Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Obuolių derlius nuo pernykščio atsilieka nedaug

Kaunas. Šiųmetį obuolių derlių sodininkai vadina vidutiniu, tačiau ramina, jog lietuviškų vaisių trūkumo nebus. Augintojai tikisi, kad daugiau lietuviškų obuolių pirks lenkai, kadangi kaimyninėje šalyje jų užderėjo mažiau.

Obuolius skinti šią savaitę pradėjo UAB „Dembavos medelynas". Įmonei priklausantys sodai užima 70 ha. 

Bendrovės direktorius Gytis Kuliešius mano, jog derlius šiemet jų soduose neturėtų būti prastesnis kaip praeitais metais. Pernykštį derlių jis vertina kaip vidutinį. „Pernai priskynėme apie 1000 tonų. Kadangi dar tik pora dienų skiname, sunku prognozuoti, kiek jų bus", - sako jis. 

Bioversija m7 2024 11 19

G. Kuliešius svarsto, kad pavasarinės šalnos didelės įtakos derliaus kiekiui neturėjo. „Kai buvo šalnos, žydėjo serbentai, trešnės - jie nušalo. Obelys dar tik ruošėsi žydėti ir šalnos didelių pažeidimų nepadarė. Vietomis gal ir yra, bet mūsų sodai išsidėstę per tris vietas. Atrodytų, kad nedidelis atstumas - trys ar penki kilometrai, - tačiau labai nevienodai šalna praėjo", - pasakoja pašnekovas.

Derlių suprastino kruša

Anot G. Kuliešiaus, obuolių derlius nevėluoja. „Kadangi viskas šiemet vėluoja kokią savaitę ar dvi, manėme, kad ir obuoliai vėliau prinoks. Bet pakankamas drėgmės kiekis, šiluma leido pasivyti, tad skinam panašiu metu. Pradėjom nuo Auksio. Ši veislė užderėjo gerai", - teigia jis.

Tačiau nuo gamtos išdaigų nepavyko išsisukti. Kokią savaitę prieš obuolių skynimą iškritusi kruša desertinių obuolių derlių šiek tiek sumažino. Dalis desertinių obuolių dėl to keliaus į perdirbimą.

G. Kuliešius teigia dar nedrįstąs prognozuoti obuolių kainų, tačiau pripažįsta nusiteikęs kaimynų lenkų sodininkų diktuojamai konkurencijai.

Vaisiai užaugo mažesni

AB „Ažuožerių sodai" pirmuosius obuolius skinti pradės kitą savaitę. Įmonės vadovas Jonas Janišius sako, kad šiemet gamtos kalendorius, pagal kurį dauguma žemės ūkio darbų vėluoja, pakoregavo ir obuolių sunokimą. Mat paprastai Auksį pradėdavę skinti gera savaitę anksčiau.

J. Janišius jau įvertino šiųmetį derlių. Jis įsitikinęs, jog obuolių priskins mažiau kaip pernai. „Tačiau tikrai nėra tragiška padėtis. Mažiau bus, bet pernai labai geras derlius buvo. Taigi šiemet galima sakyti, kad vidutinis obuolių derlius", - prognozuoja pašnekovas.

Pavasarinės šalnos į „Ažuožerių sodus" nebuvo įsisukusios, tačiau vasaros ypatumai juose atsispindi. Nors, pasak pašnekovo, atrodo, kad desertinių obuolių bus priskintas ne mažesnis kiekis kaip pernai, jie šiek tiek mažesni.

„Labai didelių nėra - normalus vidutinis vaisius. Obuoliai turėjo trumpesnį vegetacijos periodą. Kad ir neužaugo dideli, bet priėjo laikas ir sunoko, jau net krinta", - sako J. Janišius.

Jis prognozuoja, kad obuolių kainos šiemet turėtų lenkti pernykštes kokių 10-20 centų. Mat pernai „buvo tragedija". Mena, kad pačioje skynimo pradžioje tik 25 centus už desertinius obuolius gavo. Supirkėjų kaina apie 8 centus sukosi.

„Kad ir mažiau, bet pakankamai užaugo. Obuolių nepritrūksim Lietuvoje. Tik kad jų kaina nuo pat euro įvedimo nekyla. Kai kita produkcija brango, obuolys, atvirkščiai, tik pigo", - svarsto pašnekovas.  

Supirkėjų laukia iššūkis

AB „Anykščių vynas" gamyklos gamybos direktorius Justinas Kanopa taip pat įsitikinęs, jog lietuviškų obuolių trūkumo nebus. Tačiau vadovas, įžiūri kitą supirkėjų laukiantį iššūkį. „Kiek teko apsižiūrėti, obuolių Lietuvoje yra. Bet, galima sakyti, nestandartiniai metai - Lenkijoje situacija prasta ir dėl to gali tekti brangiau supirkinėti. Mat lenkai perka iš Lietuvos ir užkelia kainas. Tačiau mes pasirengę konkuruoti", - apie supirkėjams nenaudingus niuansus kalba vadovas.

Pernai įmonė supirko apie 22 tūkst. tonų obuolių. Vadovas pabrėžia, kad toks perdirbimo kiekis įmonei didelis: „Šiemet žiūrėsime, supirksime pagal galimybes. Stengsimės tiek pat supirkti, o gal ir daugiau pavyks. Pernai pagamintą koncentratą realizavome visą".

Gamybos tempai, anot J. Kanopos, turėtų būti spartesni dėl šiemet atliktos renovacijos. „Sutvarkėm įvairius gamybos mazgus, patobulinom perdirbimo įrangą. Kai bus mažiau problemų, vaisių daugiau supirkti galėsime, eilės prie gamyklos, tikiuosi, nebus didelės", - sako jis.

Pasiteiravus apie supirkimo kainą, direktorius prisipažino nenorįs išduoti įmonės komercinių paslapčių ir patikino, kad ją padiktuos rinka.

J. Kanopa informavo, jog obuolius gamykla pradeda supirkti rugsėjo 2 dieną.

Kritikuoja keliančiuosius ažiotažą

„Prastesni metai nei pernai, bet katastrofos nematau. Tikrai nereikia bijoti, kad perdirbėjai ar valgytojai liks be obuolių. Dar ir nesunaudosim visų", - savo nuomonę išsako UAB „Vaiskona" direktorius Rolandas Sirtautas.

Jis įsitikinęs, kad besiskundžiantieji labai prastu obuolių derliumi kelia bereikalingą ažiotažą. „Kažkaip mūsų sodininkai pradėjo imti pavyzdį iš kaimynų lenkų, kurie mėgsta tai daryti. Tačiau statistikos duomenys rodo visai ką kitą. Vidutiniškai Europoje obuolių derlius gal tik kokiu procentu ar dviem mažesnis. Lenkijoje kokiu ketvirtadaliu mažiau obuolių užderėjo nei pernai, tačiau nereikia pamiršti, kad praeitais metais buvo perviršis", - ramina R. Sirtautas.

Įmonė obuolius iš sodininkų bei supirkėjų jau priima. Šiuo metu supirkimo kaina svyruoja apie 8-10 centų. Pasak vadovo, obuolių supirkimo kaina dvigubai lenkia pernykštę.

Tuštesni sodai pietinėje šalies dalyje

Sulčių spaudyklų tinklo „Savos sultys" direktorius Laimonas Lopata, situaciją šalies soduose įvertinęs dešimtbalės sistemos principu, pagal vidutinį obuolių kiekį duoda 6-7 balus. Tačiau pastebi, jog ne visuose regionuose padėtis vienoda.

L. Lopata teigia, kad tuščiausi sodai pietinėje šalies dalyje. „Arčiau Lenkijos mažiau obuolių. Labai liūdna padėtis aplink Marijampolę. Ne kažin kiek ir apie Vilnių, Kauną. Rokiškyje, Panevėžyje vasarinių veislių gal ir nėra daug, bet vėlyvesnių yra. Klaipėdos krašte, Žemaitijoje tikrai yra", - padėtį regionuose nusako direktorius.

Penkerių metų sulčių spaudimo praktika remdamasis daro išvadas, jog šiemet obuolių sezonas apie porą savaičių vėlyvesnis. Mat paprastai sulčių spaudimu pradedama domėtis anksčiau. Direktorius sako, jog šiemet sulaukiama dar nedaug skambučių, taigi ir sulčių spaudimo sezoną teko nukelti į rugsėjo 2 dieną. Pernai klientams paslaugą teikti pradėjo nuo rugpjūčio 21 dienos.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos