Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Obuolių puviniai - šio sezono sodų rykštė

Babtai (Kauno r.). Šie metai sodininkams ko gero įsimins kaip pirmieji, kai taip smarkiai obelų soduose išplito kekerinis puvinys. Anksčiau šis patogenas pažeisdavo pavienius vaisius, o šiemet pasireiškė masiškai ir sugadino didelę dalį vaisių derliaus.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Augalų apsaugos laboratorijos vedėja Alma Valiuškaitė sako, kad šiemet kekerinis puvinys Botrytis cinereamasiškai išplito mūsų šalies soduose, nors anksčiau ši liga Lietuvoje nebuvo laikoma ekonomiškai reikšminga, nes supūdydavo vos vieną kitą vaisių. Tiesa, kitų šalių sodininkai jos daromą žalą jaučia jau senokai.

Pasak A. Valiuškaitės, tokį ligos protrūkį pirmiausia lėmė palankios meteorologinės sąlygos šiai ligai plisti. Obelų žydėjimo laikotarpiu oras buvo labai šaltas ir drėgnas, vėsus ir lietingas buvo ir birželis - laikas, kuomet pradeda formuotis vaisiai. Visa tai sudarė palankias sąlygas patogenui plisti. Bene labiausiai puvinys pažeidė Ligol ir Alva veislių obelų vaisius. Sode vaisiai užsikrečia per obuolio taurelę, puvinio dėmelė sode nesiplečia, pradeda didėti vėliau, laikant obuolius sandėlyje.

Bioversija m7 2024 11 19

Ligos pradžia - prie taurėlapių atsiradusi raudona dėmelė

Vėliau odelė susiraukšlėja

Ligos pabaiga - visiškai sugadintas obuolys

„Kekerinis puvinys panašus į rudąjį, ypač pradžioje. Gali persimesti ir į sveikus vaisius. Vaisiaus minkštimas pasidaro šviesiai rudas, kiek salstelėjęs. Vėliau vaisiai suminkštėja, odelė susiraukšlėja, kartais pratrūksta, pro plyšelius ima sunktis skysčio lašeliai. Pūdo visų veislių, įvairioje taroje bei temperatūroje laikomus vaisius. Į sandėlius dažniausiai patenka iš sodo, bet gali išsilaikyti ir nedezinfekuotoje patalpoje bei taroje. Kaip jau minėjau, obuoliai labiau serga, kai per obelų žydėjimą ir kurį laiką po žydėjimo dažnai ir gausiai lyja", - paaiškina A. Valiuškaitė.

Taigi, dėmelės ant obuolių išryškėja vėlai, pradedant nokti vaisiams, ir tuomet jau nieko padaryti neįmanoma. Dėl specifinių šių metų orų sąlygų yra didesnė tikimybė, kad sandėliuose laikomi vaisiai pus labiau negu įprastais metais. Todėl mokslininkė sako, kad sodininkams labai svarbu likus 2-3 savaitėms iki vaisių skynimo nupurkšti vaismedžius fungicidais - ypač vėlyvųjų veislių obelis, kurių vaisiai bus ilgai laikomi saugyklose ir pradedami realizuoti tik po Naujųjų metų. Šis purškimas sumažintų puvinių plitimo riziką.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos