Mažeikiai. Kotryna ir Laisvūnas Aušrai susipažino studijuodami, Kotryna studijavo agronomiją ir sumaniąją gyvulininkystę, o Laisvūnas – žemės ūkio inžineriją ir vadybą. Sukūrę šeimą nusprendė ūkininkauti.
Jauna šeima 2019 m. įkūrė ūkį ir paskatinti Kotrynos mamos Dalios pradėjo auginti šilauoges. Jų jau pasodinta 4 ha. Aušrai ūkį išplėtė nuo 4,5 ha iki 10 ha, ir dar augina moliūgus, bulves.
Savo smulkiame nišiniame ūkyje užaugintomis gėrybėmis Aušrai jau trečius metus Mažeikiuose prekiauja savitarnos kioskelyje. Ši inovatyvi prekyba pasiteisino, tačiau ūkininkai nežino, kuria linkme ateityje gali pasisukti ūkininkavimas, nes, pasak jų, rinka dažnai padiktuoja, kokias kultūras auginti.
Kotryna ir Laisvūnas Aušrai
Populiariosios šilauogės
Per keletą metų 4 ha šilauogyne Aušrai pasodino per 10 tūkst. sodinukų (1 x 3 m atstumu). Šilauogių auginimo patirties sėmėsi seminaruose, konsultavosi su specialistais ir eksperimentavo patys.
Šilauogyno veisimo pradžioje ūkininkai pirmuosius sodinukus sodino į iškastus griovius (tranšėjas), kuriuos užpildė rūgščiomis aukštapelkių durpėmis (pH 3,8–4,2). Per porą metų durpės grioviuose sukrito ir augalai atsidūrė per giliai.
Šilauogių šaknys yra paviršinės, jų zonoje susidaro mikorizinių grybų. Todėl kitus sodinukus sodino kitaip: nekasė griovių, o lygioje vietoje sufrezavo dirvą ir įmaišė apie 70 proc. spygliuočių pjuvenų. Likusius sodinukus sodino į supiltus apie 30 cm aukščio rūgščių durpių kaupelius. Šis būdas pasitvirtino geriausiai.
Pasak Laisvūno, liepos pradžioje gausiau derėjo seniau sodintos ankstyvos, ištvermingos žiemą šilauogių veislės: Northland, išauginančios tamsias, lyg vašku padengtas, saldžias, vidutinio stambumo uogas, ir Patriot, kuri dovanoja stambias mėlynas su rausvu atspalviu ir stipriu vaškiniu apnašu uogas.
Paskui liepos viduryje derlių papildė ir kitos desertinės stambiauogių šilauogių veislės: Duke – šviesiai mėlynomis su stipriu vaškiniu apnašu uogomis, Draper – šviesiai mėlynomis, aromatingomis, tvirta odele uogomis ir viena iš populiariausių plantacijose auginamų Bluecrop, deranti rugpjūčio pradžioje.
Šilauogių plantacijoje ūkininkai augalus laisto ir tręšia lašeline laistymo sistema. Vandenį naudoja iš sodyboje iškasto tvenkinio, prieš laistymą parūgština. Kasmet pavasarį agrocheminių tyrimų laboratorijoje ištiria šilauogių dirvožemį ir pagal gautas rekomendacijas papildomai tręšia augalus mineralinėmis trąšomis.
Šilauogių krūmai dar jauni, todėl išgeni tik pavienes, ne vietoje išaugusias šakeles, stipriau genės po 2–3 metų.
Sezono metu savitarnos kioskelyje uogas ūkis parduodavo po 1 kg sufasuotas į dėžutes. Uogų kilogramo kaina – 6 Eur, kaip ir ankstesniais metais.
Ūkio vaizdas iš paukščio skrydžio
Moliūgai perkamiausi per Heloviną
Aušrai jau trečią sezoną augino apie 2 ha moliūgų. Pirmais metais sėjo įvairių veislių: nuo mažiausių iki didžiausių. Pastebėję, kad labiausiai žmonės perka rudens šventės dekoracijoms tinkamus muskusinius oranžinius moliūgus Howden (Halloween), kitais metais jų augino daugiausia.
Ši vidutiniškai vėlyva veislė subręsta per 110 dienų nuo sudygimo. Vaisiai dideli, 8–9 kg svorio, su tvirta odele, storu ir standžiu oranžiniu minkštimu, todėl puikiai tinka tiek maistui, tiek drožybai.
Moliūgai jautrūs šalnoms, todėl imami rugsėjo pabaigoje ar spalio pradžioje, dar joms neprasidėjus.
Pirkėjai kioskelio lentynose išsirinkdavo jiems patikusį vaisių. Buvo mėgėjų, kurie važiavo į moliūgų lauką fotografuotis, pasigrožėti šiais daržovių karaliais.
Ūkininkų idėja – savitarnos kioskelis
Bulvės paįvairina ūkio produkcijos asortimentą
Pasak Laisvūno, pernai bulvių augino 70 arų, šiemet plotą padidino iki 1,5 hektaro. Bulves pradėjo auginti, kad paįvairintų ūkio produkcijos asortimentą, pirkėjai to pageidavo.
Ūkininkai džiaugiasi, kad pasirinko karališko skonio, vidutinio ankstyvumo itin derlingą veislę Queen Anne, kuri tinka ir cepelinams gaminti, ir virti. Ji dar skanesnė už lietuvių labai vertinamą Vineta ir minkštimas dar geltonesnis.
Ūkis sodinamąją medžiagą įsigyja Petro Vasiliausko bulvių sėklininkystės ūkyje. Bulves augina po moliūgų ir žaliojo pūdymo, užsėto garstyčių ir ridikų mišiniu. Prieš sodindami minimaliai patręšia bechlorėmis kompleksinėmis trąšomis.
Į prekybą savitarnos kioskelyje bulvės tiekiamos maišeliuose po 5 kilogramus. Šiemet jomis pradėjo prekiauti rugpjūčio pirmą savaitę, vieno kilogramo kaina siekė 0,5 euro.
Šiemet Kotrynos ir Laisvūnų Aušrų ūkis tapo konkurso „Metų ūkis 2023“ nugalėtojais Mažeikių rajone.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)