Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kokio sulauksime sodo augalų derliaus?
Sodininkai Lina ir Romanas Laurinaičiai

Kaunas. Augintojai šiemet prognozuoja mažesnį derlių, vėluoja ir lietuviškų sodo augalų sezonas. Kokia situacija Panevėžio, Molėtų, Radviliškio, Šakių ir Varėnos rajonuose?

Panevėžio r. sodininkystės „Speičių“ ūkio savininkas Paulius Speičys sako, kad šį sezoną obuolių priskins mažiau nei pernai. Per žydėjimą buvo vėsu ir šlapia, bitės laiku neapdulkino žiedų, dalis obelų veislių pramečiuoja. Kol obuoliai dar ne sandėlyje, negalima skaičiuoti derliaus.

Slyvos ir kriaušės

Bioversija m7 2024 11 19

Griškabūdyje (Šakių r.) gyvenantys Lina ir Romanas Laurinaičiai džiaugiasi šių metų slyvų ir kriaušių vaisių derliumi.

Dabar pedagogų jų šeimos sode, užimančiame 2 ha plotą, dera ankstyvos slyvos Kometa, Herman, Early Gold, itin dideliais (40–60 g) desertiniais vaisiais išsiskiria Čačana Rana. Rugpjūčio antroje pusėje prisijungs Čačana Lepotika, rugsėjo viduryje – Jojo, o rugsėjo pabaigoje – Empress.

Isolda veislės kriaušės

Pasak R. Laurinaičio, susidomėjimas kriaušėmis pastaruoju metu didėja, trūksta užaugintų Lietuvoje.Anksčiausiai (nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo vidurio) sode dera vasarinė derlinga veislė Isolda, rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje – rudeninė General Lekleark, rugsėjo pabaigoje–spalio pradžioje ruošiasi skinti vėlyvosios rudeninės veislės Konferencinėvaisius.

„Lietuvoje dažniausiai prekiaujama atvežtiniais vaisiais, todėl pirkėjams norisi pasiūlyti šviežių, ką tik nuo medžio skintų natūraliai sunokusių gardžių vaisių – slyvų ir kriaušių“, – sako R. Laurinaitis, drauge su žmona nusprendę vasaras skirti sodininkavimui. Vaisius realizuoja Šakių, Marijampolės ir Kauno turguose.

Juodieji serbentai ir šilauogės

Pasak Viganto Šlėvės, ūkininkaujančio Radviliškio r. Velžių k. ir auginančio 6,5 ha braškių, šių uogų derlius šiemet buvo trečdaliu mažesnis nei įprastais metais dėl per didelės drėgmės ir prasidėjusių puvinių. Dabar laukuose dera vėlyviausia braškių veislė Malvina.

V. Šlėvė džiaugiasi juodųjų serbentų derliumi: iš 4–6 metų krūmų priskynė po 8–9 t/ha, o iš senesnių – mažiau. Derlingiausios veislės: lietuviška desertinė Agatai ir perdirbti skirta lenkiška Tisel.

Kas 9–10 metų atnaujina serbentų plantaciją, nes ilgiau auginti juoduosius serbentus neapsimoka dėl mažėjančio derliaus.

Varėnos r., Dargužiuose, 10 ha šilauogių plantaciją įveisę UAB „Jūsų sodui“ direktorius Petras Basalykas džiaugiasi kokybišku šių uogų derliumi, plantacijoje įrengta laistymo ir tręšimo sistema.

Petras Basalykas savo šilauogyne

Nors pavasarį nušalo 10–20 proc. žiedinių pumpurų, tačiau krūmai išaugino stambias ir kokybiškas uogas. Produkciją realizuoja Lietuvos prekybos centruose ir kviečia žmones į rengiamas akcijas „Pasiskink pats“, kad pasimėgautų teikiamais gamtos privalumais.

Obelys ir kiti sodo augalai

Sodininkų Birutės ir Gedimino Cijūnaičių šeima Molėtų r. ūkininkauja nuo 1991 metų. Jų ūkį sudaro 4,2 ha žemės, sodai ir uogynai užima 2,5 hektaro. Vienkiemį supa tik miškai ir ežerai, todėl ši vieta labai tinkama švariam ir gausiam sodo augalų derliui užauginti.

Cijūnaičiai kiekvienais metais augina raudonų, geltonų ir arktinių aviečių, gervuogių, gervuogių ir aviečių hibridą, ožerškių ir putinų uogų, juodųjų, raudonųjų ir baltųjų serbentų, agrastų, svarainių, šilauogių, vynuogių, aktinidijų ir valgomųjų sausmedžių uogų. Sode yra per 40 skirtingų obelų veislių, 8 kriaušių, 12 slyvų, 4 vyšnių, 8 trešnių, abrikosų, persikų, lazdynų, taip pat po 10 koloninių ir rojaus obelų veislių.

Gediminas Cijūnaitis prie kriaušių

Šiemet dalyje Lietuvos laukiama menkesnio obelų derliaus dėl šalto ir drėgno pavasario, paskui užpuolusių grybinių ligų, tačiau G. Cijūnaitis tvirtina, kad savo sode sulauks gausaus ir kokybiško obuolių derliaus. Sodininkas pirmenybę teikia naujoms, ligoms atsparioms obelų veislėms Rubinola, Topaz, Bohemia, Honeycrisp, Redakaps.

Gana sena lietuviška veislė Auksis derlinga, tačiau linkusi pramečiuoti, todėl nemažai sodininkų, auginančių šios veislės obuolių, savo soduose sulauks prastesnio derliaus.

G. Cijūnaitis pažymi, kad labai svarbu laiku ir kokybiškai genėti obelis ir kitus sodo augalus, jog kasmet džiugintų savo derliumi.

Sodininkas slyvas, obuolius, kriaušes ir kitas sodo gėrybes parduoda Vilniaus turguose, įvairiose mugėse, dar dalis pirkėjų atvyksta ir į namus. Per daug metų jis įsitikino, kad lengviausia parduoti ankstyviausias ir vėlyviausias slyvas, nes užderėjus vidutinio ankstyvumo veislėms dauguma pirkėjų atostogauja arba tuo metu šios slyvos dera ir jų soduose. Paskui sėkmingai slyvos perkamos rudenį – nuo rugsėjo pradžios.

Šaltinis: MŪ inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos