Raseiniai. Keturiolikos išsivysčiusių pienininkystės šalių ūkininkai mastitą įvardija svarbiausia liga, antroje vietoje - reprodukciniai sutrikimai. Šios problemos ryškiai lenkia kitas ligas. Tokią informaciją iš Pasaulio mastito kongreso pristatė įmonės „Pieno tyrimai" vadovas dr. Saulius Savickis.
Apie šeštąjį pasaulinį mastito kongresą, kuris vyksta kas penkerius metus, S. Savickis kalbėjo veislininkystės forume „Sėkminga galvijininkystės formulė II". Pasak pranešėjo, mastito sukėlėjų tyrimai įvairiose šalyse atliekami labai skirtingai, o daugiausia jų atliekama Skandinavijos šalyse. Izraelyje, pavyzdžiui, daugiausia tyrimų atliekama jau esant mastitui ir užtrūkinimo laikotarpiu, čia žiūrima, nuo ko reikia karvę gydyti, kokius konkrečiai antibiotikus parinkti. Šioje šalyje ištiriama net 64 proc. užtrūkinamų karvių. „Lietuvoje tokių tyrimų atliekama labai mažai - ištiriama vos 1 proc. mastitu susirgusių karvių, siekiant išsiaiškinti, kas sukėlė ligą ir nuo kokio sukėlėjo reikia gydyti", - pastebėjo S. Savickis.
Nuo šeštojo dešimtmečio mastito gydymas intramaminiais vaistais, pasak jo, beveik niekuo nepasikeitė - pasikeitė tik tūbelių dydis ir atsirado didesnis antibiotikų pasirinkimas. Dėl to kai kurios šalys buvo priverstos galvoti apie valstybines programas, kaip kovoti su besaikiu antibiotikų naudojimu mastito profilaktikai. „Prieš 10 metų Lietuvoje buvo tik vienas iš 12 antibiotikų, kuris neveikė mastito sukėlėjo, o dabar, pavyzdžiui, auksinį stafilokoką veikia tik vienas iš 12 antibiotikų. Todėl ten, kur antibiotikų naudoti nėra būtina, jų reikia atsisakyti", - teigė S. Savickis.
Nyderlandai yra patvirtinę valstybinę programą, kurią asociacijos privalo vykdyti ir kuri padėjo užtrūkinamoms karvėms nuo 2013 m. antibiotikų naudojimą sumažinti 38 proc., o mastitui gydyti - dar 17 procentų. Užtai 73 proc. padidėjo spenių kamščių naudojimas. „Kaip jie rūšiavo karves pasirinkdami, užtrūkinti su antibiotikais ar be jų? Karvė buvo laikoma sveika, jeigu paskutinis GPK tyrimas somatinių ląstelių rodydavo mažiau negu 200 tūkst./ml, CMT testas - 0-1, klinikinių mastito atvejų per paskutinę laktaciją užfiksuota ne daugiau kaip vieną kartą, spenių indeksas - 0-1, pienas nelaša ir nėra sausų tešmens ketvirčių. Tokias karvės Nyderlanduose užtrūkinamos tik su spenių kamščiais", - aiškino S. Savickis.
Nesveika karve Nyderlanduose laikoma, jeigu SLS viršija 200 tūkst./ml, CMT testas - 2-4, klinikinių mastito atvejų per paskutinę laktaciją buvo du ir daugiau, spenių indeksas - daugiau kaip 2, jeigu laša pienas ir tešmuo turi sausų ketvirčių. Buvo tiriami tokių karvių patologijų sukėlėjai ir jos užtrūkinamos su antibiotikais. Tokia programa, pasak S. Savickio, Nyderlandų ūkininkams padėjo atsisakyti antibiotikų, nesant būtinybei juos naudoti.
Spenių kamštis uždaro spenio kanalą, kad nepatektų bakterijos. „Anksčiau šie kamščiai atrodė panacėja. Tačiau Izraelyje atlikti tyrimai parodė vieną problemą - jeigu visiškai sveikai karvei suleisite spenių kamštį nesilaikydami griežtos higienos, vos ne sterilių sąlygų, įleisite bakterijų ir jas uždarysite, jos neturės kelio nei išbėgti, nei išvarvėti. Bet tai liečia karves, kurių SLS yra apie 50-100 tūkst./ml - labai sveikos karvės tešmuo neturi savyje medžiagų nuo uždegimo ir bet koks dirbtinis patogenų įleidimas ir uždarymas jų iš apačios lems klinikinį mastitą iškart po užtrūkinimo", - perspėjo „Pieno tyrimų" direktorius.
Tai išsiaiškinę, Izraelio specialistai padarė dar vieną eksperimentą - labai sveikoms karvėms užtrūkinti jie nenaudojo nei antibiotikų, nei spenių kamščių. Ir įsitikino, kad rezultatas - visiškai tas pats, sveika karvė ir taip užtrūksta. „Ankstesniame kongrese jie sakė, kad spenių kamščiai - išsigelbėjimas, o šiame, praėjus 5 metams, teigė, kad ar naudosi kamščius, ar nenaudosi, rezultatas tas pats, - šypsojosi S. Savickis. - Tačiau spenių kamščiai yra neišvengiama priemonė, jeigu naudojate antibiotikus - rezultatas bus apie 30 proc. geresnis palyginti su tuo, jeigu naudosite tik antibiotikus be spenių kamščių."
Taigi, pagal naujausias tendencijas, spenių kamščiai užtrūkinant sveikas karves turi būti naudojami arba ypač švariai, arba nenaudojant nieko.
Ūkininkai teiravosi, kodėl pamirštamas paprastas senovinis būdas karvei užtrūkinti - mažinant melžimų skaičių? Sako, yra tai bandę ir karvių produktyvumui labai padidėjus, retino melžimus ir karvės užtrūkdavo. Anot pranešėjo, kongrese kalbėta ir apie tai. „Išsakyta nuomonė, kad tai gera priemonė, jeigu galite sau tai leisti, nes toks užtrūkinimo būdas didelėse bandose neapsimoka ekonomiškai dėl technologinių aspektų", - informavo S. Savickis.
Jis mano, kad Lietuvoje būtų galima pritaikyti Danijos modelį: jeigu pieno talpos SLS mėginys rodo mažiau kaip 250 tūkst./ml (o Lietuvoje tokių ūkių yra 830, juose laikoma 19 tūkst. karvių), nėra str. agalactiae ir mycoplasma bakterijų, o auksinio stafilokoko (s. aureus) yra iki 5 proc., toks ūkis yra tinkamas karves užtrūkinti be antibiotikų. Tačiau reikia žiūrėti ir to ūkio individualių karvių paskutinį SLS tyrimą - turi būti mažiau negu 200 tūkst./ml, tuomet nereikia jokių papildomų priemonių užtrūkinti. Tokių karvių Lietuvoje šiuo metu yra apie 13,2 tūkst. Jeigu SLS viršija 200 tūkst./ml, tuomet reikalingi antibiotikai ir spenių kamščiai. „Skaičiuojama, kad tokiu būdu užtrūkinti karvę kainuoja apie 10 eurų, jau nekalbant apie didėjantį antimikrobinių medžiagų atsparumą", - pastebėjo S. Savickis ir pridūrė, kad vienas Lietuvos ūkis pagal danišką modelį sugebėjo antibiotikų naudojimą šiemet sumažinti 70 procentų.
Nuo praėjusių metų kai kuriems pieno mėginiams ištirti Lietuvoje naudojamas PGR tyrimas - greitas ir jautrus metodas, kurio metu yra išskiriami 8 mastito sukėlėjų DNR. Šalies pieno ūkiuose 2016 m. buvo atlikta 4 tūkst. PGR tyrimų, kuriuose yra kontroliuojamas gyvulių produktyvumas. Pernai iš 2 tūkst. tirtų ūkių 37 proc. neturėjo nė vieno sukėlėjo, 32 proc. ūkių rastas vienas sukėlėjas, 23 proc. - 2 sukėlėjus. Šiemet iš 4 tūkst. tirtų ūkių nė vieno mastito sukėlėjo nerasta pusėje iš jų, 28 proc. rastas vienas sukėlėjas.
„Pieno tyrimų" vadovas informavo, kad Lietuvoje, skirtingai nuo likusio pasaulio, vyrauja streptococus uberis. Tai yra nešvarioje aplinkoje, blogai vėdinamame tvarte gyvenantis sukėlėjas. Pagerinus karvių laikymo sąlygas, šį patogeną galima išnaikinti. Taip pat Lietuva išsiskiria str. agalactiae - palyginti su kitomis šalimis, jo randama daugokai, nors jis lengvai panaikinamas. Randama ir mikoplazmos - pernai jos rasta 12 ūkių, šiemet - 15, ir tai yra gana stambūs ūkiai. „Mikoplazma randama kontroliuojamuose ūkiuose, prekiaujančiuose veislinėmis telyčiomis. Niekam nelinkėčiau įsigyti gyvulio iš tokio ūkio, nes auksinis stafilokokas, palyginti su mikoplazma, jums atrodys tik kaip sloga", - perspėjo S. Savickis. Su VMVT svarstoma, kaip tokią informaciją pateikti, kad nebūtų pažeisti niekieno interesai.
Ūkininkams lektorius patarė užtrūkusias karves laikyti kaip princeses, šerti subalansuotu racionu, nekelti streso, rūpintis tvarto švara, saugoti sveiką tešmenį. „Tik sveika ir laiminga karvė jums garantuos pelną", - sakė jis.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)