Basf A1 2024 10 11 Basf m1 2024 10 11
Ūkis
Kraštovaizdžio elementai: neaiškumų kelia apsaugos juostos ir pagrioviai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Kaunas. Žemės ūkio duomenų centras (ŽŪDC) surengė nuotolinius kraštovaizdžio elemento braižymo mokymus, kuriuose dalydavo apie 400 ūkininkų ir savivaldybių žemės ūkio specialistų.

Daugiausia klausimų užduota apie 3 metrų apsaugos juostas prie melioracijos griovių ir pagriovius, kuriuos šiemet turi deklaruoti visi neūkininkaujantys ekologiškai.

Prižiūrėti ar neprižiūrėti?

Žemės ūkio ministerijos Išmokų už plotų skyriaus vyr. specialistas Gediminas Dūdėnas per mokymus tikino, kad deklaracijoje reikia išskirti tik tuos pagriovius, kurie yra prie melioracijos griovių.

Bioversija m7 2024 09 18

Anot specialisto, jei kyla įtarimų, kad tai yra paprastas griovys, reikia kreiptis į savivaldybę. Gavus informacijos, kad griovys nėra melioracijos sistemos dalis, tai reikia pranešti ŽŪDC.

O kaip išskirti apsaugos juostas ir pagriovius, kai juose priauga medžių ir krūmų? G. Dūdėno teigimu, prie nesureguliuotų ir sureguliuotų upių (jei prie jų atkarpų nedraudžiama augti medžiams, krūmams), kai lauko ribos siekia apsaugos juostas, yra priaugę medžių, krūmų ir kontroliniame žemės sklype yra suformuotas kraštovaizdžio elementas, papildomai išskirti apsaugos juostų toje vietoje nereikia.

Kai lauko ribos siekia apsaugos juostą, yra priaugę medžių ir krūmų, kontroliniame žemės sklype nėra suformuoto kraštovaizdžio elemento, reikalinga pateikti informaciją apie naujo kraštovaizdžio elemento įtraukimą į ŽŪDC.

G. Dūdėno teigimu, kai lauko ribos nesiekia apsaugos juostų, papildomai išskirti jų toje vietoje iš viso nereikia.

Viena ūkininkė sureplikavo, kad 3 metrų apsaugos juostos dabar atrodo gražiai, tačiau ateityje vaizdas gali skirtis kardinaliai.

„Bet ar jos taip gražiai atrodys rudenį, jei nėra jokio įsipareigojimo tuos 3 metrus prižiūrėti? Man atrodo, kad čia labai netoliaregiškas sprendimas palikti tuos 3 metrus be jokios priežiūros. Po kelerių metų ten puikiausiai krūmynai augs“, – svarstė ūkininkė.

Anot ŽŪM specialisto, su pagrioviais ir kraštovaizdžio elementais galima dalyvauti veikloje „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, už ką numatytos išmokos ir atitinkami priežiūros reikalavimai.

Mat kitu atveju vis tiek galios bendras reikalavimas prižiūrėti melioracijos sistemos įrenginius – jie turi būti tvarkingi ir tai galioja visai melioruotai žemei.

„Pagal jūsų pasakymą išeina taip, kad po kokių 1–2 metų bus privaloma jau tvarkyti tuos pagriovius. (...) Jūs sakote, kad turi būti tvarkinga melioracija. Tai melioracija yra griovys, o tie 3 metrai (...) – mes jų neprižiūrėsime, nieko nedarysime ir po 2–3 metų ten bus krūmokšnys“, – galimybes apsvarstė kita ūkininkė.  

G. Dūdėno tikinimu, nesvarbu, ar pareiškėjas nusprendžia prižiūrėti kraštovaizdžio elementus ir už tai gauti paramą, ar ne, jis vis tiek turi tvarkyti apsaugines juostas, kad nebūtų sugadina visa melioracijos sistema.

„Tad tam tikra priežiūra praktikoje, matyt, yra neišvengiama“, – konstatavo ŽŪM specialistas.

Nedeklaruojamus kraštovaizdžio elementus galima šalinti

Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas Martynas Puidokas teiravosi, ką daryti, jei žemėlapyje kraštovaizdžio elementai (krūmai, medžiai) pažymėti, bet realybėje jų nebėra ir niekas nedeklaruoja.

„Jeigu ten tikrintojas pamatys, kad tų kraštovaizdžio elementų nėra, žmogui kas nors gresia ar ne? Ten kraštovaizdžio elementai nebus deklaruoti, bet pas jus žemėlapyje pažymėta, kad jie ten yra“, – situacija nupasakojo M. Puidokas.

ŽŪDC Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovės Ramintos Vitkauskienės tikinimu, kraštovaizdžio elementų saugojimas įsijungia tada, kai jie deklaruoti. Tad žemdirbiai gali drąsiai juos šalinti, net jei žemėlapyje jie ir įbraižyti. Tik svarbu, kad jie nebūtų deklaruojami, o įsipareigojimų laikotarpis jau būtų pasibaigęs.

Tiesa, R. Vitkauskienė prašė pranešti ŽŪDC, kai kraštovaizdžio elementų nelieka, kad galėtų juos ištrinti iš žemėlapio.

Braižymo niuansai

ŽŪDC specialistai atkreipė dėmesį į tai, kad, braižant apsauginę juostą, bent vienas taškas turi patekti į nesureguliuotų vandens telkinių juostą, jog pareiškėjas galėtų deklaruoti KEP kodu.

Mat jeigu palaukės ir ežios bus braižomos apsauginėje juostoje, sistema rodys klaidą, tad braižant palaukė ar ežia neturi patekti į tą juostą, kad pareiškėjas galėtų jas deklaruoti.

Kraštovaizdžio elementą, kuris užima daugiau nei 50 arų, galima koreguoti jį apkerpant. Apkirpti galima ir tą kraštovaizdžio elemento dalį, kuri priklauso jau kitam ūkininkui ir yra jo valdose.

ŽŪDC specialistai ragino nepamiršti, kad apsauginėms juostoms įbraižyti naudojami du sluoksniai – nesureguliuotų vandens telkinių pakrantės ir palaukės (3 metrų pločio) prie melioracijos griovių.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos