Tačiau teigia, jog sunku vertinti labai vienareikšmiškai ir sakyti, kad visur buvę blogai. Mat,  pats laikydamas avilius 6-7 vietose, pastebi, kad jei vienose ganyklose vieni būna gana tušti, kitose gali ir pasisekti.

„Net ir šiemet, kai, atrodytų, palankus pavasaris, vienas bitininkas sakė, jog pas jį labai prastai. Gal dėl to, kad prie miško, gal per sausa buvo, augalai silpnesni, mažesni žiedai, nektaro mažiau skiria“, – svarsto pirmininkas. Jis sako, jog net ir esant tokioms pačioms oro sąlygoms ne visi augalai vienodai išskiria nektarą.

J. Petrauskas stebėjo, kaip bitelės dirba kiaulpienių laukuose, ir priėjo prie išvados, kad netoli jo bityno augantys šie augalai ne kažin kiek nektaro šiemet išskyrė. „Matėsi, kad prieš šiaurinį šlaitą visai nėra bičių, reiškia, augalai neskiria nektaro. O tuo tarpu iš pietinės pusės viskas gerai, skraido bitės. Ir soduose buvo bičių“, – pasakojo jis.

Meduvės prisipildė po kiaulpienių žydėjimo

„Šiemet medaus yra. Ir medunešis buvo ankstyvas – kiaulpienės nužydėjo ir  pilnos meduvės medaus“, – pavasariniu derliumi džiaugiasi Jonavos bitininkų draugijos pirmininkas Juozas Rimkus. Tuo tarpu pernai medų sukti bitininkams gerokai vėliau prisiėjo, nes pavasaris buvęs šaltas, bites ilgai maitinti, stiprinti reikėjo.

Jis sako, kad daugelis rajono bitininkų jau gali kopinėti ir parduoti medų, nes jis yra užakiuotas. „Kai užakiuotas, jau jį galima vadinti medumi. Kol neužakiuotas, negalima sukti, nes dar iki atitinkamo procento vanduo neišgarintas, laikymui netinka. Kaip konservuodami žiemai stiklainius šeimininkės užsuka, taip ir bitės vaško dangteliais uždengia“, – aiškina pašnekovas.

Šiųmetis derlius pernykščiam nusileidžia

Kai kitų šalies regionų bitininkai teigia, jog šiųmetis medunešis nepalyginamai turtingesnis už pernykštį, Kretingos bitininkų draugijos pirmininkas Augustas Latakas kalba atvirkščiai. Jis sako, kad praėjusį pavasarį bitininkai kiek daugiau medaus išsuko.

„Tikrai negalima sakyti, kad šiemet būtų blogas derlius. Nėra labai didelis, bet skųstis negalime. Ir oro sąlygos neblogos buvo – nelijo, šilta. Bet viskas nužydėjo greitai, vienu metu. Gal dėl to prasčiau,“ – svarsto A. Latakas.

Bitininkas sako pastebėjęs, kad šiemet klevai, kurių žiedai laikomi medingais, nektaro neskyrė. „Nė vienos bitės nesimatė klevuose. Greičiausiai sausra savo padarė“, – sako pašnekovas.

Tačiau žiema šiemet palankesnė buvusi, šiltesnė. Bičių šeimos šį pavasarį greičiau nei pernai sustiprėjo, suaktyvėjo.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos