Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Modernizuoti ūkį skatina vaikų noras tęsti veiklą

Prienai. Mišraus ūkio savininkai Jolita ir Deimantas Kairiūkščiai neslepia, kad, nepaisant pieno kainų, būtent už pieną gaunamos pajamos yra pagrindinis jų gausios šeimos pragyvenimo šaltinis. Pinigus, gautus už parduotus grūdus, ūkininkai iškart investuoja - įsigyta ūkiui reikiamos įrangos ar šeimos gerovei reikalingų daiktų.

„Laikydami gyvulius ir melždami karves, kitaip nei vien grūdus auginantys ūkininkai, mes veiklos turime visus metus", - šypsosi J. Kairiūkštienė.

Juodbūdžio kaime (Veiverių sen.) ūkininkaujantys Kairiūkščiai dirba per 200 ha žemės, iš jos apie 70 ha skiria pievoms ir ganykloms, likusioje dalyje augina grūdines kultūras. Ūkio bandą sudaro 100 galvijų, iš kurių 60 melžiamų karvių. Vasarą gyvuliai ganomi netoli namų plytinčiose ganyklose, žiemą laikomi senos statybos rekonstruotame 100 vietų tvarte.

Bioversija m7 2024 11 19

Prienų r. ūkininkai Jolita ir Deimantas Kairiūkščiai su jauniausiais iš keturių vaikais - dvyniais Simu ir Greta

„Tvartas ne guminis, neištemsi. Domimės robotizuota ferma ir jau pradėjome naujo tvarto projektavimo darbus. Norime du melžimo robotus statyti ir melžiamų karvių bandą padidinti dvigubai", - planais dalinasi ūkininkai. Jau vykdomi robotizuotos fermos projektavimo darbai, tiesa, kol kas tik popieriuose. Naujų fermų projektavimą ir statybas Prienų r. ūkininkai patikėjo bendrovei „Ava statyba", su kuria jau anksčiau bendradarbiavo - ji rengė jų ūkyje mėšlidę ir srutų rezervuarą. Pasak Deimanto, bene daugiausia laiko atima leidimų ir reikiamų dokumentų susirinkimas, tačiau tikisi, kad jau pavasarį nereikės gyvulių ginti į ganyklas.

„Auga keturi vaikai, du iš jų baigia mokslus. Vyriausio sūnaus paklausėme: ar nori svetimiems nugarą lenkti, ar namie dirbti. Pasirinko darbą ūkyje, todėl ir nusprendėme statyti naujas fermas ir investuoti į melžimo robotus", - paaiškina Jolita. Ji prasitaria, kad ūkio melžėjai susilaužius ranką, visą vasarą pati viena be išeiginių karves melžė, nes svetimus žmones prie gyvulių bijo leisti, kad nesutraumuotų. „Juk vis dėlto gyvulys, dedant melžiklius rankas apspardo, visko būna", - pasakoja moteris, karves melžianti į pieno linijas.

Ūkyje darbuosi patys ūkininkai, daug padeda vyriausi du sūnūs Ričardas ir Justas, taip pat Deimanto sesuo su vyru. Ūkis 6 kartus pasinaudojo Europos Sąjungos parama, kurią skyrė moderniai technikai įsigyti. Pasak Deimanto, su ES parama šimtu procentų atnaujinta visa ūkio technika. Pieno ūkiui modernizuoti Kairiūkščiai taip pat bandys gauti paramą. „Net jei ir nepavyks gauti paramos, atgal nesitrauksime. Tai ką numatę, pabaigsime", - tikina ūkininkai.

Fermų įrangos ir melžimo robotų tiekėju jie pasirinko bendrovę „DeLaval". „Su šia įmone bendradarbiaujame jau seniai, dar 2004 m. iš jų įsigijome melžimo į pieno linijas įrangą. Per visą tą laikotarpį ši įmonė niekada nenuvylė, darbuotojai daug metų tie patys, servisą ar dieną, ar naktį išsikviesti gali, pavyzdžiui, meistras šaldytuvą yra naktį taisęs. Į kitas firmas per parodas užeini, pažįstamų nerandi, darbuotojai pasikeitę. Tokius brangius daiktus įsigyji ir jei niekas jų netaisys, kam jie reikalingi? Juk pasistatę į juos nežiūrėsim", - tvirtą nuomonę šiuo klausimu turi pieno ūkio šeimininkai.

Kairiūkščiai džiaugiasi pamažu didėjančiomis pieno supirkimo kainomis, patys yra kooperatyvo „Pienas LT" nariai. Prisimindami pieno ūkiams krizinį laikotarpį neslepia, kad išgyventi tada buvo nelengva. „Kažkaip išsilaižėme, svarbiausia, kad skolų neturėjome", - sako ūkininkai. Jie pabrėžia, kad niekada neima chemijos ar trąšų į skolą ir nesudaro sutarčių skoloms grūdais padengti, visada stengiasi už šias prekes per leistiną laikotarpį atsiskaityti. Ūkininkai turi 700 t talpos sandėlį, tad užaugintus grūdus parduoda, dažniausiai „Agrokoncernui", kai tenkina siūloma kaina.

Kairiūkščiai pašarus gyvuliams šerti ruošiasi patys, kol kas gamina šienainį ritiniuose, pašarą iš ritinių gyvuliams išdalina nedideliu savaeigiu Agronic dalytuvu. Kai bus pastatytas naujas tvartas, planuoja keisti ir pašarų ruošimo technologijas - gaminti silosą, nes tai gerokai pigiau. „Tai ateities investicija. Kol kas pirma reikia fermos modernizavimo projektą iki galo įgyvendinti ir skolų atsikratyti", - sako Prienų r. pieno ūkio savininkai, etapais įgyvendinantys ūkio plėtros planus.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos