


Akademija (Kėdainių r.) Lietuvos laukuose intensyviai sėjami grikiai, kukurūzų ir kitų kultūrų sėja jau baigta. Dabar orai palankūs pasėlių priežiūros darbams atlikti: pamaitinti augalus per lapus, nupurkšti herbicidais, augimo reguliatoriais ir kitomis augalų apsaugos priemonėmis. Ekologiniuose ūkiuose vyksta pasėlių akėjimo darbai.
Žieminių kviečių būklė
Nors žieminiai kviečiai peržiemojo sėkmingai, tačiau gegužės mėnesio šalnas atlaikė nevisi. Durpžemiuose net reikėjo atsėti vasarinėmis kultūromis. Kituose laukuose, kur vieta žemesnė, dar ir dabar matomos šalnų pasekmės, nors augalai buvo gaivinti amino rūgštimis.
Nuo šalnų ir sausros pabalusių dalis augalų bando atžėlinėti, bet planuoto derliaus tose vietose jau nebus. Sakoma, kad vienodų metų nebūna, bet kad žieminius augalus, ištvėrusius žiemą, reikėtų atsėti – taip dar nebuvo.
Dinaminių stebėjimų duomenimis žieminiai kviečiai yra išsivystę nuo BBCH 32 (apčiuopiamas antras bamblys) iki BBCH 37 (pasirodė paskutinis lapas) tarpsnio. Išrautų augalų šaknys aplipusios žemėmis – tai rodo, kad sąlygos augalams paimti maisto medžiagas yra palankios. Augalai azotą ima intensyviai – N-testeris kas savaitę augale fiksuoja vis mažesnį jo trūkumą.
Kviečių dryžligės pažeistų augalų rasta Šalčininkų (100 proc.), Širvintų (76 proc.), Pasvalio (60 proc.), Trakų (52 proc.), Pakruojo (48 proc.), Jonavos (28 proc.), Šilalės (24 proc.), Jurbarko (12 proc.) rajonuose. Ligos pažeidimo intensyvumas suvyrauja nuo 0,20 iki 0,99 proc.
Žieminių rapsų būklė
Jau geltonuoja visi rapsų laukai, pradeda kristi pirmieji žiedlapiai (augalų žydėjimo vidurys). Ši spalva akį džiugins dar porą savaičių.
Žydėjimo metu būtina planuoti purškimus fungicidais, nes šiuo metu yra labai palankios sąlygos ligoms plisti. Svarbu užsiregistruoti PPIS ne vėliau kaip prieš dvi dienas iki purškimo.
Šiais metais daug diskusijų sukėlė rapsų butonų nubyrėjimas, ankštarėlių nesusidarymas. Tam įtakos turėjo ne tik rapsinis žiedinukas, bet ir vyraujančios labai kontrastingos temperatūros, kai šiltas ir saulėtas dienas keičia stiprios šalnos naktimis. Tuomet rapsų žiedadulkės pasidaro mažai gyvybingos ir nejudrios, todėl augalai gali visai neužmegzti ankštarų arba jose užmezgama mažiau sėklų.
Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Klimatologai: vakariniuose rajonuose stebima stichinė sausra
2023-06-05 -
Be grūdų pieno ūkio jau nebūtų
2023-06-02 -
Nuo šalnų išgelbėtos braškės jau dera
2023-05-30
Skaitomiausios naujienos
-
Vyriausybė sumažino gazolių lengvatą, pritarė Pieno įstatymo projektui
2023-05-17 -
Lietuvoje grėsminga dirvožemio drėgmės situacija
2023-05-30 -
Patirtis: su tiesiogine sėja ūkyje baigėsi ramybė
2023-05-26
(0)