Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Oras palankus pasėlių priežiūros darbams
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Akademija (Kėdainių r.) Lietuvos laukuose intensyviai sėjami grikiai, kukurūzų ir kitų kultūrų sėja jau baigta. Dabar orai palankūs pasėlių priežiūros darbams atlikti: pamaitinti augalus per lapus, nupurkšti herbicidais, augimo reguliatoriais ir kitomis augalų apsaugos priemonėmis. Ekologiniuose ūkiuose vyksta pasėlių akėjimo darbai.

Žieminių kviečių būklė

Nors žieminiai kviečiai peržiemojo sėkmingai, tačiau gegužės mėnesio šalnas atlaikė nevisi. Durpžemiuose net reikėjo atsėti vasarinėmis kultūromis. Kituose laukuose, kur vieta žemesnė, dar ir dabar matomos šalnų pasekmės, nors augalai buvo gaivinti amino rūgštimis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Nuo šalnų ir sausros pabalusių dalis augalų bando atžėlinėti, bet planuoto derliaus tose vietose jau nebus. Sakoma, kad vienodų metų nebūna, bet kad žieminius augalus, ištvėrusius žiemą, reikėtų atsėti – taip dar nebuvo.

Dinaminių stebėjimų duomenimis žieminiai kviečiai yra išsivystę nuo BBCH 32 (apčiuopiamas antras bamblys) iki BBCH 37 (pasirodė paskutinis lapas) tarpsnio. Išrautų augalų šaknys aplipusios žemėmis – tai rodo, kad sąlygos augalams paimti maisto medžiagas yra palankios. Augalai azotą ima intensyviai – N-testeris kas savaitę augale fiksuoja vis mažesnį jo trūkumą.

Kviečių dryžligės pažeistų augalų rasta Šalčininkų (100 proc.), Širvintų (76 proc.), Pasvalio (60 proc.), Trakų (52 proc.), Pakruojo (48 proc.), Jonavos (28 proc.), Šilalės (24 proc.), Jurbarko (12 proc.) rajonuose. Ligos pažeidimo intensyvumas suvyrauja nuo 0,20 iki 0,99 proc.

Žieminių rapsų būklė

Jau geltonuoja visi rapsų laukai, pradeda kristi pirmieji žiedlapiai (augalų žydėjimo vidurys). Ši spalva akį džiugins dar porą savaičių.

Žydėjimo metu būtina planuoti purškimus fungicidais, nes šiuo metu yra labai palankios sąlygos ligoms plisti. Svarbu užsiregistruoti PPIS ne vėliau kaip prieš dvi dienas iki purškimo. 

Šiais metais daug diskusijų sukėlė rapsų butonų nubyrėjimas, ankštarėlių nesusidarymas. Tam įtakos turėjo ne tik rapsinis žiedinukas, bet ir vyraujančios labai kontrastingos temperatūros, kai šiltas ir saulėtas dienas keičia stiprios šalnos naktimis. Tuomet rapsų žiedadulkės pasidaro mažai gyvybingos ir nejudrios, todėl augalai gali visai neužmegzti ankštarų arba jose užmezgama mažiau sėklų.

Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.

Parengta: pagal agroakademija.lt inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos