Javapjūtė: nukulta du trečdaliai ploto, derlius nedžiugina
2019-08-08

Vilnius. Įsibėgėjus javapjūtei, Lietuvoje nukulta jau maždaug du trečdaliai bendro grūdinių kultūrų ir rapsų ploto. Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Aušrys Macijauskas sako, kad derlius skirtingose šalies vietose skiriasi, tačiau iš esmės jis nedžiugina.

„Rezultatai įvairūs, nuo visai neblogų iki labai blogų rezultatų turime. Tuose rajonuose, kur buvo mažiausiai kritulių – centrinė Lietuva, Kauno rajonas, Elektrėnų, Varėnos, tai aišku, labiausiai nukentėję, o Šiaurės Lietuva, Suvalkija nukentėjo mažiau“, – BNS sakė A. Macijauskas.

Pasak jo, šiemet derlius nebus didesnis nei pernai, kai žemdirbius taip pat kamavo sausros. Tuo metu, palyginti su pastarųjų metų vidurkiu, A. Macijauskas prognozuoja trečdaliu mažesnį derlių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Pernai (derlius – BNS) buvo rekordiškai mažas, ir šiemet matome, kad nebus didesnis negu pernai ir maždaug 25-30 proc. mažiau negu vidurkis“, – teigė A. Macijauskas. Pasak jo, tai tiesiogiai atsilieps ir grūdų eksportui.

Liepos viduryje prasidėjusi javapjūtė, esant palankiems orams, turėtų baigtis per savaitę, tačiau, pasak A. Macijausko, jei orai trukdys, gali tęstis 2-3 savaites.

Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas birželio pabaigoje prognozavo beveik penktadaliu didesnį grūdų derlių nei pernai. Skaičiuojama, kad jų bus nukulta 5,127 mln. tonų – 17,1 proc. daugiau nei pernai (4,379 mln. tonų).

Instituto teigimu, dėl nepalankių oro sąlygų – šalnų pavasarį ir vėlesnio drėgmės trūkumo – prognozuojamas prastesnis vasarojaus derlingumas ir geresnis žieminių grūdų derlius, kurių plotus žemdirbiai ypač padidino.

BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(10)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • visažiniams

  visi čia postringaujat apie didelius nuostolius,tik nepasakot kodėl žemės kaina kyla kaip ant mielių.Pagal mane jei būtų iš ūkininkavimo nuostoliai,tai žemės kaina būtų juokinga,niekas jos neipirktų.

 • Svajunas

  8 eurai gyvuliui arba vienam ha - va cia tai kompensacija..... palyginimui - vienam ha suarti reikia mazdaug 16-20 litru dyzelino, kas gaunasi (skaiciuojant beakcizi) - 10-13 eur. Vienas rulonas galvijui paserti sieno arba sienainio kainuoja - 15-25 eur, kai ju reikia per sezona 10, vienos tonos pristatymas is vidurio lietuvos i uosta kainuoja mazdaug 12 eur... Vieno proc. dregmes nudziovinimas elevatoriuje kainuoja 3,5-4 eur (pvz jeigu kuliat grudus 16 dregmes, nuvezus i elevatoriu, jusu grudu net nedziovins - sumaisys su sausais ir viskas stoves aruoduose, bet nuo ukininko nuskaiciuos nuo tonos 7-8 eur.) Dar skaiciu reikia palyginti kokia AFIGIENA KOMPENSACIJA pasieke gal kokius 10 proc. ukininku........

 • Apie kompensacija...

  Tai va kad ta "kompensacija" labai skambus zodis.. O reali reiksme, kaip zmogus ir parase.. simboline... O ten ekonomikos ir technologiju zinovas isivaizduoja greiciausiai kad minimum 100-200€/ha :) :) :)

 • Na

  T.kompensacija Gerai su technologijomis iš elementariu ekonomikos išmanymu,bet kai pernai pas mus palijo tik balandžio pabaigoje ir sausra sunaikino 50% pasėlių,jokios technologijos nepadės. Jei taip būtų tai,ko gero,Afrikoje gerai viskas augtų. Bent mano ūkis neteko 40_50% derliaus,panašiai ir pajamos. O ūkininkauju virš 20 metų ir tokie nuostoliai pirmą kartą. 2017m- nors ir labai lietingi,bet derlius buvo prastos kokybės,bet geras. Beje, kompensaciją už sausros nuostolius davė ,tik manau kad ji labai simbolinė,bet ir už tai ačiū.

 • Ona

  Kompensacijai ar jau skaitete kiek vokiečių fermeriai paprašė iš valdžios dėl sausros padarinių taip kad nereikia čia daug pasakoti visame pasaulyje yra remiamas žemės ūkis

 • kompensacija

  Neverkit, nei vienas sektorius tokiu kompensacijų negauna už veiklos nuostolius. Ar parama už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius tai nėra kompensacijos, kas dar Lietuvoje gauna tokia paramą? Dėl lietingų ir sausų metų kompensacijos taip pat mokėtos, arba tingit paieškoti informacijos arba tokių nuostolių neturėjot. Beje yra technologijų kurios mažina tokius nuostolius ir ūkius valdyti reikia mokėti elementarios ekonomikos. O dėl parduodamų gyvulių jau 10 metų kalbama apie kooperacijq ir geresnį interesų atstovavimą, kaip jos nėr taip nėr.

 • Na

  Ar zinote kodel negavote, pasižiurekite kokius statistinius duomenis teikiate.

 • Ukininke

  Tai, kad bankrutuoja. Vieno ukininko nauja ferma parduodama bankroto administratoriaus, kitas isparduodama karves, kad saskaitas apmoketi, trecios ukininkes zeme antstoliai is varzytiniu parduoda. Ir tai tik pavyzdziai is artimos aplinkos. Ovisi jie buvo perspektyvus gyvulininkai, o dabar amen. Del kompensaciju negavau nei uz slapius metus nei uz sausra. Kur jos?

 • Ona

  Taip taip ir man labai įdomu kas gavo nors kokia kompensaciją sausros padariniams kompensuoti žadėjo liepa žadėjo rugpjūtį bet taip ir nieko nėra

 • Kompensacija...

  Mielas visažini apie kompensacijas.. parasyk kiek ūkis gauna, ar gavo kompensacijos.. labai labai idomu.. Kas cia ka kur kompensuoja.. Realiai...

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai