Basf A1 2024 12 20 Basf m1 2024 12 20
Ūkis
Naujos bendrovės planas – gaminti kazeiną ir pieno išrūgų baltymus

Vilnius, spalio 12 d. Žemės ūkio kooperatyvas „Pienas LT“ visuotinio narių susirinkimo sprendimu yra parengęs projektą ir dalyvaus konkurse dėl Europos Sąjungos paramos. Spaudos konferencijoje pristatyta projekto partnerė bei techninės projekto dalies autorė – bendrovė „Proteinų technologijos“, atstovaujama buvusio premjero Adolfo Šleževičiaus.

Projektą taip pat remia Žemės ūkio rūmai, Pieno gamintojų asociacija, Žemės ūkio bendrovių asociacija, Lietuvos ūkininkų sąjunga.

„Pienas LT“ valdybos pirmininko Naglio Narausko teigimu, A. Šleževičius yra „Proteinų technologijų“ akcininkas.

Bioversija m7 2024 11 19

„Dalyvaujame kaip projekto plėtotojai. Pagal jungtinės veiklos sutartį atliksime kai kurias paslaugas įmonę eksploatuojant“, - sakė A. Šleževičius.

Pasak A. Šleževičiaus, įmonėje bus gaminamas kazeino ir pieno išrūgų baltymas, išgaunamas skaidant pieną į frakcijas. Gautas produktas būtų aukštos vertės, itin švarus ir plačiai naudojamas įvairiose srityse.

„Įmonė paremta membraninių technologijų pagrindu. Tai yra pieno separavimas filtrais  iki skirtingo dydžio molekulių. Įvairios membraninės technologijos taip sukomponuotos bendrovės turimų patentų pagrindu, kad iš pieno gaunama didžiausia pridėtinė vertė“, - sakė „Proteinų technologijų“ atstovas. Planuojama, kad didžioji produkcijos dalis būtų parduodama Europos Sąjungos ir Šiaurės Amerikos rinkose.

Planuojama pieno supirkimo kaina atitiks ES vidurkį

Pasak N. Narausko, manoma, kad įgyvendintas projektas turės didelę įtaką visam Lietuvos pieno sektoriui: tikimasi didesnių pieno gamintojų pajamų už žaliavinį pieną, kas turėtų paskatinti viso pieno ūkio vystymąsi kol bus pasiektas nacionalinės pieno kvotos lygis. Taip pat tikimasi, kad tai galėtų paskatinti dabartinius perdirbėjus peržiūrėti savo veiklą. Tačiau, N. Narausko teigimu, tai nėra tikslingai nukreipta prieš kurį nors pieno perdirbėją.

„Projektas nėra tikslingai nukreiptas kurio nors konkretaus pieno perdirbėjo žlugdymui ir norėdami užkirsti kelią bet kokio pobūdžio spekuliacijoms, kviečiame perdirbėjų atstovus atvirai ir viešai diskusijai visais su šiuo projektu ir jo pasekmėmis pieno sektoriui susijusiais klausimais“, - sakė N. Narauskas.

„Nauda - visiems pieno gamintojams. Atsiranda naujas žaidėjas, rinkoje atsiranda konkurencija dėl žaliavos. Norėdamos apsirūpinti žaliava, perdirbėjai privalės kelti kainą, to dabar nėra", - antrino ir  Lietuvos pieno gamintojų asociacijos pirmininkas Andriejus Stančikas.

„Pienas LT“ tikisi, kad pradinė pieno supirkimo kaina iš kooperatyvo narių būtų lygi bent vidutinei ES šalių narių pieno supirkimo kainai pagal „Eurostatą“. „Šiai diena tai būtų 27-29 euro centai (0,93 – 1,00 lito). Kuris šiandien iš Lietuvos pieno gamintojų gali gauti tokią kainą už savo žaliavinį pieną? Tai yra tas atskaitos taškas, kuris yra esminė ašis, nes kitu atveju šis projektas pieno gamintojams būtų beprasmis. Mes viską apie tą ašį ir dėliojame“, - kalbėjo N. Narauskas.

Anot jo, parengtas verslo planas rodo, kad projektas bus pajėgus mokėti ne mažiau nei minėta ir įmonė galės būti pelninga, tad kooperatyvo nariai galės pretenduoti į dividendus.

„Pelno tikimės daug mažiau nei norėtume. Mes galime pretenduoti į pelną, jeigu įmonė dirbs pelningai esant minėtai žaliavos supirkimo kainai – Europos Sąjungos vidurkiui. Todėl mes jokiu būdu neateiname nuskriausti kooperatyvo", - teigė A. Šleževičius.

Anot jo, visa įmonės kaina turėtų atsipirkti per ketverius metus. Jau skelbta, kad būtinai  informacijai surinkti, įmonės sklypui parinkti, pastatams projektuoti, statybų leidimams gauti, rinkai išžvalgyti bei kitiems projekto parengiamiesiems darbams teks išleisti 1,5 mln. litų.

A. Šleževičiaus teigimu, taikant naujausias technologijas naujoje įmonėje dirbtų iki 50 žmonių.

Norintys tapti kooperatyvo nariais turi gaminti ne mažiau kaip 400 kg pieno per dieną bei atitikti veterinarijos bei sanitarijos normas. Stojant į kooperatyvą reikia sumokėti 100 Lt stojimo mokestį ir 500 Lt pajinį įnašą. Kiekvienas kooperatyvo narys, nepriklausomai nuo ūkio dydžio, turės po vieną sprendžiamąjį balsą.

Projektas būtų vystomas ir be ES paramos

Pasak  Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininko Broniaus Markausko tikimasi gauti 60 proc. projekto vertės ES paramos. „Europos Komisijos sprendimo dar neturime, tačiau tikimės, kad jis bus mums palankus", - teigė ŽŪR pirmininkas. Planuojamos statyti kooperatinės pieno gamybos įmonės projekto vertė - maždaug 100 mln. litų.

Anot B. Markausko, projekto iniciatoriai junta stiprų politinį palaikymą Lietuvoje, pritarimo sulaukta iš žemės ūkio ministro, prezidentės. ŽŪR pirmininko teigimu, spalio 22-ąją projektas bus pristatytas premjerui Andriui Kubiliui.

Tačiau projekto dalyviai tvirtina, kad jis būtų įgyvendinamas net ir negavus ES paramos. N. Narausko teigimu, kad gavus neigiamą atsakymą dėl ES paramos, būtų ieškoma strateginio investuotojo.

„Jokių garantijų nėra, kad parama bus. Jei taip atsitiktų, kad mes paramos negautume, ieškotume strateginio partnerio, stengtumės įgyvendinti šį projektą ir nesant paramos iš ES. Tai darytume dėl to, kad nematome kitos išeities stovėti vietoje ir tikėtis, kad kainas pakels Lietuvos pieno perdirbėjai. Be to, mes tikime projektu, matydami jo galimybes atsipirkti, mes irgi investuotume su strateginiu partneriu", - sakė „Pienas LT“ valdybos pirmininkas.

Profesinės sąjungos – apie neigiamas pasekmes

Lietuvos maistininkų profesinė sąjunga teigia, kad dėl naujos gamyklos darbo pieno sektoriuje netektų 3 tūkst. žmonių, o padaryta žala siektų apie 250 mln. litų.

Anot sąjungos vadovų, būsimoji pieno perdirbimo gamykla – „amžiaus afera“. „Mes pamatėme, kad tai yra grėsmė mūsų darbo vietoms esamose pieno perdirbimo gamyklose, kurios taip pat investavo labai daug pinigų.  Jeigu trečdalį pieno perdirbtų būsimoji pieno perdirbimo gamykla, tai 3 tūkst. darbuotojų liktų be darbo. Čia iš tikrųjų yra eilinė amžiaus afera", - sakė Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos pirmininkė Gražina Gruzdienė.

Pasak Lietuvos maistininkų profesinės sąjungos atstovų, tektų uždaryti mažiausiai šešias pieno perdirbimo įmonių gamyklas.

Valdžios dėmesį į planuojamos statyti įmonės neigiamas pasekmes pieno sektoriui profesinė sąjunga sieks atkreipti antradienį organizuojama protesto akcija.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
    Visos apklausos