Kaunas. Baigiantis 2013-iesiems pagaliau buvo patvirtinti teisės aktai, kurie reglamentuoja pluoštinių kanapių auginimą. Tad šių metų pavasarį šiuos pluoštinius augalus auginantys žemdirbiai galės jaustis drąsiai – viskas yra legalu ir labai aiškiai apibrėžta. Tiesa, įvairių prašymų ir pranešimų teks užpildyti nemažai, tad reikės apsišarvuoti kantrybe.
Pluoštinių kanapių auginimo priežiūros ir tiekimo rinkai kontrolės tvarkos aprašas patvirtintas žemės ūkio ministro 2013 m. gruodžio 19 d. įsakymu Nr. 3D-867, o tetrahidrokanabinolio kiekio nustatymo, tiriant pluoštinių kanapių mėginius, metodika patvirtinta gruodžio 30 d. įsakymu Nr. 3D-914.
Augintojai iki einamųjų metų birželio 1 d. Augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (VAT) regioniniam skyriui privalo pateikti pranešimą apie numatomas auginti pluoštines kanapes. Pranešimo formą galima rasti tinklalapio www.vatzum.lt skyrelyje Paslaugos/Prašymai/Pranešimas apie numatomas auginti pluoštines kanapes. Čia yra ir kitų pranešimų formos – apie pasėtus pluoštinių kanapių plotus ir apie žydėjimo pradžią, kuriuos augintojai taip pat privalės pateikti.
Deklaravimas – net ir nepretenduojant į paramą
Taigi, kokie pagrindiniai įsipareigojimai laukia augintojų? Kaip jau minėta, augintojai iki einamųjų metų birželio 1 d. VAT pateikia pranešimą apie numatomas auginti pluoštines kanapes , o dar per pusantro mėnesio – iki einamųjų metų birželio 15 d. pateikia pranešimą apie pasėtų pluoštinių kanapių plotus.
Ne vėliau kaip per septynias dienas nuo pluoštinių kanapių žydėjimo pradžios VAT reikia pranešti apie tai ir pateikti laisvos formos prašymą dėl mėginių paėmimo THC kiekiui nustatyti. Sėti galima tik tokių veislių pluoštines kanapes, kurių augaluose THC kiekis ne didesnis kaip 0,2 proc. Suprantama, kad sėkla gali būti tik sertifikuota ir turi atitikti Privalomuosius aliejinių ir pluoštinių augalų sėklų kokybės reikalavimus.
Augintojas, nepriklausomai nuo to, ar pretenduos į paramą ar ne, pluoštinių kanapių pasėlius privalo deklaruoti. Be to, iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. turi informuoti VAT apie sandėlius, kuriuose numatoma laikyti ir iš kurių numatoma realizuoti pluoštinių kanapių produktus, taip pat pateikti teisinės registracijos dokumentų ir sutarčių, pagal kurias augintojas naudojasi sandėliais (kai sandėliai nėra augintojo nuosavybė), kopijas.
Jei pluoštinių kanapių šiaudeliai bus paliekami klojėti arba bus laikomi per žiemą nenuimti laukuose, ūkio šeimininkas turi iki einamųjų metų rugsėjo 1 d. informuoti apie tai VAT, nurodant jų klojėjimo ir lauko vietovės adresą.
Produkcija laikoma tik deklaruotuose sandėliuose
Augintojas turės prievolę pildyti įsigytos pluoštinių kanapių sėklos, užsėtų plotų ir derliaus registracijos žurnalą. Jame turės būti įrašytas veislės pavadinimas ir kilmės šalis, sėklos svoris, sėjos data, išsėtos sėklos svoris, užsėtas plotas, sėjos vieta (nurodant užsėtų laukų vietoves, sklypo numerį), nepanaudotos sėklos likučio svoris, nuimto sėklų derliaus ir šiaudelių svorį sandėliavimo vietą. Kaip jau minėta, pluoštinių kanapių produktus galima laikyti tik deklaruotuose sandėliuose.
Kanapių produkciją galima laikyti tik deklaruotuose sandėliuose
Taip pat teks pildyti tiekiamų rinkai pluoštinių kanapių produktų registracijos žurnalą, kur reikės įrašyti paruoštų tiekti rinkai produktų pavadinimus ir jų svorį, įsigijimo būdą (gauta iš savo ūkyje išauginto derliaus ar įsigyta), įsigijimo ar produkto gavimo datą, pagaminto gaminio pavadinimą, jo siuntos numerį ir kiekį, parduoto ar kitaip patiekto rinkai produkto arba gaminio sąskaitos numerį, jo svorį, tūrį ar vienetų skaičių, įsigijusio asmens rekvizitus.
Už tyrimus mokės augintojas
Pluoštinių kanapių pasėlių auginimo priežiūrą vykdys VAT pareigūnai. Gavę pranešimą iš augintojo apie numatomas auginti pluoštines kanapes, ne vėliau kaip per 10 darbo dienų vietoje patikrins visus sėklos dokumentus.
Praėjus 20 dienų nuo pluoštinių kanapių žydėjimo pradžios, bet ne vėliau kaip iki 10 dienos po žydėjimo pabaigos, VAT privalo paimti po atskirą kiekvienos auginamos veislės mėginį iš kiekvieno augintojo deklaruoto pluoštinių kanapių lauko ir pristatyti mėginius Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto laboratorijai THC kiekiui nustatyti. Už mėginių ėmimą ir THC kiekio ištyrimą atsiskaito augintojas pagal patvirtintus įkainius.
Jau pradeda planuoti sėklos užsakymus
„Tiesą pasakius, naujųjų reikalavimų dar neišnagrinėjau, būtinai reikės pasigilinti. Ką padarysi, kad ir kokie reikalavimai būtų, aš pluoštines kanapes ir toliau auginsiu“, – „Mano ūkiui“ sako Rokiškio r. ūkininkas Alis Vėjelis. Jo manymu, itin griežta kanapių pasėlių ir jau išaugintos produkcijos kontrolė šiek tiek prasilenkia su logika.
„Taip jau griežtai žiūrint, tai ir bulves, ir kviečius reikia kontroliuoti, juk iš jų spiritą galima varyti“, – pašmaikštauja žemdirbys. Jo įsitikinimu, didelę įtaką apsunkinant gyvenimą pluoštinių kanapių augintojams gali daryti galinga farmacijos pramonė – kanapių sėklos ir aliejus, kaip gydomąją vertę turintys produktai, gali sudaryti stiprią konkurenciją kai kuriems medikamentams.
Rokiškio rajono ūkininkas Alis Vėjelis šiemet ketvirti metai augins pluoštines kanapes ir yra pasirengęs vykdyti visus keliamus reikalavimus. „Su visais tikrintojais aš draugiškai sutariu, toks jų darbas. Su policija jau seniai bendradarbiauju, jie ir iki šiol griežtai prižiūrėdavo kanapių pasėlius, tai mantik ramiau dėl to - į laukus bet kas neįlįs, juk visokių žmonių pasitaiko", - sako žemdirbys
Šis pavasaris bus jau ketvirtasis, kai Palūšnių kaime A. Vėjelis sės pluoštines kanapes. Paprastai jų visada sėdavo apie tris hektarus – tokį plotą ketina išlaikyti ir šiemet. Šiuo metu ūkininkas kaip tik svarsto, kokią kanapių veislę pasirinkti. Pernai jis augino dviejų veislių pluoštines kanapes: suomiškas Finolla ar prancūziškas USO 31. Pasak jo, įspūdį jam padarė greitas ir tvarkingas suomiškų sėklų pristatymas tiesiai į kiemą, tačiau, vertinant pačią augalų produkciją, Finola lyg ir nusileistų USO 31.
„Suomiškos veislės kanapės auga žemesnės, taigi, pluošto išeiga mažesnė. Sėklų jos užaugina gal net ir daugiau už prancūziškas, tačiau aliejus iš jų išsispaudžia ne toks kokybiškas. Sakyčiau, šis aliejus labiau tinka kosmetinėms reikmėms, o ne maistui“, – lygina ūkininkas ir suskuba pasidžiaugti, kad pernai metų vasarą kanapių pluoštu apšiltintas gyvenamasis namas iš tiesų kur kas geriau laiko šilumą.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)