Panevėžio r. ūkininkai, 2016-aisiais susibūrę į žemės ūkio kooperatyvą „Panevėžio aruodas“, įrengė perdirbimo cechą, kuriame iš ūkiuose užaugintos augalinės žaliavos gaminami didelės biologinės vertės ekstraktai.
Iš pradžių kooperatyvo administracija dirbo nuomojamose patalpose, vėliau nutarta įsigyti savo bazę. Gustonyse (Panevėžio r.) kooperatyvas įsigijo 5 ha žemės, suremontavo seną pastatą, kuriame atsirado vietos ir perdirbimo cechui.
„Nusprendėme, kad reikia ne tik plėtoti pirkimus ir pardavimus, bet ir investuoti į aukštos ekonominės ir biologinės vertės produkcijos gamybą, jog galėtume perdirbti bent dalį ūkiuose užaugintų augalų ir realizuoti jų produkciją.
Įsigijome augalų ekstrahavimo įrangą, kuri iš įvairios augalinės žaliavos gamina ekstraktus. Investicija siekė daugiau nei 700 tūkst. Eur, teko skolintis iš banko. Buvome pateikę paraišką ir paramai gauti, bet dėl įstatymų netobulumo nepavyko“, – pasakoja kooperatyvo vadovas.
Kodėl pasirinkta tokia veiklos kryptis? Pasak A. Atkočiūno, anuomet buvo labai didelis susidomėjimas kanapių veikliosiomis medžiagomis (kanabinoidais ir kt.). Konsultuotasi su ekspertais, važiuota į parodas, įsitikinta, kad tokios produkcijos tikrai reikia. Tuo metu galvota pirmiausia apie kanapių perdirbimą, tačiau paskui suprato, kad galima perdirbti ir daugelį kitokių augalų.
„Kanapės ir kiti aromatiniai, prieskoniniai augalai turi įvairių eterinių aliejų, kuriuos savo ceche galime išgauti“, – sako kooperatyvo tyrimų ir vystymo vadovas Ričardas Barakūnas.
Tuo laiku, kai kooperatyvas rengė cechą ir įsigijo įrangą, Lietuvoje dar net nebuvo įstatymo, leidžiančio išgauti kanapių veikliąsias medžiagas (leista tik auginti pluoštines kanapes).
„Viską parengėme, sulaukėme reikiamų įstatymo pakeitimų (įstatymas, leidžiantis perdirbti kanapes, priimtas tik 2022 m. – red. past.) ir tapome pirmieji Lietuvoje, kurie 2022 m. gegužę gavo licenciją, leidžiančią vykdyti kanapių ar kitų augalų ekstrakciją. Iki tol įranga stovėjo dvejus metus ir negalėjome pradėti gamybos“, – sako A. Atkočiūnas.
Ieško alternatyvų cheminiams pesticidams
R. Barakūnas atskleidžia, kad kooperatyvas ieško galimybių gaminti augalinius ekstraktus, naudojamus biopesticidams. Tyrinėjama, kaip tam tiktų, pavyzdžiui, kmynų ekstraktas. Tuo tikslu kooperatyvas bendradarbiauja ir su Kauno technologijos universiteto mokslininkais.
„Akivaizdu, kad einant ES žaliuoju kursu vis daugiau cheminių pesticidų bus uždrausta. Reikia alternatyvių priemonių, siekiant apsaugoti pasėlius nuo kenkėjų ar ligų. Vienos tokių galėtų būti iš pačių augalų išgaunamos biologiškai aktyvios medžiagos, naudojamos kaip biopesticidai. Žinoma, visa tai dar tik idėja“, – sako A. Atkočiūnas.
Žinoma, kol kas pagrindines kooperatyvo pajamas ir uždarbį sudaro paslaugų teikimas nariams ir derliaus pardavimai. Tačiau „Panevėžio aruodas“ tikisi, kad ilgainiui būtent augalų ekstraktų ceche pagaminta produkcija duos didžiausią vertę.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Svarbu: reikia atnaujinti informaciją apie naudotas trąšas
2024-09-06 -
Kukurūzų pjūtis silosui kaip niekada ankstyva
2024-09-06 -
Aktualu auginantiems tarpinius pasėlius
2024-09-05
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
K. Starkevičius: tiesioginės išmokos turėtų pasiekti tik ūkininkaujančius
2024-08-20 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30
(0)