Kėdainių r. Mūsų šalį alina smarkūs karščiai. Dažną dieną termometro stulpelis perkopia 30 laipsnių. Didelė kaitra ne vienam silpnesnės sveikatos bei jautresniam piliečiui sutrikdė savijautą ir kelia nemažą diskomfortą. Tačiau rekordinių aukštumų siekiantis karštis vargina ir gyvulius. Pienininkystės ūkių šeimininkai tvirtina, kad karštomis dienomis mažėjo primilžiai.
Surviliškio ūkininkė Erlenda Turskienė turi 100 melžiamų karvių bandą. „Kadangi mes visai vasarai negename karvių į laukus, o išgename jas pasiganyti ir melžiame tvartuose įrengtose melžyklose, tai su karščiu kovojame gyvulių dienomis tiesiog neleisdami į laukus. Karves atsigaivinti iš tvartų išleidžiame nakčiai, kada karštis jau būna atlėgęs.
Kai laikome karves tvartuose, jas šeriame šienainiu iš žiemai paruoštų ritinių. Tie ritiniai tokiu atveju labai praverčia, nes visos duobės atidaryti dar negalime - anksti. Tokiu išderintu naktinio ganymo režimu gyvename savaitę. Labai laukiame, kad karščiai baigtųsi. Primilžiai truputį sumažėjo, bet ne taip ženkliai, kaip kolegoms, kurie vasaromis negrįžta į tvartus", - sakė E. Turskienė.
Būtent visai vasarai karves į laukus išgena sirutiškiečiai ūkininkai Regina bei Arūnas Sereikos. Jie turi 89 galvijų bandą, kurioje 50 melžiamų karvių. „Paprastai ganiavą pradedame, kai tik leidžia gamta. Dažniausiai ji tęsiasi nuo gegužės pradžios ir baigiasi spalio pabaigoje, nors pernai orai leido ganyti galvijus iki lapkričio 13-osios. Šiųmetė vasara labai nepalanki ir išsiderinusi. Iš pradžių gyvuliai kentė lietų. Jis nėra geras palydovas, juk gyvuliukai, plaunami lietaus, mažiau ėda, o ir ganyklas išklampoja.
Dabar galvijus alina kaitra. Primilžiai liepos pabaigoje sumažėjo vidutiniškai po porą litrų iš vienos karvės. Be to, mažėja ir pieno riebumas, juk gyvuliai mažiau ėda ir daug geria vandens. Stengdamiesi išlaikyti pašarų balansą, karvėms papildomai duodame šieno, kuris reguliuoja virškinimą. Ėsdami vien atolą gyvuliai viduriuotų, tad tenka ieškoti išeičių", - sakė R. Sereikienė.
Birželio mėnesį Sereikų ūkio karvės vidutiniškai duodavo po 23,6 litro pieno, dabar jo sumažėjo. Pasak ūkininkų, nuostolius iš dalies kompensuos kiek padidėjusios pieno supirkimo kainos. „Nuo vasaros pradžios už kilogramą pieno gauname daugiau septyniais centais. Mes pieną parduodame kooperatyvui „Pienas Lt" ir esame labai patenkinti bendradarbiavimu su juo. Nėra jokių nesutarimų ar ginčų", - sakė R. Sereikienė, laukianti, kad kuo greičiau atvėstų orai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)