Vilniaus r. Daugelį metų auginanti ir gausybę pomidorų veislių išbandžiusi daržininkė Eglė Gintauskienė dalijasi savo patirtimi, kaip sulaukti gausaus šių vertingų daržovių derliaus.
„Labai mėgstu pomidorus, nes jie iš kitų daržovių išsiskiria didžiule savo įvairove – nuo baltų, geltonų, oranžinių, raudonų, žalių, rudų iki juodų, išskirtinių formų, unikalaus skonio, vertingais vaisiais, taip pat skirtingu augalų aukščiu ir savo pritaikymo galimybėmis“, – sako Eglė Gintauskienė, jau 10 metų auginanti per 80 įvairaus ankstyvumo užsienio selekcijos ir lietuviškų pomidorų veislių.
Kasmet E. Gintauskienė sodina ir kitiems pataria pomidorų daigus nešildomame šiltnamyje sodinti gegužės pirmoje pusėje, kai dirva 10 cm gylyje įšyla iki +15–16 oC, o lauke darže – tik alyvoms žydint.
Deja, šį pavasarį dalis daržininkų, kurie paskubėjo pasodinti pomidorų daigus nešildomuose šiltnamiuose balandžio pabaigoje, augalai nukentėjo nuo stiprių –4–5 oC šalnų. Jeigu pasodintų pomidorų jie papildomai nespėjo uždengti agrodanga ar įjungti šildymo, tai daug kur daigai nušalo arba apšalo.
Eglės Gintauskienės auginamų pomidorų įvairovė
Kokie turi būti daigai?
Pasak E. Gintauskienės, kartais dalis augintojų sodina jau didokus žydinčius daigus, su ant pirmos ir antros kekės užsimezgusiais vaisiais, tikėdamiesi ankstyvesnio ir gausesnio derliaus. Tačiau tai nepasiteisina, nes pirmiausia augalai turi prigyti, o persodinti jie patiria stresą, sunaudodami daugiau maisto medžiagų ir drėgmės pradėjusiems augti vaisiams.
Normaliomis sąlygomis vienoje pomidoro kekėje gali išaugti iki 10–12 geros kokybės vaisių. Tačiau pasodinus žydinčius daigus su užuomazgomis, užauga ne visi, nes nubyra dalis žiedų ar pačių užuomazgų arba išauga dalis deformuotų vaisių.
Augintoja pataria sodinti neperaugusius daigus, apie 30–35 cm aukščio, turinčius 7–8 lapus ir pirmąją žiedų kekę. Geriausia, kad būtų išauginti vazonuose su stipriai išvystytu šaknynu, bet neišrauti iš šiltnamio lysvės ar dėžutės.
„Jeigu vis dėlto sodinate jau peraugusius ir žydėti pradėjusius daigus, prieš 4–5 dienas iki persodinimo apipurkškite boro rūgšties tirpalu (1 g/1 litrui vandens), tuomet išsaugosite žydinčių kekių derlių“, – pataria E. Gintauskienė. Augalus reikia purkšti apsiniaukusią dieną ar vakare.
Nesodinkite per tankiai
Pomidorus lengviau prižiūrėti (laistyti, tręšti, purenti žemę, šalinti vilkūglius, skinti derlių), kai daigai pasodinti vienodais tarpueiliais ir pririšti prie atramų.
Kad pomidorai būtų geriau apšviesti saulės, geriau vėdintųsi ir apie juos lengviau cirkuliuotu oras, daržininkė į vieną kvadratinį metrą sodina po 2,5–3 augalus.
Determinantinių (riboto augimo) veislių žemi ir vidutinio aukščio pomidorai sodinami kas 60 cm x 30 cm arba 70 cm x 30 cm, o aukštaūgiai, dažniausiai indeterminantiniai (neriboto augimo) – 70 cm x 40 cm atstumu.
Pririšus augalus prie ištemptų vielų ar kuoliukų, augintoja juos apkaupia, kad sparčiau vystytųsi šaknynas – išleistų daugiau naujų šaknų ir pagerėtų augalų mityba.
Kad pomidorų šaknynas gautų pakankamai oro, po kiekvieno laistymo ir tręšimo ji apie augalus supurena dirvą negiliai, tik 2–3 cm gyliu, nes šaknys auga arti žemės paviršiaus.
Tinkamai pasodinti ir prižiūrimi augalai vienoje kekėje gali užmegzti ir užauginti iki 10-12 kokybiškų vaisių
Kaip formuoti?
E. Gintauskienė sako, kad dažniausiai pomidorai formuojami paliekant vieną stiebą. Tuomet šalinkite visus šoninius ūglius iki pagrindo, kai jie būna ne ilgesni kaip 2–5 cm. Palikus ilgiau augti šoninius ūglius, jie blogina augalų apšvietimą, be reikalo eikvoja iš dirvos maisto medžiagas, pristabdo vaisių brendimą ir sumenkina jų kokybę.
„Skabykite rytais (prieš tai nepalaisčius), kai augalai sausi ir stangrūs, tuomet ūgliai greičiau lūžta, spėja uždžiūti žaizdos vieta. Po atžalų išskynimo jokiu būdu nelaistykite, kad per žaizdas į augalą nepatektų infekcija”, – primena augintoja.
Norint prailginti žemaūgių determinantinių pomidorų derėjimą, juos galima auginti su 2–3 stiebais Rečiau pasodintus aukštaūgius pomidorus taip pat galima auginti ne vienu stiebu. Vaisinių kekių skaičius priklauso nuo auginimo sąlygų ir trukmės.
Iki vegetacijos pabaigos likus 1,5 mėn., reikia nuskinti pomidorų viršūnę ir palikti 2–3 lapus virš paskutinio žiedyno.
Kaip vėdinti?
Kadangi pomidorai nebijo skersvėjo, todėl daržininkė šiltnamį vėdina intensyviai, kad palaisčius augalus sumažėtų oro drėgmė, iš aplinkos pasišalintų kondensatas ir sumažėtų temperatūra. Tai padeda išvengti ligų ir kenkėjų paplitimo ir tuo pačiu metu į šiltnamį patenka anglies dvideginis.
Pomidorams augti optimali temperatūra yra apie +23 oC, optimali santykinė oro drėgmė iki derėjimo turi būti 60–65 proc., derėjimo metu – 65–70 proc. Optimali dirvos drėgmė – 65–75 proc.
Kaip laistyti ir tręšti?
Pomidorus reikia laistyti retai, bet gausiai, pirmoje dienos pusėje šiltu vandeniu (apie +20 °C). Kai augalai netolygiai laistomi, trūkinėja vaisiai, krenta užuomazgos. Minimali vandens norma – 6–8 l/kv. m.
Pomidorai nemėgsta, kai vanduo patenka ant lapų, todėl reikia laistyti prie šaknų.
Pirmą kartą augintoja pomidorus papildomai tręšia, praėjus 10–14 dienų po sodinimo 0,2 proc. kompleksinių trąšų (su didesniu fosforo kiekiu) tirpalu, paskui augimo metu – su didesniu azoto kiekiu, o prieš pradedant vaisiams nokti – su didesniu kalio kiekiu.
Kai pradeda formuotis vaisiai, fosforas ir kalis skatina greitesnį žydėjimą, vaisių nokimą ir padidina atsparumą augalų ligoms. Pomidorams labai svarbus yra kalcis, lemiantis vaisiaus išvaizdą, kietumą, turintis įtakos vaisių spalvai. Augalus tręšiant kalcio salietra (šiltnamiams), jie tampa atsparesni grybinėms ligoms.
Tam, kad geriau apsidulkintų žiedai, augintoja pataria ne rečiau kaip 2 kartus per savaitę augalus pavibruoti: purtyti vielas, prie kurių jie pririšti. Tinkamiausias laikas –11–14 val. Vibruojant augalus, geriau apsidulkina žiedai, todėl gaunamas gausesnis derlius.
Kada pradėti skinti apatinius lapus?
Pasak E. Gintauskienės, geriausia apatinius pomidorų lapus išskinti, kai jau pradeda nokti vaisiai. Po kiekviena vaisine keke palikite po 2–3 lapus, kurie maitina augančius ir nokstančius vaisius, daugiau lapų negalima pašalinti, nes augalas nusilps ir išaugs maži, nekokybiški vaisiai.
Jeigu šiltnamyje augalai pasodinti per tankiai ir blogos vėdinimo sąlygos arba apatiniai lapai liečiasi su žeme ir drėgsta, tuomet juos reikia pradėti skinti anksčiau.
Tam, kad pomidorai galėtų normaliai augti ir derėti, augalai turi turėti po 15–20 lapų.
Profilaktika nuo ligų, kenkėjų
Vasarą ar rudens pradžioje vėstant orams, augintoja pomidorus profilaktiškai purškia nuo ligų su 0,2 proc. vario sulfato tirpalu. Tam reikia po vieną vario sulfato ir ištirpinto ūkiško muilo šaukštą ištirpinti 10 litrų kambario temperatūros vandens. Purkšti kas 7–14 dienų.
Pomidorų sveikatai gali padėti ir greta augantys aromatiniai, prieskoniniai augalai – gvazdikiniai serenčiai, bazilikai, krapai, blakinės kalendros ir baltosios garstyčios. Šie augalai skleidžia specifinį kvapą, atbaidantį pomidorų kenkėjus, taip pat saugo nuo ligų.
Pomidorų apsaugai nuo baltasparnių ir kitų kenkėjų padeda ir gaudyklės
Pomidorų apsaugai nuo baltasparnių ir kitų kenkėjų E. Gintauskienė šiltnamyje prikabina lipnių gaudyklių, kurios išteptos specialiais, nedžiūstančiais klijais, atspariais įvairioms aplinkos sąlygoms.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)