Kėdainiai / Vilniaus r. Kėdainiuose įkurtos kanapių stiebelių perdirbimo gamyklos darbą pernai buvo sulėtinęs karantinas, bet šiemet tikimasi atsigavimo, Vilniaus krašto ūkininkas fabrikui augina žaliavą.
Kiek daugiau negu prieš dvejus metus, 2019-ųjų pavasarį, atidaryta gamykla nestovi tuščia. Darbas joje vyksta.
„Per pastaruosius dvejus metus mums pavyko susirasti tiek partnerių, tiek klientų visame pasaulyje, užmezgėme bendradarbiavimo ryšius su tekstilės industrijos lyderiais Europoje, mūsų apdirbtas pluoštas išvyko pas klientus, kur tapo siūlais, audiniais, veltiniais. Mūsų pluoštas ir kanapių spaliai bei dulkės yra plačiai naudojami ir statybos industrijoje bei gyvūnų priežiūroje“, – pasiteiravus, kaip fabrikui sekasi dirbti, sakė bendrovės „Natūralus pluoštas“ pardavimų vadybininkė Monika Samuolytė.
Pasak jos, kadangi karantinas pernai kiek sulėtino ir tekstilės industriją, antraisiais metais bendrovėje „Natūralus pluoštas“ veikla taip pat buvo sulėtėjusi, tačiau šiemet gamyba išaugo ir toliau didėja.
Pagrindinė veikla čia šiuo metu – kanapių stiebelių apdirbimas.
„Didžiąją dalį mūsų apdirbamos žaliavos augina vienas mūsų partneris ūkininkas, bet šį sezoną taip pat priimame stiebelius iš kitų ūkių, kurie turi žaliavos po savo sėklų derliaus nuėmimo“, – sakė M. Samuolytė.
Kaip žinome, Lietuvoje didžiausias susidomėjimas yra auginti kanapes dėl sėklų bei žiedynų, jų auginimas pluoštui ne toks populiarus.
Aliejinės kanapės tekstiliniam pluoštui netinka. Pluoštui auginamos kanapių veislės dažniausiai yra specialiai išvestos, kad užaugtų tinkamo aukščio ir turėtų didelę tekstilei tinkamo pluošto išeigą.
Pasak M. Samuolytės, nuimant derlių ūkininkams fabrikas duoda savo kombainus bei presus, kad kanapių stiebai būtų supjaustyti apdirbimui tinkamu ilgiu.
Augina 400 hektarų kanapių
Vilniaus rajone Medininkų apylinkėse ūkininkaujantis Tomas Mažeika jau treti metai augina kanapes ir tiekia jas Kėdainių fabrikui. Šįmet jo valdose kanapėms skirta apie 400 hektarų.
„Pamažu įgaunu patirties, kaip tinkamai ir gerai auginti kanapes. Tai nėra itin reiklus augalas, bet ir neauga taip, kaip sakoma – bet kur pabėrus sėklą. Pastebėjau, jog šįmet geresnis derlius bus iš tų augalų, kuriuos pasėjau vėliau.
Anksčiau pasėti kiek suvargo dėl per didelio drėgmės kiekio. Jau aišku, kad kanapių nereikia sėti į per daug šlapią dirvą. Kanapių nereikia daug tręšti. Trąšų į dirvą truputį beriu tik prieš sėją ir, jei reikia, papildomai patręšiu tuos laukus, kurie silpniau veši, kai augalai užaugina po keturis lapelius. Vėliau joms priežiūros kaip ir nebereikia“, – sakė kanapių augintojas.
Šiųmetes kanapes pjauti jis pradėjo prieš porą savaičių, tad kol kas kalbėti apie derlių dar anksti. Nupjauti stiebai paliekame laukuose išsiklojėti (kaip linų), kad pluoštas atsiskirtų nuo spalių. Kai tai nutinka, pluoštas presuojamas ir jau galima jį vežti į fabriką. Pasak ūkininko, kadangi dabar gana drėgnas oras, tai visi procesai vyksta gerokai sparčiau negu pernai.
Jis teigia nenusivylęs bendradarbiavimu su perdirbėjais ir jau kitąmet planuoja didinti kanapių plotus. Be kanapių, T. Mažeika augina žirnius, avižas ir kviečius. Pasak ūkininko, kanapės geros dar ir tuo, kad po jų laukuose beveik nelieka piktžolių.
„Šįmet po kanapių auginau kviečius ir galiu pasidžiaugti, kad jie buvo tikrai švarūs ir užaugino neprastą derlių – maždaug 4 tonas iš hektaro“, – sakė T. Mažeika.
Planuoja didinti gamybos pajėgumus
M. Samuolytė teigė, kad kanapių apdirbimo lūkesčiai Kėdainių fabrike pasiteisino: „Ateityje planuojame didinti gamybos pajėgumus ir kurti naujų produktų iš mūsų pluošto, tinkančių tekstilės bei statybos industrijoms.“
Fabrikas „Natūralus pluoštas“ pajėgus perdirbti apie 30 tūkst. tonų kanapių stiebelių per metus. Iš šio kiekio gali būti pagaminama maždaug 10 tūkst. tonų kanapių pluošto.
Išplėtus fabriko pajėgumus šį rodiklį ketinama didinti iki 20 tūkst. tonų kanapių pluošto per metus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Išplėstas herbicido naudojimas
2024-10-15 -
Kaip išvengti mikotoksinų kukurūzuose
2024-10-15 -
Ūkis, kuriame karvės jaučiasi kaip namie
2024-10-11
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)