Basf 22 06 15 Adama 22 05 12
Ūkis
Nuo kenkėjų rapsus saugančių beicų nėra

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba patikrinimų metu nustatė atvejų, kai buvo nelegaliai platinama žieminių rapsų sėkla, apdorota Modesto beicu. Šio beico veiklioji medžiaga klotianidinas leidžiama naudoti tik šiltnamiuose.

Klotianidino ir kitų neonikotinoidinių veikliųjų medžiagų (klotianidino, tiametoksamo ir imidakloprido) naudojimą Europos Komisija yra apribojusi, siekdama apsaugoti bites ir kitus vabzdžius apdulkintojus. Beico Modesto sudėtyje esanti veiklioji medžiaga klotianidinas Europos Sąjungoje yra leidžiama naudoti tik šiltnamiuose, todėl juo beicuotą sėklą leidžiama sėti tik šiltnamiuose, iš kurių augalai negali būti persodinami į lauką.

Žieminių rapsų sėkla, apdorota Modesto beicu, prekiauti ar ją sėti Lietuvoje draudžiama. Už tokius pažeidimus yra taikoma administracinė atsakomybė. VAT taip pat atkreipia dėmesį, kad jei kitoje ES valstybėje yra išduotas leidimas išimties tvarka 120 dienų laikotarpiui tiekti rinkai ir sėti Modesto (ar kitais neonikotinoidais) beicuotą žieminių rapsų sėklą, tai toks leidimas galioja tik toje ES valstybėje.

Bioversija 22 02 02

Valstybinė augalininkystės tarnyba ragina prekybininkus netiekti rinkai, o augintojus – nepirkti ir nesėti žieminių rapsų sėklos, apdorotos nelegaliu beicu Modesto 480 + TMTD ar kitais neonikotinoidams priskiriamais beicais.

Rapsų beicai saugo tik nuo ligų

Šiuo metu Lietuvoje nėra registruota nė vieno insekticidinio beico, skirto rapsų sėklai. Kaip tai keičia auginimo technologijas? Situaciją pakomentuoti paprašėme Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto direktoriaus pavaduotojos eksperimentinei plėtrai, Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėjos Romos Semaškienės.

Šakniagumbinio paslėptastraublio pažeistas rapso augalas. BASF nuotr.

„Siekiant apsaugoti pasėlius nuo kenksmingųjų organizmų, rekomendacija visada yra tik viena – naudoti  Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus. Uždraudus naudoti neoktinoidus, žieminių rapsų sėkla šiais metais buvo beicuojama tik fungicidiniais  beicais, kurie apsaugo nuo su sėkla ir per dirvą plintančių ligų“, – pabrėžia R. Semaškienė.

Atidžiai stebėti situaciją pasėliuose

Rapsų augintojai susiduria su augalus ankstyvaisiais tarpsniais pažeidžiančiais kenkėjais: tai kryžmažiedinės ir rapsinės spragės, rapsiniai pjūkleliai, kopūstinės musės. Aptikus šių kenkėjų rapsų pasėlyje,  rekomenduojama naudoti insekticidus.  

„Ūkininkai laukuose randa ir  šakniagumbinių paslėptastraublių pažeistų augalų. Sėjant insekticidiniu beicu apdorotas rapsų sėklas, šakniagumbiniai paslėptastraubliai beveik neplito, tačiau atrodo, kad ir vėl juos įvardinsime kaip svarbius kenkėjus. Skraidant šiems kenkėjams,  rekomenduojama naudoti piretroidus BBCH 12–19 augimo tarpsniu, kai geltonojoje gaudyklėje  randami 2–3 vabalai per 3 dienas. Šie kenkėjai žalą padaro būtent rudenį, pavasarį jau jokios pagalbos nebus“, – akcentuoja R. Semaškienė.  

Šiais metais rapsų sėjos laikas labai skirtingas ir šiuo metu galima matyti jau gerokai ūgtelėjusių ir dar tik dygstančių rapsų. Orai prognozuojami šilti, kenkėjams palankūs, tad pasėlius reikėtų nuolat stebėti ir esant būtinybei panaudoti insekticidus. „Bet nereikėtų persistengti, nes per dažnas insekticidų naudojimas didina kenkėjų atsparumą insekticidams“, – įspėja mokslininkė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar praūžusios liūtys pakenkė jūsų pasėliams?
Visos apklausos