Bioversija A1 2025 01 01 Basf m1 2025 01 15
Ūkis
Kaip sekėsi šį sezoną šiltnamių daržininkystei?

Kėdainiai / Širvintos. Dėl kylančių iššūkių šiltnamių daržininkystėje augintojai nenuleidžia rankų, stengiasi plėsti gamybą, nes Lietuvoje išauginta kokybiška produkcija paklausi ir kitose Europos šalyse.

Kėdainių r. Šingalių kaime jau septynerius metus veikiančiame 6,5 hektaro šiltnamių komplekse per metus užauginama per 3 tūkst. tonų trumpavaisių agurkų ir dėl įvairovės šiek tiek pomidorų produkcijos, kurių didžioji dalis realizuojama Lietuvos rinkoje.

Pasak UAB „Agrošiltnamiai“ direktoriaus Pauliaus Andriejavo, šiemet išauginti pirmieji trumpavaisiai agurkai pasirodė prekyboje jau vasario 12 d., o pomidorai – kovo pradžioje, žymiai anksčiau nei 2023-aisiais. Jeigu metų pradžia nebūtų buvusi tokia ūkanota, o daugiau saulėtų dienų – šiltnaminių daržovių derlius būtų dar ankstyvesnis“, – sako UAB „Agrošiltnamiai“ direktorius P. Andriejavas.

Bioversija m7 2025 01 01

UAB „Agrošiltnamiai“ direktorius Paulius Andriejavas

Nelegalus daržovių importas paveikė Lietuvos rinką

„Visada pirmąsias ankstyvąsias daržoves parduodavome brangiau, tačiau šiemet buvo priešingai, nes kovo mėnesį iš kaimyninės šalies į Lietuvos rinką buvo atgabenta šiltnaminių daržovių, kurios buvo realizuojamos net kelis kartus pigiau. Tai neigiamai paveikė mūsų išaugintų trumpavaisių agurkų kainas“, – apgailestauja P. Andriejavas.

Dėl šešėlinės agurkų ir pomidorų produkcijos iš Rusijos Federacijos patekimo per Lenkiją į mūsų šalį, augintojai patyrė didžiulių nuostolių, nes šviežių daržovių rinka yra labai jautri kainai ir realizuojamam kiekiui. Tuomet Lietuvos šiltnamių asociacija kreipėsi į atsakingas institucijas mūsų šalyje, kad nelegalus daržovių importasiš Rusijos Federacijos būtų sustabdytas, nes tai kenkia ne tik augintojams, bet ir kelia vartotojų nepasitikėjimą visa Lietuvoje užauginta ir parduodama produkcija.

Brango šildymas

UAB „Agrošiltnamiai“ vadovą neramina ir šiltnamių komplekso šildymas, nes stipriai išbrangusioms suskystintoms dujoms Lietuvoje nustatytas apie 80 proc. akcizas, kuris penkiolika kartų didesnis nei Lenkijoje.

Šiltnamiuose užaugintos produkcijos savikainoje apie 50 proc. sudaro dujų kaina, o kur dar trąšų, augalų apsaugos priemonių kylanti kaina, darbo užmokestis, todėl, pasak P. Andriejavo, sunku konkuruoti su į mūsų šalį vežama lenkiška, ispaniška, olandiška agurkų ir pomidorų produkcija?

Pabrango šiltnamių komplekso šildymas, užaugintos produkcijos savikainoje apie 50 proc. sudaro dujų kaina

Nepalankūs orai

P. Andriejavo teigimu, šią karštą vasarą temperatūra šiltnamiuose pakildavo virš +30 °C, o tai neigiamai paveikė agurkų ir pomidorų augimą. Deja, tokios aukštos temperatūros nepavyko sumažinti vėdinant ir naudojant apsaugines užuolaidas nuo tiesioginės saulės spindulių. Todėl per augalų vegetaciją krito vaisių užuomazgos, itin prastai apsidulkino žiedai, sutriko fotosintezė.

„Tuo metu taip pat pastebėjome iš laukų į šiltnamius plūstančius amarus, ant agurkų iš Ispanijos atkeliavusių naujų grybinių ligų požymius, be to, nerimą kėlė Pietų Europos šalyse plintantys pomidorų virusai. Kaip su agurkų ir pomidorų ligomis ir kenkėjais kovoti, kai Lietuvoje ribojamos augalų apsaugos priemonės?”, – retoriškai klausia P. Andriejavas. 

Išaugo eksporto pareikis

Pasak P. Andriejavo, nors nepavyko brangiau parduoti pačių ankstyviausių daržovių, tačiau dėl karščių ypač nukentėjo kitų Europos šalių daržovių augintojai, todėl svetur išaugo poreikis Lietuvoje išaugintai kokybiškai produkcijai. Nemažai įdėjus pastangų augalams prižiūrėti, pavyko patenkinti užsakovų poreikius ir pasiekti daugiametį kainų vidurkį.

„Tam, kad ateityje būtų lengviau realizuoti išaugintą produkciją, įstojome į žemės ūkio kooperatyvą „Agrolit“, kuris užsiima žemės ūkyje išaugintos produkcijos realizavimu, o taip pat remia inovacijas ir gamybos plėtrą”, sako UAB „Agrošiltnamiai“ vadovas.

Lapkritį šiltnamiuose pasibaigus augalų vegetacijai, dabar vyksta patalpų dezinfekcija ir pasiruošimas kitų metų sezonui.

Prasidėjo naujų šiltnamių statybos

Alionių kaime, Širvintų r. ūkininkė Agnė Mažuikienė modernių šiltnamių komplekse, užimančiame 1,5 hektaro, augina trumpavaisius agurkus. Dėl šiltnamiuose įdiegtų naujų technologijų agurkų derlingumas padidėjo apie 3 kartus, per sezoną išauginama iki 600–650 tonų trumpavaisių agurkų.

Pasak ūkininkės, siekiant išauginti dar didesnį produkcijos kiekį, būtina plėtra, todėl ūkyje pradėta naujų modernių 0,8 ha šiltnamių statyba. Pasibaigus statybų darbams, pavasarį ūkio šiltnamių kompleksas turėtų padidėti iki 2,3 ha.

Širvintų r. ūkininkė Agnė Mažuikienė

„Agurkų derlių pradėjome skinti kovo 8–ją, o paskutinius jų vaisius nuskynėme lapkričio 4 d. ir taip baigėme sezoną. Auginome trumpavaisių agurkų ankstyvus derlingus hibridus: Merengue F1 ir Ilonara F1, kurio vaisiaus galiukas prie žiedelio yra truputį tamsesnis, todėl šie agurkai labiau mėgstami pirkėjų”, – sako A. Mažuikienė.

Agurkų derlingumas ir gautos pajamos sezono metu, pasak ūkininkės, tiesiogiai priklauso nuo sėkmingo starto pavasarį, nes kovą–balandį saulėtoms dienoms augalai greičiausiai auga, gausiausiai dera ir tuo metu išaugintos produkcijos pardavimo kaina taip pat būna aukščiausia.

Deja, augalų vegetacijos pradžioje labai trūko saulės šviesos, todėl produkcijai išauginti ūkininkė turėjo skirti daugiau lėšų. Vėliau pavyko agurkų derlių išauginti su mažesnėmis išlaidomis, tačiau vasarą karščių metu reikėjo atidžiau prižiūrėti augalus, kadangi su gamta nepakovosi.

Pasak A. Mažuikienės, per visą agurkų vegetaciją pavyko pasiekti numatytą derlingumą ir vidutinę kainą, kuri gavosi truputį aukštesnė nei kitais metais, tačiau ir išlaidos produkcijai išauginti didesnės: pabrango daigai, trąšos, darbo įrankiai, dėžės, taip pat augo ir darbo užmokestis.

„Ūkyje pasistačius biokatilinę, šiltnamių kompleksą apšildome smulkinta mediena. Per žiemą augalų neauginame, tačiau šiltnamius šildome, kad išvengtume stiklų trūkimo per šalčius, o jeigu būna daug sniego, šildome ir pilnu pajėgumu, nes tirpdome sniegą nuo stogo”, – pasakoja A. Mažuikienė.

Dabar jau planuojama statyti antrą katilą, kuris ateityje apšildys naujus šiltnamius. Smulkintos medienos kaina svyruoja, priklauso nuo tiekėjų, tačiau biokuras yra pigiau nei dujos.

Visą išaugintą agurkų produkciją ūkininkė realizavo per žemės ūkio kooperatyvą „Plant“, kuris daržovėmis aprūpina Lietuvos didžiuosius prekybos centrus.

Autorius: Rūta Antanaitienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ar domitės galimybėmis uždirbti iš anglies kreditų?
Visos apklausos