Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
Ūkis
Kodėl labai svarbu deklaruoti bulvių pasėlius

Vilnius. Valstybinė augalininkystės tarnyba primena ūkininkams, kad nepamirštų deklaruoti bulvių pasėlių plotų. Fitosanitariniame registre turi būti registruojami visi ūkininkai, kurie planuoja auginti bulves vieno hektaro ir didesniuose laukuose.

Tai yra labai svarbu siekiant užkirsti kelią bulvių žiedinio puvinio (BŽP) plitimui Lietuvoje. Bulvių žiedinis puvinys pažeidžia tiek bulvių antžeminę dalį (ligos apnikti augalai vysta ir žūva), tiek bulvių gumbus (bulvės praranda prekinę išvaizdą, pūva).

Nors BŽP pažeistos bulvės nėra kenksmingos žmogaus sveikatai, ši liga derlių gali sumažinti net iki 70 proc. Be to, ligos sukėlėjai ant įvairių paviršių (pavyzdžiui, ant sandėlio sienų ar technikos) gali išgyventi iki dvejų metų ir ilgiau, dėl to patalpas bei techniką po paskutinio sąlyčio su bulvėmis siūloma reguliariai dezinfekuoti.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Ne tik Lietuvoje, bet ir kitose Europos Sąjungos valstybėse, pasitaiko šios ligos židinių, todėl šiai problemai skiriamas didelis dėmesys visoje Bendrijoje.

Pernai dėl registracijos Fitosanitariniame registre kreipėsi 273 ūkininkai, kurie užsiima bulvių auginimu ir realizavimu. Buvo ištirta beveik 1 545 t sėklinių ir 15 729 t maistinių bulvių. Tiriant buvo nustatyta, kad 94 t užkrėstos bulvių žiediniu puviniu. Užkrėstos maistinės bulvės buvo naikinamos užkasant, perdirbant arba termiškai apdorojus panaudojant gyvulių pašarui.

Laboratoriniai tyrimai papildomai nekainuos

Pasak Augalininkystės tarnybos direktoriaus Sergejaus Fedotovo, deklaruojantieji vieną ir daugiau hektarų bulvių pasėlių Paraiškų priėmimo informacinės sistemos bus iš karto informuojami apie būtinybę registruotis Fitosanitariniame registre, kartu bus pateikiami ir Augalininkystės tarnybos kontaktai išsamesnei informacijai gauti.

Registruojantis Fitosanitariniame registre, vertinama fitosanitarinė situacija bulvių augintojo ūkyje, o jame nustačius BŽP židinį – imamasi būtinų priemonių šios pavojingos ligos sukėlėjui sunaikinti.

Svarbu tai, kad laboratoriniai tyrimai Lietuvos ūkininkams papildomai nekainuoja, nes išlaidos dengiamos iš Europos Sąjungos finansuojamos kenksmingųjų organizmų stebėsenos programos.

Daž­nai net la­bai in­fe­kuo­tos bul­vės iš iš­orės at­ro­do vi­siš­kai svei­kos: luo­be­lė ne­pa­žeis­ta, nė­ra blo­go kva­po, aku­tės gy­vy­bin­gos. Tik per­pjo­vus to­kį gum­bą ga­li­ma pa­ma­ty­ti apy­ta­ki­nės sis­te­mos pa­ki­ti­mų. Palankiais ligai plisti metais nuimant bulvių derlių gali būti surenkama nuo 11 iki 45 proc. mažiau gumbų. Lietuvoje tyrimais nustatyta, jog ši liga sumažina nuo 5 iki 21 proc. laikomo derliaus

Sėklinių bulvių ūkiams – šimtaprocentinė patikra

Numatyta, kad kiekvienais metais dėl bulvių sveikatingumo turi būti tiriami 25 proc. visų Fitosanitariniame registre registruotų maistinių ir 100 proc. sėklinių bulvių ūkių. Tiesa, tie maistinių bulvių augintojai, kurie laikosi fitosanitarinių reikalavimų ir išvengia ūkiuose bulvių kenksmingųjų organizmų, nuo šių metų bus tikrinami rečiau – ne kiekvienais metais, bet kas ketverius metus, siekiant įsitikinti, ar jų taikomos prevencinės priemonės tebėra efektyvios.

„Nėra bulvių veislių, atsparių šiai bakterijai, todėl, norint sustabdyti šio užkrato plitimą, būtina laikytis griežtų fitosanitarinės kontrolės priemonių. Labai daug priklauso ir nuo pačių žemdirbių, todėl kartu su bulvių augintojais ir Lietuvos daržovių augintojų asociacija deriname veiksmus ir priemones kovojant su šia bulves naikinančia liga“, – sako S. Fedotovas.

Už registraciją – vienkartinė rinkliava

Ūkininkas, norintis užsiregistruoti Fitosanitariniame registre, už šios administracinės paslaugos teikimą turės sumokėti vienkartinę valstybės rinkliavą (28 eurus). Registracija galioja tol, kol asmuo ar įmonė vykdo veiklą.

Bulvių ir kitų augalų pasėlius galima deklaruoti seniūnijoje, kurioje registruota pareiškėjo žemės ūkio valda, Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos rajonų biuruose, taip pat savarankiškai internetu, prisijungus prie Paraiškų priėmimo informacinės sistemos.

Išsamiau su pasėlių deklaravimo šių metų terminais ir kitomis sąlygomis galite susipažinti Žemės ūkio ministerijos svetainėje.

VAT, MŪ inf. 

Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos