Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Ūkis
Nuo šalnų išgelbėtos braškės jau dera
Braškių augintojas Tadas Bėliakas

Biržai / Kėdainiai. Jau gegužę biržiečių Erikos ir Tado Bėliakų bei kėdainiečių Sigitos ir Nerijaus Žilinskų šiltnamiuose dera ankstyvosios braškės, kurios savo gausiu ir kokybišku derliumi džiugins ir birželį.

Bėliakų braškės šiltnamiuose braškės dera nuo gegužės pradžios. Pasak T. Bėliako, dažniausiai pavasarį nuo šalnų nukenčia po agrodanga auginamos ankstyvųjų veislių braškės, taip buvo ir šiemet. Todėl jeigu nebūtų šiltnamių, gegužės pradžioje uogų dar neturėtų. O dabar jų derlius toliau noksta, apsaugotas nuo neigiamo aplinkos poveikio.

Šiais metais ūkininkai įrengė dar 20 arų modernių šildomų šiltnamių, tad dabar uogos noksta po stogu beveik 30-yje arų.

Bioversija m7 2024 09 18

Kovo 6 d. augintojai į durpių substrato maišus pasodino aukščiausios kategorijos šaldytus Flair, Magnum, Clery, Asia daigus, o po 2 mėnesių jau skynė uogų derlių.

Ūkis pirmąsias braškes turguje ir kitose prekybos vietose pardavė po 12 Eur, vėliau po 10 Eur už kilogramą.

Ankstyvajam derliui braškės auginamos moderniuose šiltnamiuose

Laukuose ankstyvąsias braškes gelbėjo nuo šalnų

Pasak T. Bėliako, ilgai, apie savaitę, trūkusios šalnos apie – 5–8 °C pakenkė ankstyvosioms braškėms, auginamoms po agrodanga, kurios jau buvo pradėjusios žydėti.

„Stengėmės gelbėti žydinčias braškes: dalį augalų laistėme lašeline sistema, o kitus – virš jų įtaisytais purkštukais, taip pat braškyne kūrenome laužus, – sako ūkininkas. – Tikimės, kad apsaugojome apie 60 proc. žydinčių braškių. O kai išaugs uogos, bus dar aiškiau, kiek derliaus pavyko išsaugoti. Po šalnų dalies žiedų geltoni viduriukai pajuodavo arba pasidarė tamsiai rudi”.

Pasak T. Bėliako, jeigu šalna trumpalaikė, užeinanti tik 23 valandoms prieš rytą, augalai atlaiko ir žemesnę temperatūrą, tačiau jeigu šalna prasideda iš vakaro ir tęsiasi iki ryto, tai žiedams rimtai gresia nušalimu. Kuo stipresnė šalna, tuo daugiau pažeidžiama braškių žiedų: esant – 3 oC, jų žūsta iki 923 proc., o kai temperatūra nukrenta iki – 5 oC, gali žūti iki 50 proc. žiedų.

Pasak braškių augintojo, jie prieš šalnas jungė laistymo sistemą ir ant žiedų purkštukais purškė vandenį. Tokiu būdu vanduo ant augalų suformuoja ledą, kuris apsaugo nuo išorėje esančios minusinės temperatūros. Tačiau augalų nuo ilgai trūkusių šalnų 100 proc. nepavyko apsaugoti.

Nuo šalnų išgelbėtos antrametės braškės

Vėlyvosios braškės nenukenčia

Pasak T. Bėliako, laukuose nuo šalnų mažai ar visai nenukenčia vidutinio vėlyvumo, vėlyvųjų ir labai vėlyvų veislių braškės, nes jos dažniausiai ir žydi vėliau.

Ūkis laukuose augina antramečių braškių ir pavasarį įveisia dar naujų, kad ilgiau ištęstų uogų derėjimą.

Pasibaigus braškių derėjimui laukuose, Bėliakų šiltnamiuose pradės derėti birželio mėnesį pasodinti (suvėlinto sodinimo) aukščiausios kategorijos uogų kerai.

Lauke kasmet sodinama naujų braškynų

Nešildomame šiltnamyje gelbėjo užuolaidos

Išgarsėję kaip bambukų augintojai S. ir N. Žilinskai jau penktus metus nešildomame 10 arų stikliniame šiltnamyje ankstyvajam derliui augina ir braškes. Šiltnamyje įrengtos modernios laistymo, tręšimo ir vėdinimo sistemos, o šilumos taupymui sukonstruotos specialios užuolaidos.

Rudenį ūkininkai daigus sodina į vazonėlius ir per žiemą išlaiko nešildomame šiltnamyje ramybės būsenoje, žemesnėje nei +5 oC temperatūroje. Aukštesnėje temperatūroje augalai pradeda augti.

Šiemet kovo pradžioje 4 tūkst. braškių Flair, Rumba ir Alba daigų pasodino ant stelažų į durpių substrato maišus. Kartais ir anksčiau, kai nėra šalčių, vasario pabaigoje sodina braškių daigus ankstyvajam derėjimui. Jų derliaus sulaukiama maždaug po 2 mėnesių. Šiemet pirmąjį derlių nuskynė gegužės 9 d., braškės dar derės birželį.

Pasak N. Žilinsko, šį pavasarį nuo 8 oC šalnų augalus išgelbėjo šilumą sulaikančios užuolaidos, kurios augalus apsaugo ir dieną nuo karščių.

Žilinskai nešildomame šiltnamyje maišuose su durpiniu substratu augina ankstyvąsias braškes

Šiltnamio nešildo ir neperka aukščiausios kategorijos šaldytų daigų, juos pasiruošia patys, taip sako sutaupantys ir galintys pigiau išauginti braškes. Šiltnamyje derėti antriems metams tų pačių daigų nepasilieka, rudenį vėl ruošia naujus kitų metų sezonui.

Ūkis uogas parduoda į vietą atvykstantiems pirkėjams bei tiekia į Kėdainių krautuvėlę, kuri prekiauja smulkių ūkininkų išauginta produkcija. Pirmųjų braškių kaina siekė 8 Eur už kilogramą.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos