Bioversija A1 2025 03 18 Basf m1 2025 04 01
Ūkis
Pasėlių stebėjimas: kokia žieminių rapsų ir kviečių būklė
IKMIS sistemos nuotr.

Akademija (Kėdainių r.). Atėję šalti ir vėjuoti orai pristabdė darbus laukuose. Kokia situacija pasėliuose? 

Pastarąją savaitę žemiausia oro temperatūra buvo -8 °C. Vidutinė paros temperatūra svyravo apie +5 °C šilumos, tačiau dirvos temperatūra laikosi apie +7 °C šilumos 10 cm gylyje, panašiai kaip ir 20 cm gylyje, rašo agroakademija.lt.

Šiek tiek kritulių buvo šeštadienį, trečiadienį – sniego forma, tačiau dėl saulėtų dienų ir didelio vėjo dirvos paviršius vėl greitai išdžiūvo. Paviršinė dirvos drėgmė dar optimali, tačiau labai reikėtų pavasarinio lietaus. Prognozuojama, kad šaltukas ilgai neužsibus, darbų maratonas atsinaujins. Sugrįžus šilumai, bent 3 dienas reikia palaukti, kol augalai atsigaus, ir tik įsivertinus pasėlių situaciją imtis darbų.

Bioversija m7 2025 03 18

Žieminių rapsų būklė

Žieminiai rapsai, nors juos kankina šalnos, vis tiek stengiasi stiebtis arčiau saulės. Šiuo metu augalai pasiekė stiebo augimo ir butonizacijos tarpsnį (BBCH 31–50).

Kenkėjus pristabdo atšiaurus oras, bet jie niekur nedingę iš laukų, tik neaktyvūs. Kai orai sušils, reikia stebėti laukus. Efektyviau tai daryti padeda geltonosios vandens gaudyklės pastatymas bei situacijos stebėjimas kas 3 dienas. Insekticidus rekomenduojama naudoti tada, kai yra pasiekiama kenkėjų žalingumo riba.

Žieminių kviečių būklė

Dinaminių stebėjimų duomenimis iš 40 skirtingų rajonų, žieminių kviečių pasėliai baigia krūmytis, tai reiškia, kad jau suformavo didžiausią ūglių skaičių, kiti pasėliai jau pasiekė bamblėjimo pradžią (BBCH 29–30). Pasėliuose neaptikta nei kenkėjų, nei naujų ligų pradų.

Šią, 15 metų savaitę, augimas prislopęs, tad nerekomenduojama purkšti nei herbicidų, nei augimo reguliatorių. 

Kai tokie vėsūs orai, sustoja augti ne tik žieminiai kviečiai, bet ir piktžolės. Šiuo metu darbai orientuoti į vasarojaus sėją, o atšilus bus pats laikas panaudoti augimo reguliatorius. Svarbiausia – juos naudoti tik augalams pasiekus reikiamą augimo tarpsnį. 

Veikliosios medžiagos, esančios preparatuose, naudojamos skirtingais augalų augimo tarpsniais, aplinkos sąlygomis, taip pat jos pasižymi nevienodu poveikiu skirtingoms veislėms.

Siekiant norimo efekto, pasėliuose būtina naudoti tik registruotus augalų augimo reguliatorius, atsižvelgiant į rekomenduojamas normas, augimo tarpsnį, maišymą su kitais preparatais. Augimo reguliatorius būtina pasirinkti atsakingai, nes netinkamai panaudojus galima gauti neigiama rezultatą, žinoma, tuo pačiu ir mažesnį derliaus priedą.

Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar dėl gresiančių gyvulių ligų stiprinate biologinę saugą ūkyje?
Visos apklausos