Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Metas pasitikrinti javų sėklos daigumą

Akademija (Kėdainių r.). Jau aiškėja, kad šiemet bus juntamas vasarinių augalų sėklos trūkumas. Kad laukai neliktų neapsėti, dalis žemdirbių sėklą ruoš savo ūkiuose. Tačiau mokslininkai įspėja būti pasirengusiems didžiajai šio pavasario bėdai - mažam sėklos daigumui.

„Raginame tikrinti sėklos daigumą, nes kiek tyrėme pačių ūkininkų ruošiamos javų sėklos pavyzdžių, dauguma buvo prasto daigumo - apie 80 proc. tikrintų pavyzdžių vasarinių kviečių ir miežių sėklos daigumas buvo mažesnis nei standartinis. Kai kurių tikrintų pavyzdžių sėklos daigumas tesiekė 20-62 proc., o standartinis sėklos daigumas yra 85 procentai", - sako Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja Roma Semaškienė.

Tiesa, tirta ūkininkų ruošiama žirnių sėkla daugeliu atveju atitiko standartinius reikalavimus, tačiau tai nereiškia, kad žirnių sėklos daigumo nereikia nusistatyti. Ypač jei žirnių derlius buvo nuimtas vėluojant.

Bioversija m7 2024 11 19

Kokia tokio prasto daigumo priežastis? Gali būti dėl to, kad dėl drėgmės pertekliaus derliaus nuėmimo metu buvo nukulti labai drėgni grūdai ir, iki galo neišdžiovinus, drėgni sandėliuojami: tokiomis sąlygomis suaktyvėja ant sėklos esantys lauko ir sandėlių patogenai, supilti drėgni javai pradeda kaisti, sumažėja sėklos daigumas. Ypač daigumas nukenčia ant sėklos išplitus Penicillium genties grybams.

Gali būti ir taip, kad stengiantis kuo greičiau išdžiovinti grūdus, džiovyklose buvo neišlaikyti reikalingi optimalūs džiovinimo proceso parametrai, užkelta per aukšta temperatūra ir dėl to sumažėjo sėklos daigumas.

„Bėda ne tik sumažėjęs daigumas, bet ir smarkus sėklos užkrėstumas - seniai nematėme tokios ligotos sėklos. Todėl būtina pasirinkti tikrai efektyvius beicus", - perspėja Roma Semaškienė

Laboratoriniai tyrimai parodė, kad vasarojaus sėkla užkrėsta Fusarium, Bipoliaris ir kitais patogenais. Kai kuriuose mėginiuose sėklos užsikrėtimas Fusarium spp. siekia 100.

„Beicuodami sėklą, sumažinsime Fusarium, Microdochium, Bipoliaris, Drechslera užkratą, pagerės sėklos daigumas. Tačiau beicai daigumo nepagerins, jei daigumas sumažėjęs dėl temperatūros poveikio džiovinimo metu ir Penicillium patogenų išplitimo ant sėklos", - sako R. Semaškienė.

Daigumo nustatymas laboratorijoje užtrunka mažiausiai 7 paras, todėl žemdirbiams nepatartina delsti iki paskutinės minutės. Mat paaiškėjus, kad jų turimos sėklos kokybė netinkama, dar turi likti laiko susirasti ir įsigyti rinkoje sėklinių grūdų.

Lietuvos sėklininkystės asociacijos iniciatyva pasiekta, kad šiemet būtų leista laikinai tiekti rinkai sumažinto minimalaus daigumo sėklas: vasariniams kviečiams ir miežiams minimalus sėklos daigumas - 80 proc., pupoms - 70 proc., grikiams -taip pat 70 procentų.

Žemės ūkio srityje daug metų dirbantys specialistai įvardija ir dar vieną bėdą, kuri paprastai nutinka tokiais pavasariais, kai pasijaučia vasarinių javų sėklos trūkumas: galimi nesąžiningo pardavimo atvejai, kai vizualiai niekuo nesiskirianti žieminių javų sėkla parduodama kaip vasarinių. Juolab, kad praėjęs ruduo kaip tik ir buvo toks, kad dalis jau paruoštos ir išbeicuotos javų sėklos liko nesuberta į žemę dėl užmirkusių dirvų. Taigi, susidaro labai palankios sąlygos piktnaudžiavimui. Pasėjus žieminių javų sėklą pavasarį, javai krūmijasi, formuojasi tankus pasėlis (tarsi pieva), tačiau augalas neformuoja bamblių ir toliau nesivysto, tad derliaus iš tokio lauko tikėtis neverta.


Prastai sudygusios sėklos


Fusarium apnikti grūdai sudygta prasčiau

Žirnių sėklą pasitikrinti irgi verta

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos