Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Kiek liko europinės paramos pinigų ir kam jie atiteks

Kaunas, vasario 2 d. Iki Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) pabaigos liko mažiau nei dveji metai. Didžioji dalis pinigų jau išmokėta. Žemės ūkio ministerija pataria žemdirbiams neskubėti rengti projektų likusiai paramos daliai įsisavinti, kadangi taisyklės ir reikalavimai dar keisis. Apie tai šiandien kalbėta Žemės ūkio rūmų prezidiumo posėdyje.

Pagal I krypties „Žemės, maisto ūkio ir miškininkystės sektoriaus konkurencingumo didinimas" priemones žemdirbiams jau išmokėta 60 proc. visų lėšų, o pagal II krypties „Aplinkos ir kraštovaizdžio gerinimas" priemones - 58 proc. Pasirašyta sutarčių daug didesnei sumai. III krypčiai „Gyvenimo kokybė kaimo vietovėse ir kaimo ekonomikos įvairinimas" skirtos lėšos taip pat beveik išnaudotos.

Pagal priemonę „Jaunųjų ūkininkų įsikūrimas" išmokėta 97 proc. lėšų, žemės ūkio valdų modernizavimo projektams įgyvendinti išmokėta 81 proc. lėšų, ūkininkaujantiems mažiau palankiose vietovėse - 87 proc., apželdinimo mišku projektams - 50 proc.

Kaune vykusiame Žemės ūkio rūmų prezidiumo posėdyje dalyvavusi Žemės ūkio ministerijos Kompensacijų ir investicijų skyriaus vedėja Jolanta Žutautienė informavo apie suplanuotus šių metų šaukimus paramai gauti.

Jaunųjų ūkininkų įsikūrimo paramai šiemet numatyta išdalyti tik 6,4 mln. litų, paraiškas numatyta rinkti gegužės–birželio mėnesį. „Patariame neskubėti rengti projektus. Pinigų yra labai mažai, todėl taisyklės keisis. Gali būti, kad vertinant paraiškas pirmenybė bus teikiama tam tikriems regioniniams aspektams. Keisis ir priemonės aprašymas", - sakė J. Žutautienė.

Ankstyvojo pasitraukimo iš prekinės žemės ūkio gamybos priemonei liko 70 mln. Lt. „Tačiau šis skaičius neturėtų teikti daug optimizmo, kadangi 65 mln. litų yra „rezervuoti" - jie atiteks tiems, kas jau anksčiau pareiškė apie pasitraukimą, t. y. tęstiniams įsipareigojimams vykdyti. Naujai pasitraukiantiems liko vos 5 mln. litų", - aiškino ŽŪM atstovė.

I krypties priemonei „Pusiau natūrinis ūkininkavimas" lėšų yra, paraiškos bus priimamos birželio-liepos mėnesį.

Paraiškos dėl paramos žemės ūkio valdų modernizavimui bus priimamos liepos-rugpjūčio mėnesį, tačiau tik iš pieno ūkių, kurių savininkai ketins investuoti į perdirbimą. Mat šiai priemonei numatytieji 15 mln. litų - tai lėšos, skirtos „naujiems iššūkiams". Jeigu pieno ūkiai šių pinigų neįsisavins, jie grįš į ES biudžetą.

Paraiškos žemės konsolidacijos projektams bus renkamos rugpjūčio-rugsėjo mėnesį. Į paramą galės pretenduoti pareiškėjai iš vietovių, kurių seniūnijos turės patvirtintus žemės ūkio ir kaimo plėtros projektus.

Pagal I krypties priemonę „Žemės ūkio produktų perdirbimas ir pridėtinės vertės didinimas" paraiškos bus priimamos balandžio mėnesį. Pareiškėjai gali pretenduoti į 40 mln. litų.

Antros krypties priemonei „Pelno nesiekiančios investicijos miškuose" šiais metais numatyta 5 mln. litų, paraiškų surinkimo laikas - gegužės-birželio mėnuo.

Išmokoms ūkininkams vietovėse, kuriose yra kliūčių (mažiau palankios ūkininkauti vietovės), numatyta iš viso išmokėti 153 mln. litų, tad išmokos turėtų išlikti praėjusių metų lygio.

Perėjimui prie ne žemės ūkio veiklos numatyta skirti 43 mln. litų. Paraiškos bus priimamos balandžio-gegužės mėnesį.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos