Šiauliai/Kėdainiai/Panevėžys. Svogūnų augintojams šie metai nebuvo itin sėkmingi – pavasarį sausra pakenkė svogūnų dygimui, o vasarą – ropelių augimui. Dalis svogūnų išaugo nekokybiški, skaičiuojami nemaži derliaus nuostoliai.
Daržininkystėje, kaip ir visame žemės ūkyje, kiekvieni metai nenuspėjami, o augintojų sėkmė priklauso nuo gamtos. Pasak VDU Žemės ūkio akademijos Žemės ūkio ir maisto mokslų instituto doc. Audronės Žebrauskienės, populiarėjantis lašelinis laistymas, kuris jau įprastas braškynuose ir šilauogynuose, gali būti įrengtas ir svogūnų augintojų laukuose.
Šia laistymo sistema svogūnus galima laistyti vandeniu ir trąšų tirpalu, paduodant jį prie pat šaknų kiekvienam augalui. A. Žebrauskienė sako, kad sausrų metu tolygiai drėkinant ir tręšiant svogūnus, jie greičiau ir geriau pasisavina maistingąsias medžiagas, intensyviau auga, tampa atsparesni ligoms, išauginamas gausesnis bei geresnės kokybės ropelių derlius.
Šiemet po ilgos sausros rugsėjį prasidėjęs lietus sutrikdė svogūnų ropelių brendimą. Tuo metu jų kakleliai dar buvo neužsivėrę, ropelės iki galo nesubrendusios. Nemažai svogūnų vėl iš naujo dygo, leido šaknis ir sužaliavo. Suaktyvėjus antžeminės dalies ir šaknelių augimui, svogūnai išaugo kaip porai – kai kurie visai neformavo ropelių, buvo su ilgesniu ir lapuotesniu stiebu, nekokybiški. Dėl to skaičiuojami dideli svogūnų derliaus nuostoliai,
Netoli Šiaulių, Daugėlaičių kaime, jau 30 metų ūkininkaujantys Daiva ir Linas Šateikos dirba 600 ha, iš jų kasmet po 155 ha skiria svogūnams. Svogūnų sėjai ruošia žemas lysves, truputį pakeltas nuo žemės paviršiaus. Jas suformuoja iš 2 vagų, 1,5 m pločio (taip gaunamas platesnis paviršius), ir sėja po 4 eilutes svogūnų.
Svogūnus laistant kapiliarine sistema, siektinas 50–60 t/ha derlius
Pasak ūkio agronomo Nerijaus Biručio, nuo sausros jų ūkyje auginamus svogūnus iš dalies apsaugojo moderni laistymo sistema. Jei viskas būtų pavykę laiku, svogūnų derlius būtų kur kas gausesnis. Po sėjos, balandžio pirmomis dienomis, buvo planuota iš karto laukuose pakloti lašelinio laistymo sistemą, tačiau vėlavo tiekėjai. Agronomas prisimena, kad kai laukuose sumontavo laistymo įrenginius – svogūnai jau turėjo po 2–3 laiškelius.
L. Šateikos teigimu, nors po sėjos svogūnų plotus laistė kitais laistymo įrenginiais, to nepakako – svogūnai sudygo, tačiau neužaugo reikiamo dydžio ropelės. Iš hektaro prikasta po 40 t ropelių, o laistant kapiliarine sistema siektinas iki 50–60 t/ha derlius. Tikimasi, kad kitais metais viskas pavyks sklandžiau, nes moderni laistymo sistema, jei prireiks, jau bus naudojama nuo pat auginimo pradžios.
Bulvių ir svogūnų augintojas Saulius Dambrauskas iš Kėdainių r., ankstyviausius svogūnus sėjo pirmomis balandžio dienomis į drėgną dirvą ir jų dalį sodino sėjinukais. Kiti sėti vėliau, mat irgi laukta užsakytos laistymo įrangos. Jos negavus numatytu laiku, likusieji svogūnai pasėti balandžio 22 dieną.
Tarp sėjų buvo apie 20 dienų skirtumas, tuo metu dirvoje jau labai trūko drėgmės. Prieš sėją ir po sėjos tris kartus laistė sena laistymo sistema, tačiau dirva greit išdžiūdavo. Kita vertus, anot ūkininko, pasėtų svogūnų ir negalima dažnai bei gausiai lieti – taip gali išsiplauti sėklos.
S. Dambrauskas sutinka, kad svogūnus per sausras geriausia laistyti lašeliniu būdu, tada kiekvienas augalas garantuotai paliejamas, ekonomiškiau naudojamas vanduo, augalai greičiau pasisavina maisto medžiagas, dirvos paviršiuje nesusidaro pluta. Norint to pasiekti, tenka investuoti į naujus technologinius sprendimus.
Dėl derliaus svogūnų augintojams šiemet teko nemažai paplušėti
Pasak S. Dambrausko, pirmosios sėjos svogūnai sudygo gerai, tačiau dėl sausos, karštos vasaros išaugo mažesnės ropelės, todėl derlius menkesnis negu įprasta – 45 t/ha. Vėlyvesnės sėjos svogūnai dygo per kelis kartus ir derėjo dar prasčiau – 35 t/ha. Ropelės nespėjo visiškai subręsti, neužsidarė kakleliai, tad nemaža dalis derliaus buvo nekokybiško, o nemažai produkcijos teko ir išmesti. Daržininkas sako, kad galima džiaugtis bent tuo, kad šiųmetė svogūnų kaina yra geresnė nei 2018 m. - apie 0,24 Eur/kg.
Tuo, kad be laistymo neišauginsi gausaus ir kokybiško svogūnų derliaus, įsitikinęs ir jaunasis ūkininkas Tomas Pukas iš Panevėžio r. Kazokų k. Nors ūkyje dar neįrengta laistymo sistema, tačiau šie metai parodė drėkinimo būtinybę. Šiemet svogūnus ūkininkas sėjo pirmomis balandžio dienomis. Pasėlis sudygo gerai, dirvoje dar pakako drėgmės, deja, augimo metu jos jau labai stigo. Tad ir ropelių derlius gautas perpus mažesnis: seniau augintas hibridas RS1481 F1 davė po 20 t/ha, Packito ir Barito F1 – po 25 t/ha, prasčiausiai augo Stuttgarten Riesen – po 10 t/ha.
Rugsėjį palijus, dalis svogūnų ėmė iš naujo želti
Dirvoje stingant drėgmės, šiemet pasimatė, kokios svogūnų veislės ir hibridai tokiems orams tinkamiausi. Štai L. Šateikos ūkyje geriausiai užaugo vidutinio ankstyvumo hibridai Alonso F1, išsiskiriantys ypač greitu dygimu bei intensyvia augimo pradžia – tai suteikė pranašumą esant nepalankioms pavasarinėms sąlygoms. Gerai užderėjo ir Rijnsburger – tvirtais lukštais, skirti mechanizuotam nuėmimui. Neblogai augo ankstyviausi Hybing F1, ilgam laikymui tinkami vidutinio ankstyvumo Hybound F1 ir Hytech F1 bei vidutinio vėlyvumo Hybelle F1 ir Hyway F1. Dėl įvairovės daržininkas sėjo ir raudonuosius Red Baron.
S. Dambrauskas rinkosi tinkamus mechaniniam nuėmimui hibridus: vidutiniškai vėlyvą Medaillon H – parduoti šviežius ir ilgam saugojimui; vidutinio ankstyvumo Vision H – idealios prekinės išvaizdos, apvaliomis ropelės, tinkamus parduoti šviežius bei saugoti. Taip pat augino hibridus Hybing F1 ir Hybound F1. Ankstyvam derliui sodinti sėjinukai Hercules F1 – vidutinio ankstyvumo, atsparūs žyduolių formavimuisi, labai derlingi, formuojantys vienodo dydžio, apvalias ropeles.
Jaunasis ūkininkas T. Pukas sakė, kad šią vasarą jam patikusi derlinga veislė Packito ir ankstyvas hibridas Barito F1, išauginantys vienodo dydžio ropeles. Šie svogūnai sudygsta vienu metu, turi stiprų šaknyną, todėl gerai dera net ir nepalankiomis sąlygomis. O štai daug metų auginta Stuttgarten Riesen šiemet nuvylė mažesniu derlingumu – dėl drėgmės stygiaus ropelės išaugo mažesnės.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)