Raseinių r., sausio 27 d. Viduržiemis - toks metas, kai augalininkystės ūkių šeimininkai gali atsikvėpti ir ramiai pasiplanuoti artėjančio sezono darbus. Vienam iš svarbiausių technologinių darbų - tręšimui - aptarti vakar daugiau kaip 400 žemdirbių iš visos šalies susirinko „Karpynėje", Raseinių rajone.
Grandiozinį seminarą suorganizavo kompanija „Baltic Agro", pakvietusi savo klientus paanalizuoti pagrindinių tręšimo momentų. Daugiausiai dėmesio buvo skirta ispanų kompanijos „Tradecorp" produkcijai, kuri mūsų šalies žemdirbiams žinoma nuo 2001 m. Kaip suskaičiavo kompanijos atstovas Markas Andrė (Marc Andre), vien per 2011-uosius metus profesionalūs augintojai mūsų šalyje „Tradecorp" trąšas panaudojo daugiau kaip 500 tūkst. ha, skaičiuojant po 2 l/ha produkto.
Į konferenciją susirinko per 400 žemdirbių iš visos šalies. 100 klientų, pirkusių daugiausia produktų, buvo apdovanoti padėkos raštais ir galėjo laimėti vertingų dovanų - pavyzdžiui, 200 l produkto Ruter
„Tai rodo, kad augintojai pasitiki mūsų produktų kokybe, ir gauna pelningiausius sprendimus ūkyje", - dėkojo klientams M. Andrė. Kartu jis prisiminė 2011-ųjų metų pavasarį, kai ne vienam žemdirbiui teko spręsti sunkų klausimą - ar gerokai šalčio išretintus pasėlius atsėti iš naujo, ar augalus bandyti atgaivinti.
„Džiaugiuosi, kad kartu su Baltc Agro konsultantais jūs priėmėte teisingus sprendimus, naudojote Ruter ir kitus biostimuliatorius - žiemkenčiai greičiau atsigavo, o vasarojus irgi augo greitai, jiems nebuvo baisios sausros", - sakė M. Andrė, primindamas pagrindinę „Tradecorp" trąšų gamintojų taisyklę - kad vienas litas, išleistas šioms trąšoms, atneštų žemdirbiui 3 litus. „Pirkdami mūsų produktus, klientai žino, kad perka aukščiausios kokybės produktus, pagamintus įmonėje, dirbančioje pagal ISO standartus", - garantavo M. Andrė.
Iš dešinės: bendrovės „Baltic Agro" vadovas Lietuvoje Arūnas Bielskis, kompanijos „Tradesorp" atstovai Marc Andre ir Nicolas Lindemann sėkmingą bendradarbiavimą, kuris tęsiasi jau daugiau kaip dešimtmetį, planuoja plėtoti ir toliau
Ispanijos kompanijos „Tradecorp" vykdantysis direktorius Nikolas Lindemanas (Nicolas Lindemann) pabrėžė, kad jų kompanijos siūlomi produktai 100 proc. gaminami Ispanijoje. Gamyba koncentruota dviejose gamyklose, esančiose Aviloje ir Albasetėje. Dėl itin aukštos specialistų kvalifikacijos, didelio dėmesio moksliniams tyrimams, „Tradecorp" yra viena iš kelių pasaulio kompanijų, galinčių sintetinti ir gaminti net 100 proc. EDDHA, EDTA vandenyje tirpius chelatus. Kompanija taip pat siūlo plačią antistresantų, stimuliatorių su laisvosiomis amino rūgštimis, mikroelementinių tirpalų gamą, skystąsias koncentruotas lapų trąšas, humines rūgštis.
„Humistarą naudojame beicuodami vasarinius javus - efektas tikrai geras", - tvirtina ŽŪB „Atžalynas" pirmininkas Algis Žėkas (dešinėje). Pasvalio rajono ŽŪB „Draugystė" vadovas Juozas Jarašiūnas dar tik ruošiasi išbandyti „Tradecorp" produktus
Pastarosios itin aktualios, nes pastaruoju metu mūsų šalyje vis daugiau dėmesio skiriama dirvožemio kokybei, humuso kiekio jame išsaugojimui ir gausinimui. Aleksandro Stulginskio universiteto Agronomijos fakulteto Dirvotyros ir agrochemijos katedros docentė Irena Pranckietienė pabrėžė, kad mūsų žemdirbiai ir gauna palyginti gerus derlius, tačiau mūsų dirvožemiai našumu gerokai nusileidžia Vakarų Europos šalių dirvožemiams. „Skaičiuojama, kad mūsų dirvožemių našumas vertinamas 213 eurų/ha, o štai Danijos - 926 eurais", - sakė I. Pranckietienė.
ASU Agronomijos fakulteto Dirvotyros ir agrochemijos katedros docentė Irena Pranckietienė
Nerimą kelia ir mažėjantis gyvulių skaičius (taigi, ir mažiau organinių trąšų) - Vokietijoje 100 ha ploto tenka 77 galvijai, o Lietuvoje - 30. Dar didesni skirtumai lyginant kiaulių skaičių - Danijoje 100 ha tenka 520 kiaulių, Lietuvoje - tik 49. Sėjomainų nesilaikymas, atsėliavimas, intensyvus žemės dirbimas mažina organikos kiekį. Mažėjant organinės medžiagos, didėja dirvos erozija ir degradacija - skaičiuojama, kad Lietuvoje erozija paveikė 14 proc. žemių.
Yra žinoma, kad organinės medžiagos sumažina eroziją nuo 13 iki 77 proc. Humusas gerina dirvos struktūrą ir poringumą, mažina vandens išgarinimą, didina dirvožemio sorbcijos talpą, kaupia maisto medžiagas, mažina jų išsiplovimą. „Huminės rūgštys veikia kaip augimo stimuliatoriai, skatina šaknų vystymąsi", - pabrėžė I. Pranckietienė.
„Baltic Agro" Specialiųjų trąšų grupės vadovė Renata Laurė priminė, kad produkto Humistar efektas išryškėja ir beicuojant sėklas ar purškiant ant dirvos šiaudų mineralizacijai paspartinti - tuo įsitikino daugybė klientų
Pasak Madrido universiteto profesorius, „Tradecorp" rinkodaros ir produktų plėtros vadovas Chosė Nolasko (Jose Nolasco), huminių rūgščių rinkoje yra labai daug, tačiau tikrai aukštos kokybės - mažai. „Su produktu Humistar dirbame jau 25 metus ir galiu pasakyti, kad produkto kokybę apibrėžia žaliavos kilmė. Tai tiesiog magiškas produktas, kurio veikimo pobūdis labai platus. Huminės rūgštys turi hormoninį poveikį augalų šaknims, sumažina azoto nuostolius, atblokuoja fosforą ir jis tampa prieinamas augalams, gerina dirvožemio struktūrą", - teigiamas savybes vardija C. Nolasko.
Beje, moksliniai tyrimais įrodyta, kad augalo šaknys fosforą įsisavina tik esantį 2 mm atstumu - tai reiškia, kuo šaknų masė didesnė, kuo jos stipresnės, tuo daugiau fosforo paims. „Jei mažai humuso turintį dirvožemį gausiai patręšiate azoto trąšomis, didelė dalis azoto nueina gilyn į dirvą tiesiog nepanaudotas", - sako mokslininkas.
Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vokės filialo mokslininkė Liudmila Tripolskaja
LAMMC Vokės filialo mokslininkė Liudmila Tripolskaja priminė, kad iš viso yra 20 aminorūgščių ir visų jų cheminės formulės skirtingos. „Chelatai su aminorūgštimis stimuliuoja šaknų vystymąsi, tačiau pastebėta, kad skirtingos augalų veislės į juos reaguoja nevienodai. Reikia daryti tyrimus, kad pasakytume, kokį konkrečiai derliaus priedą galima gauti", - sakė mokslininkė.
Jos pastebėjimais, tręšimas aminorūgštimis (prolinu) skatina stresinių baltymų sintezę augale, tai reiškia, kad toks augalas bus atsparesnis nepalankioms sąlygoms. Būtent remiantis informaciją apie aminorūgščių poveikį, buvo sukurti produktai Delfan, Delfan Plus, Ruter AA, Aton.
Algis Steponavičius, ŽŪK „Piktupėnų javas" vadovas, „Tradecorp" trąšas naudoja jau gerą dešimtmetį. „Šiomis trąšomis tręšiame bulves, burokėlius, morkas ir kopūstus. Be biostimuliatorių, trąšų su aminorūgštimis jau nebeįsivaizduojame, kaip reikėtų užauginti kokybišką produkciją. Tai firma, kur žmonės moka dirbti, ir moka viską apie savo gaminamų produktų veikimą išaiškinti klientui - man tai yra svarbu", - sako A. Steponavičius
Kompanijoje „Tradecorp" dirba 250 žmonių, apyvartos augimas pastarąjį dešimtmetį per metus padidėja 30 proc. (2000 m. apyvarta buvo 4 mln. eurų, o 2010 m. - jau 61 mln. eurų. Nuo 2000 m. „Tradecorp" įsijungė į holdingą „Sapec Goup", kurio pardavimai 2010 m. viršijo 456 mln. eurų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)