Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Lietinga vasara - slenkstis sėkmingam medunešiui

Kaunas. Su kiekviena lietinga diena žlunga šalies bitininkų viltys, kad po šalto ir vėlyvo pavasario padėtį ištaisys vasaros medunešis. Nerimaujama, jog nepalankūs orai - pagrindinis veiksnys, lemiantis ir mažesnį nei pernai prekinio medaus kiekį.

Apie 50 metų bitininkaujantis Anykščių bitininkų draugijos pirmininkas Albertas Žarskus teigia tokių prastų metų neprisimenantis. „Gal tik kai vaikas dar buvau, pamenu vieną vasarą tiek lijo, kad su arkliais bulvių kasti žmonės į laukus neįėjo - šakėmis kasė. Ir šiemet kažkokia keistenybė. Praeitą savaitę dvi dienas nelijo, ir vėl lietūs tęsiasi", - sako jis.

Anot A. Žarskaus, nuo pat žiemos „kažkaip nenormalu" buvo - tai šilta, tai vėl staiga atvėsta, o sausrą pakeitė nesiliaujantys lietūs. Tad gero medunešio tokiomis sąlygomis nesitiki.

Bioversija m7 2024 11 19

„Pavasaris šaltas, keistas buvo. Augalams, žydėjimui labai atsiliepė. Juk kas svarbiausia, tai bitės ir augalai tiesiogiai susiję - augalai susivėlino žydėti, žiedai nektaro neskyrė ir pavasarinis derlius prastas", - aiškina A. Žarskus.

Keletas bitininkų (draugijai priklauso apie 300) jam skundėsi, jog pavasarinio medaus nė nekopinėjo - nebuvo ką iš bičių paimti, reikėjo žiūrėti, kad pačioms maisto netrūktų.

Nors bitininkai vis vylėsi, kad vasara ištaisys situaciją, A. Žarskus sako, jog tokiems lietingiems orams nusistovėjus kyla abejonių ir dėl vasarinio medunešio.

„Pradeda žydėti liepos. Bitininkai tikėjosi, kad iš jų prineš bitelės medaus, bet oro sąlygos patys matom, kokios", - nerimo neslepia pašnekovas.

Pasak jo, medaus kainos, palyginti su praeitais metais didesnės. Anykščių turguje kilogramas medaus šiuo metu kainuoja apie 7-8 eurus. Pernai tokį patį kiekį už 5 eurus buvo galima nusipirkti.

A. Žarskus svarsto, kad pirkėjai turėtų suklusti, jei už kilogramą medaus ir šiemet prašoma 4-5 eurų. „Ne visuomet elgiamasi sąžiningai pirkėjų atžvilgiu. Gal kas kokio pernykščio medaus turėjo nerealizavęs. Yra specialūs prietaisai, kuriais medus pašildomas, suskystėja. Jo savybės gal ir nenukenčia, bet pirkėjų apgavyste, jei jis parduodamas kaip šviežias, šiųmetis, pavadinti galima", - svarsto pašnekovas.

Negelbėjo nė geros ganyklos

Jurbarko bitininkų draugijos „Nektaras" pirmininkas Jonas Skerys sako, kad nei jis, nei kiti rajono bitininkai optimizmu šią vasarą tikrai netrykšta.

Anot jo, pavasarį, po žiemos, bitininkai visuomet tikisi išskirtinai palankių metų. Medunešio, o ypač pavasarinio, rezultatai labai priklauso ir nuo bičių šeimų stiprumo, pajėgumo, žiemojimo sąlygų. Tai dažnai būna ir konkretaus bitininko problema - jei bitės nusilpusios, pasiligojusios ar graužikai užpuola, mažiau ir medaus kopinėjama. O kai orai prasti vasaros metu, nuolat lyja, nektaras iš augalų išplaunamas, net šeimos stiprumas jau nebėra lemtinga sąlyga.

Jis laiko apie 40 bičių šeimų. Pasakoja, kad dalį jų buvo nuvežęs į pamiškę - tikėjosi vasarinio derliaus iš žydinčių aviečių ganyklų. „Birželio pabaigoje prasidėjo lietūs, nektarą iš aviečių žiedų išplovė. Labai prasta padėtis. Tai kad itin permainingas oras. Vieną kitą valandą jei ir nelyja, bitės į ganyklą išskrenda, bet žiedynuose niekas dar nespėja susiformuoti per tokį trumpą laiką. Žiūrėk, ir vėl tuoj pat lietus", - pasakoja pašnekovas.

Šiuo metu vienus avilius yra nugabenęs prie vasarinių rapsų pasėlių, kitus rengiasi vežti arčiau liepų. Stebi orų prognozes, sinoptikų skelbiamas valandų tikslumu. „Kai geras oras, laukas kaip gyvas ošia nuo dūzgiančių bitelių. Bet kad oras mainosi ne tik kasdien, bet net kelis kartus per dieną. Ir, žiūrėk, čia lyja, o už vos kelių kilometrų saulė šviečia, bitės sau dirba", - J. Skerys sako, jog šią vasarą kiekviena properša danguje bitininkai džiaugiasi ir dar galutinai nepalaidojo vilčių, kad medaus kiekis padidės po liepų žydėjimo.

„Tačiau pernai vasarą per patį liepų žydėjimą irgi ne kažin kas buvo - žydi liepos už poros šimtų metrų nuo avilių, o medžiai tušti, nėra bičių juose. Skinam tuomet žiedus, uostom, o jie net nekvepia. Reiškia, nektaro visai neskiria. Aišku, nėra ir šiemet garantijos", - J. Skerys svarsto, kad ir šiemet viskas nuo oro sąlygų priklausys.

Tad ir apie šiųmetį prekinio medaus kiekį pirmininkas teigia dar nedrįstąs prognozuoti. Tačiau sako, kad tokiais metais, kuomet dauguma bitininkų medaus kiekiu nesidžiaugia, didelių stebuklų ir savajame bityne tikėtis neverta. Jei, pasak jo, nesigriebiama nesąžiningų veiksmų, apie kuriuos prisipažįsta girdėjęs.

„Vienas žemės ūkio specialistas pasakojo, jog vaikščiodamas po rapsų laukus per patį jų žydėjimą aptiko talpų su cukraus sirupu. Galvoje netelpa, kaip galima į žydintį lauką dar sirupą vežti, kad taip medaus kiekį padidintum. Belieka tikėtis, kad tai labai reti, vienetiniai atvejai", - tokiu bitininkų nesąžiningumu piktinasi J. Skerys.  

Jurbarko turgavietėje parduodamo medaus kaina šiuo metu svyruoja nuo 8 iki 9 eurų už kilogramą.

Palankių dienų medunešiui nedaug

Lietuvos bitininkų sąjunga (LBS) vienija apie 8 tūkst. bičiulių, kurie drauge turi apie 21 tūkst. bičių šeimų.

LBS prezidentas prof. habil. dr. Algirdas Skirkevičius apibendrina: šią vasarą šalies bitininkai gyvena nelinksmomis nuotaikomis. Prognozuoja, jog šiemet prekinio medaus bus mažiau nei pernai.

„Vieną dieną lyja, kitą šalta. Jei pasirodo kokią dieną saulės spindulėlis... Ir tai, jei po šaltos dienos, tai iš to nieko gero, o jei po šiltesnės ir lietaus, tai jau šis tas", - sako A. Skirkevičius. Jis aiškina, jog daugiausiai augalai nektaro išskiria šiltomis ir tvankiomis dienomis.

„Įvairių rajonų yra: vienur buvo surinkta medaus daugiau, bet yra ir tokių, kur nieko gero, nulis. Net negalima skirstyti, kad Aukštaitijoje vienaip, Suvalkijoje ar Žemaitijoje kitaip. Net vienoje vietovėje kelių kilometrų skirtumu skirtinga situacija", - šios vasaros ypatumus apibūdina LBS prezidentas. Pasak jo, net tame pačiame rajone skirtumai gali būti labai ryškūs.

Teigia, kad tai apsprendžia du pagrindiniai veiksniai - nektaringų augalų kiekis ir nepastovus, permainingas vasaros oras. Tačiau patikslina, kad vis tik oras yra pagrindinis veiksnys, lemiantis medunešio rezultatus. Visi kiti - jau šalutiniai, lydintys pagrindinį.

„Prognozės tokiu metu dar, galima sakyti, šakėmis ant vandens rašytos. Tačiau dabartinė situacija išties labai nepalanki. Tokią lietingą, permainingą vasarą gali ir pačios geriausios ganyklos būti, bet jei blogas oras, nieko gero nebus ir ten", - svarsto A. Skirkevičius.

Apie medaus kainas aiškina, jog jas apsprendžia rinka, pirkėjas. Anot jo, jas galima apibūdinti kaip oficialias, atsispindinčias turguje, prekybos tinkluose, ir neoficialias, kai savo produkto kainą nustato pats bitininkas.

Dėl produkto kokybės suabejojusiesiems pataria tyrimą atlikti laboratorijoje, nes tai bene vienintelis būdas ją išsiaiškinti. Tačiau perspėja, jog pastebėjus, kad kristalizuodamasis medus sluoksniuojasi, tokio medaus geriau nepirkti. „Tai jau cheminiai procesai, bet galima paprasčiau pasakyti, kad toks medus yra blogas", - tvirtina jis.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos