Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Mažėja pažeidimų naudojant augalų apsaugos produktus

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba (VAT), siekdama išsiaiškinti, ar augalų apsaugos produktai (AAP) parduodami, saugojami ir naudojami laikantis nustatytų reikalavimų, 2017 m. I pusmetį atliko daugiau nei 1500 patikrinimų.

Šių metų pirmąjį pusmetį piniginės baudos už grubius administracinius pažeidimus buvo skirtos 59 žemės  ūkio subjektams, o tai yra 13 proc. mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu, kai tokių atvejų buvo 68.

„Tvarka nesikeitė, tikriname taip pat, kaip ir praeitais metais. Dar anksti daryti išvadas, ar tai yra tendencija: tą parodys tik laikas, tačiau tai, kad pažeidimų yra mažiau, mus džiugina. Kviečiame ūkininkus konsultuotis su mumis, todėl šių metų 1-ąjį pusmetį labai padaugėjo skambučių norint pasitikrinti, ar teisingai suprantami AAP naudojimo reikalavimai. Apie 500 ūkininkų jau pakonsultavome dėl jų naudojimo ir tokių konsultacijų tik daugėja," - sako Augalininkystės tarnybos direktorius Sergejus Fedotovas (nuotr.).

Bioversija m7 2024 11 19

Daugiau augalų apsaugos produktų

Augalininkystė tarnyba 1-ąjį pusmetį įvertino ir įregistravo 29 augalų apsaugos produktus, 12-os produktų atnaujino registraciją. Neatnaujinus veikliosios medžiagos linurono patvirtinimo ES,  2 augalų apsaugos produktams registracija panaikinta.

Registruojant daugiau AAP, didėja jų pasiūla, todėl ūkininkai gali rinktis legalius produktus ir ūkininkauti nedarydami pažeidimų. Tarnyba stengiasi atsižvelgti į ūkininkų poreikius, teikia pagalbą ir konsultacijas tokių produktų  registravimo klausimais.

Augalininkystės tarnybos pasienio kontrolės punktų fitosanitarijos postų specialistai per 1-ąjį šių metų pusmetį patikrino beveik 27 tūkst. krovinių, iš kurių beveik 3 tūkst. krovinių buvo augalinės kilmės.
Beveik pusė visų augalinės kilmės krovinių buvo skirta Lietuvos rinkai. Dažniausiai į Lietuvą įvežama produkcija buvo švieži vaisiai (Egiptas, Marokas, Argentina), spygliuočių mediena: maumedis, eglė, pušis (Rusijos Federacija).

Lyginant su 2016 m. duomenimis, šiais metais krovinių patikrinta 14,4 proc. mažiau. Tarnybos Fitosanitarinių tyrimų laboratorijai per šešis mėnesius buvo pateikta beveik 1000 mėginių,. Laboratorijoje tiriama ar juose yra augalams, augaliniams produktams ir kitiems susijusiems objektams kenksmingų bakterijų, grybų, nematodų, virusų, viroidų, piktžolių, vabzdžių ir erkių. Tiriant mėginius kenksmingųjų organizmų aptikta 22-juose iš jų arba 9 proc. daugiau  nei per tą patį laikotarpį 2016 metais.

Pateikta daugiau paraiškų

Per 1-ąjį šių metų pusmetį veislių tyrimo stotyse buvo tirti 542 veislių augalai. Baigus tyrimus, į Nacionalinį augalų veislių 2017 m. sąrašą įrašytos 96 naujos augalų veislės, o iš šio sąrašo išbrauktos 106 žemės ūkio augalų, daržovių ir sodo augalų veislės.

Dažniausiai iš sąrašo augalų veislės išbraukiamos selekcininkų prašymu, kai atsiranda produktyvesnių, pažangesnių ir labiau pritaikytų mūsų klimatui veislių.

Teisinė apsauga, ginant selekcininkų interesus, pernai per šešis mėnesius buvo suteikta 6 augalų veislėms, o 2017 m. teisinė apsauga, reiškianti, kad šių veislių dauginamąją medžiagą ūkininkai ar kiti žemės naudotojai gali naudoti tik sudarę licencinę sutartį su selekcininku arba gavę jo raštišką leidimą, buvo suteikta 12 augalų veislių.                     

Sausio-birželio mėn. Augalininkystės tarnybos specialistai patikrino daugiau kaip 37 t Lietuvos rinkai planuotų tiekti šviežių vaisių ir daržovių. Nustatyta, kad prekiautojai 1,3 proc. produktų (nuo viso tikrinto kiekio) mėgino realizuoti pažeisdami prekybos standartus. Dažniausiai pasitaikantys pažeidimai šiemet, kaip ir pernai, yra pradėję gesti vaisiai ir netinkamas parduodamų vaisių ir daržovių ženklinimas.

AAP, MŪ inf. 

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos