


Akademija (Kėdainių r.). Žiemkenčių sėkmingas peržiemojimas, o kartu ir derlius, priklauso nuo to, kaip augalai pasiruošę ramybės periodui. Norint sužinoti, kaip augalai pasirengę žiemoti, reikia įvertinti pasėlių būklę baigiantis vegetacijai. Kaip tai padaryti?
Vidutiniškai šiais metais augalų derliai panašūs kaip ir pernai. Derliaus dydį gelbėjo žieminiai pasėliai, tad dabar, prasidėjus naujam sezonui, klojami kitų metų derliaus pagrindai.
Šiemet žieminių javų sėja dar nebaigta, nes daugelis sėjo posėlius, ir tik suėjus išlaikymo terminams, buvo sėjami žieminiai kviečiai. Vėlyvos sėjos augalų peržiemojimas priklausys nuo to, kiek ilgai vyraus šilti orai likusio rudens metu, ir kokia bus žiema. Praktika parodė, kad šiltėjant klimatui ir tokie augalai puikiai peržiemoja.
Dabar svarbu, kad jie tinkamai užsigrūdintų. Žieminiai augalai užsigrūdina per du etapus. Pirmas etapas prasideda esant vidutinei 6–0 oC paros temperatūrai ir tai turėtų trukti 14–20 dienų. Tokių temperatūrų dar nebuvo, todėl augalai šiuo metu dar nepradėjo grūdintis ir po truputį auga. Antras grūdinimosi etapas prasideda jau esant minusinei 5–7 oC temperatūrai ir trunka 5 – 7 d. Užsigrūdinę žieminiai kviečiai gali pakelti iki -16 oC, o neužsigrūdinę augalai gali žūti esant -10 oC be sniego dangos.
Rapsai gerai žiemoja, kai rudenį, vegetacijos pabaigoje, užaugina ne mažiau kaip 5 lapus, šaknies storis – ne mažesnis kaip 5 mm, o augimo kūgelis turėtų būti ne didesnis kaip 30 mm. Tokiam minimaliam augalų išsivystymui pasiekti reikia 75–100 dienų. Temperatūrai nukritus iki 2 oC, rapsai nustoja augti. Šie rodikliai lemia optimalų žieminių rapsų sėjos laiką.
Kiekvienas savo rapsų laukuose gali atlikti augalo morfologinių rodiklių vertinimą. Vertinant rapsų išsivystymą rudenį, vertinamas lapų skaičius ant augalo (vnt.), augimo kūgelio aukštis (mm), šaknies storis (mm). Norint tai įvertinti, reikia augalą perpjauti išilgai.
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos augalininkystės konsultantai spalio pabaigoje ūkininkų laukuose vertins žieminių rapsų ir kviečių pasėlių būklę, jų pasiruošimą žiemojimui. Žieminių kviečių ir rapsų pasėliai bus pasirinkti atsitiktine tvarka, todėl gauta informacija atspindės realią situaciją Lietuvoje. Su duomenimis galima susipažinti Integruotoje augalų apsaugos informavimo, konsultavimo ir mokymų informacinėje sistemoje IKMIS.
Visą straipsnį skaitykite agroakademija.lt.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nuo meilės kiaušiniams iki 600 vištų dedeklių
2025-04-18 -
Patyrusi agurkų augintoja: „Sėkmės raktas – kokybiški daigai“
2025-04-18 -
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)