Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Jaunuolio pašaukimas – ūkininkauti
Jauniausią konkurso „Metų ūkis 2023“ laureatą sveikino Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius ir Lietuvos ūkininkų sąjungos Ignalinos skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė

Mažeikiai. Ignalinos rajono traktorių koloną iki Vilniaus būdamas priekyje atvedė mėsinių galvijų augintojas Gvidas Grušnius. Vos 20-ies metų sulaukęs ūkininkas – ir konkurso „Metų ūkis 2023“ laureatas.

Ignalinos sav. III vietos laimėtojas G. Grušnius – jauniausias jau 30-ąjį kartą surengto konkurso dalyvis ir laureatas. Ligūnų kaime ūkininkaujantis jaunuolis dirba 100 ha žemės, laiko iki 100 galvijų, iš jų apie 70 – karvės žindenės. 

Gvidas nuo mažens viskuo, kas vyksta ūkyje, labai domėjosi, padėjo mėsinius galvijus auginantiems tėvams. Būdamas 8 metų jau išbandė traktoriaus vairą ir nuo tada ypač mėgsta krapštytis prie technikos. Sulaukus pilnametystės, tėvai paleido Gvidą ūkininkauti savarankiškai.

Bioversija m7 2024 11 19

„Išvaryti tai neišvarė, – juokėsi Gvidas. – Bet davė truputį žemės, gyvulių pirmai veislinei bandai sukurti. Juk reikia kažkada pačiam pradėti. Turiu didelį norą, todėl ir pradėjau vos sulaukęs legalaus amžiaus – 18 metų.“

Augina grynaveislius ir mišrūnus galvijus

Jaunasis ūkininkas augina mėsinius šarolė veislės grynaveislius ir mišrūnus galvijus, ūkis plečiasi. Šarolė veislė jam atrodo geriausia, nes, jo teigimu, yra labai paklausi tiek parduodant veislinius galvijus, tiek skirtus produkcijai – jų mėsa labai kokybiška.

„Be to, šarolė labai ramūs, geri gyvuliai, su jais saugu dirbti, o tai irgi didelis pliusas“, – pabrėžė G. Grušnius.

Ūkyje yra 3 šarolė ir angusų veislės reproduktoriai, kuriuos pirko iš Lietuvos augintojų. Šarolė karves ir telyčias, kurių prieauglis skirtas produkcijai, augintojas sėklina su angusų buliumi. Dalis karvių – grynaveislės šarolė, jų prieauglis auginamas veislei.

Šarolė veislei būdingo sunkesnio veršiavimosi Gvidas teigia nepatyręs – viskas priklauso nuo buliaus, kurį renkasi su lengvo veršiavimosi indeksu, o su angusu kergiamos pirmaveršės ir žindenės apskritai lengvai atsiveda jauniklį.

Ganyklose yra ir dalis miško, kur vasarą galvijai turi kur pasislėpti nuo kaitros, pastatytos pašiūrės, kurios saugo nuo vėjo ir drėgmės šaltuoju sezonu. Panaudos būdu jis valdo vieną fermą, kur laiko penimą prieauglį.

Gvidas ūkyje dirba vienas pats – šeria, prižiūri gyvulius, pats ruošia žolinius pašarus, niekam daugiau nepatiki ir technikos – sako, dar nepasitiki žmonėmis. Jo tėvas Petras Grušnius – veterinarijos gydytojas, tad, kai reikia pagalbos gyvuliams, kreipiasi į jį.  

„Dirbti man nesunku, mėgaujuosi tuo, ką darau. Vasarą apskritai jokių problemų, žiemą gal reikia daugiau laiko, kai prasideda veršiavimosi sezonas, kai reikia daugiau kreikti gardus, pašiūrę, prižiūrėti elektrinį piemenį“, – savarankiško ūkininkavimo pradžios patirtimi su portalu manoūkis.lt dalijosi G. Grušnius.

Sunkiausia – taikstytis su neteisingais sprendimais

Jo tikslas – turėti ir augalininkystės ūkį, kad galėtų užauginti galvijams grūdų. Tada galėtų didinti ir bandą. Bet tam pirmiausia reikia įsigyti ar išsinuomoti daugiau žemės. Žolinių pašarų užsiaugina pakankamai, bet reikiamo grūdų kiekio – tik dalį.

Gvidui tenka susidurti su vilkų išpuoliais – pernai šalia gyvenanti vilkų šeima išnešė 7 pirmaveršių veršelius, kurie atvesti nuošaliau, atsiskyrus nuo bandos. Tai – labai skausminga jaunojo ūkininko patirtis.

Bet, pasak jo, nė kiek ne lengviau ir taikstytis su neteisingais valdžios sprendimais. Todėl jis įsitraukė į ūkininkų protestą ir netgi važiavo kolonos priekyje – tokia misija buvo patikėta 20-mečiui.

Geriau pasėti 50 ha, negu šėlti su draugais

Vos porą metų savarankiškai ūkininkaujantis G. Grušnius sakė, kad labai įdomi patirtis bendrauti su „Metų ūkio“ konkurso komisija – jam tai buvo išskirtinis įvykis.

„Užklupo netikėtai – dirbau laukuose. Bet pavežiojau komisijos narius po ūkį, laukus, padiskutavome, buvo visai smagu, viskas praėjo sklandžiai“, – pasakoja Gvidas. Tai, kad tapo konkurso laureatu, jam yra labai malonus pripažinimas.

Gyvulininkystės ūkis reiškia didelę atsakomybę, prisirišimą, bet Gvido tai negąsdina. „Tai – mano pašaukimas. Kas rytą atsikeliu su mintimi, kad į darbą einu kaip į šventę. Noriu ūkininkauti, man tai patinka, todėl labai džiaugiuosi turėdamas tokią galimybę“, – sakė jaunasis gyvulių augintojas.

Gvidas tvirtai pareiškia – jo nedomina jokie jaunimo vakarėliai, jam nereikia atostogų. Geriausiai jis jaučiasi ūkyje, kurį kuria savo rankomis.

„Kažkam smagiau nuvažiuoti į klubą, man smagiau pasėti dar 50 hektarų. Ūkininkauti man – malonumas“, – pareiškė jauniausias „Metų ūkio 2023“ konkurso laureatas.

Autorius: Dovilė Šimkevičienė
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek sumokėjote žemės mokesčio už 2024 metus?
Visos apklausos