Panevėžio r. „Šiemet ilgai užsitęsus sausrai, sunku prognozuoti, koks bus daržovių derlius. Nors technologiškai visi priežiūros darbai atlikti, tačiau įvertinti šį sezonąbus galima tik tuomet, kai daržovės bus suvežtos į sandėlius“, – sako panevėžietis daržovių augintojas Paulius Čerkesas.
Vyraujant sausrai ūkininkas planavo mobilia laistymo sistema palaistyti visas daržoves, tačiau pritrūko vandens tvenkinyje. Gal dabar po lietaus augalai atsigaus.
Mėlynių kaime nuo 2010 m. ūkininkaujantis P. Čerkesas augina per 18 ha daržovių ir dar javų dėl sėjomainos. Šiuo metu šiltnamiuose (36 arai) dera agurkai, laukuose – morkos (10 ha), šakniniai salierai (3 ha) ir porai (5 ha).
„Norėdami paįvairinti daržovių asortimentą, auginame salierus ir porus, juos lengviau realizuoti, nes nėra daug šių retų daržovių augintojų“, – sako ūkininkas.
Morkas auginti didesniame plote – tai paspirtis ūkiui, o agurkus šiltnamiuose šeima augina nuo seno. Rugpjūčio viduryje baigus imti agurkų derlių, palaipsniui iš laukų pradedamos kasti morkos ir šakniniai salierai. Rudenį nukasami jų šakniavaisiai, skirti laikyti saugykloje, ir porai.
Modernizuotame ūkyje prireikia ir rankų darbo
Daržininkystės ūkyje P. Čerkesas taiko naujas technologijas, bet panaudoja ir nemažai rankų darbo, pavyzdžiui, šiltnamiuose skinant agurkų derlių arba laukuose (jei salierų ir porų plotuose po herbicidų lieka piktžolių, jas tenka ravėti rankomis), taip pat baigiant paruošti minėtų daržovių produkciją pardavimui.
Modernizuojant ūkį gautą paramą daržovių augintojas panaudojo dirvos dirbimo, pasėlių priežiūros, daržovių derliaus nuėmimo technikai. Prieš trejus metus pasistatė modernią saugyklą produkcijai laikyti.
Agurkus augina mineralinėje vatoje
Pasak P. Čerkeso, kylančios elektros, malkų kainos koreguoja ankstyvųjų daržovių auginimą. Agurkų daigų patys šiltnamyje neaugina, kaip ir salierų bei porų, o įsigyja iš užsienio augintojų.
Balandį šiltnamiuose sodina agurkų daigus, patalpas šildo malkomis. Jau daug metų renkasi savidulkį, derlingą agurkų hibridą Merengue F1. Daigus sodina kasmet į naują mineralinę vatą, todėl išvengia pašaknio ligų ir kenkėjų antplūdžio.
Augalus laisto ir tręšia lašeline laistymo sistema, todėl mažiau sunaudoja trąšų, augalai išlieka sausi ir sveiki.
Auginamas savidulkis, derlingas agurkų hibridasMerengue F1
Agurkai dera jau daugiau kaip 2 mėnesius. Išaugintą produkciją realizuoja prekybos centre. Kainos kas savaitę kinta. Agurkai derės iki rugpjūčio vidurio, paskui pradės imti lauko daržovių produkciją.
Sausra pakenkė morkoms
P. Čerkesas jau ne pirmus metus augina derlingą, Nanto tipo morkų hibridą Nerac F1, kuris skirtas plautų šakniavaisių prekybai, nes jų odelė atspari plovimui, kartu ir alternariozei.
Morkas laukuose sėjo po porų ir javų nuo balandžio 20 dienos (su savaitės pertrauka per kelis kartus)į vagas su profiliuotu dirvos paviršiumi, kad išaugtų ilgesni šakniavaisiai ir gautų didesnį derlių. Pavasarį prieš sėją išbėrė mineralines trąšas. Morkas augina vienoje vagoje po 2 eilutes 70 cm pločio tarpueiliuose. Į vieną hektarą išsėjo po 1,1 mln. vnt. daigių sėklų, kurios beicuotos fungicidais.
Morkos auginamos vienoje vagoje po 2 eilutes, 70 cm pločio tarpueiliuose
Ūkininkas pažymi, kad, siekiant išauginti gausų ir kokybišką morkų derlių, labai svarbu ne tik aukščiausios kokybės sėklos, bet ir tinkamai paruošti dirvą, laikytis sėjomainos, laiku sėti, naudoti apsaugą nuo augalų ligų, kenkėjų ir piktžolių, optimaliai tręšti, vyraujant sausrai laistyti augalus ir tinkamu laiku nuimti derlių.
Pasak ūkininko, šiemet dėl ilgai užsitęsusios sausros prasčiau sudygo morkos. Pradėjus laukus laistyti mobilia laistymo sistema, dalis jų sudygo vėliau. Tad šiuo metu skiriasi jų augimo tarpsnis. Morkų, kurias pavyko laistyti, derlius turėtų nenuvilti, tačiau kitiems plotams pritrūko vandens iš tvenkinio.
Per vegetaciją augalus papildomai tręšė ne tik biriomis trąšomis, bet ir per lapus, kad augalai vyraujant sausrai geriau pasisavintų maisto medžiagas.
Nuo piktžolių po sėjos naudojo herbicidus. Tik vienintelės gajos piktžolės – juodosios kiauliauogės – nepavyko išnaikinti, nes dalis tinkamų herbicidų išimti iš prekybos. Kiauliauogės augdamos išsikrūmija, iš morkų atima daug maisto medžiagų ir jas užgožia, o nuimant derlių užkiša kombainus.
Kasmet rugpjūčio viduryje P. Čerkesas pradėdavo imti morkų derlių kombainu ankstyvam pardavimui, tačiau šiemet jas pradės kasti tik rugpjūčio pabaigoje. Derlius, manoma, bus prastesnis, nes vėliau sudygusios morkos nespės užaugti ir netiks realizacijai.
Nukasti šakniavaisiai pirmiausia modernioje saugykloje atvėsinami (apie 0–1°C), paskui nuplaunami ir surūšiuojami. Pasitelkus svėrimo ir fasavimo įrangą morkos sudedamos į polietileno maišus po 10 ir 30 kg.
Skirtingo ankstyvumo porai
Tam, kad porų šviežios produkcijos turėtų kuo ilgesnį periodą, ūkininkas augina skirtingo ankstyvumo hibridus: Lexton H – ankstyvesniam derliui, Krypton H – vėlyvam derliui.
Laukuose pirmuosius porų daigus ūkininkas sodino gegužės viduryje, paskui dar 2 kartus kas dvi savaites. Atstumai tarp eilių – 70 cm, tarp augalų – 15 cm. Žemėje esanti porų dalis vertingiausia, todėl daigai į dirvą sodinami gana giliai – visa baltoji dalis (iki lapkočių) turi būti žemėje. Prieš sodinant patrumpinami laiškai ir šaknys, kad geriau prigytų.
Prieš sodinimą patrumpinami porų laiškai ir šaknys, kad geriau prigytų
Per vegetaciją porai 2 kartus apvagojami, kelis kartus apkaupiami, tuomet užauga ilgesnė baltoji stiebo dalis, papildomai ravimos piktžolės.
P. Čerkesas porus kasa kombainu. Hibrido Lexton H derlių planuoja pradėti imti nuo rugpjūčio vidurio, jis bus tiekiamas pagal užsakymus į prekybos centrus. Vėlai rudenį ims porus Krypton H.
Sandėlyje porai ant specialios linijos surūšiuojami, nuvalomi lapai ir šaknys, nuplaunami ir supakuojami į kartonines dėžes. Laikomi 1 °C temperatūroje.
Salierai kasami morkų kombainu
Daržininkas gegužę sodino šakninių salierų daigus (70 cm x 18 cm) į lygią dirvą. Paskui augalus apvagojo, kelis kartus pureno tarpuvagius. Kaip morkas ir porus, salierus irgi tręšė kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais, o kai buvo sausa, tręšė per lapus.
Šakniniai salierai apvagojami, paskui kelis kartus purenami tarpueiliai
Salierus pradės kasti morkų kombainu rugsėjo pradžioje. Nuimti šakniavaisiai laikomi sandėlyje (apie 0–1 °C), pakuojami į tinklinius maišus.
Išaugintą agurkų, morkų, šakninių salierų ir porų produkciją ūkininkas realizuoja Lietuvos prekybos centruose. Pasak P. Čerkeso, daržovių pardavimo kaina kasmet labai skirtinga – ją lemia lenkiškos produkcijos, kuri atvežama į mūsų šalį, kiekis ir kaina.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Populiarėja graikinių rieštumedžių sodai
2024-10-09 -
Paslaugos – papildoma ūkio veikla
2024-10-08 -
Viską sukūrė savo rankomis
2024-10-08
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)