Radviliškio r. Justinas Poška (nuotraukoje), drauge su šeimos nariais daugiau nei dešimtmetį valdantis augalininkystės ūkį, laikosi geros žemdirbystės principų, pereina prie tiesioginės sėjos ir sako, kad sumaniai gali ūkininkauti ir smulkieji.
Žemdirbio laukuose - žieminiai miežiai, žieminiai kviečiai, rapsai ir pupiniai augalai. Ūkininkas sako išmaniosiomis technologijomis besidomintis jau seniai. Tai - ir ūkio sąnaudų mažinimas, ir palanku gamtai.
Vis dėl to jis primena, kad, prieš taikant tokias technologijas, būtina atlikti namų darbus. „Anksčiau tyrėme atskirus dirvožemio plotus. Pastebėjome, kad kai kuriuos laukus tręšiame taip pat, bet nukuliame mažiau. Pradėjome ieškoti, kur bėdos. Ankstesni tyrimai parodė, kad mūsų žemėse buvo per daug kalio, o trūko fosforo. Dabar išsityrėme beveik visus ūkio laukus, tad žinosime bendrą vaizdą: kur, kiek ir ko reikia“, - kalba vyras, kartu su šeima dirbantis per 240 ha.
Laikosi geros žemdirbystės principų
Ūkyje tarpiniai pasėliai auginami septynerius metus - žemė tapo puresnė, mažiau pasėliuose balų, šiek tiek sumažinus trąšų, dirvos paviršiuje atsirado daugiau sliekų. Vėjas mažiau pusto dirvą, patenka mažiau saulės spindulių, ne taip džiovinama žemė.
Iš pradžių ūkio laukuose sėta daugiau ridikų, garstyčių, o įsigijus tiesioginę sėjamąją, žemdirbys ketina sėti ir mišinius iš kelių augalų - ieškos, kas labiausia tinka auginti. Laikomasi ir sėjomainos, augalai ratu į tą patį lauką grįžta kas 4–5 metus.
Ūkis jau ilgą laiką bendradarbiauja su LŽŪKT Radviliškio r. biuro konsultantais. Bendradarbiaujant paruoštas projektas, pasitelkus ES paramą ketinama plėtoti daržininkystę – auginti pupas ir žirnius.
Žemdirbys sako, kad jam svarbūs geros žemdirbystės principai. „Stengiamės jų laikytis: purškiame tik tada, kada reikia, kai kenkėjai pasiekia žalingumo ribą. Stebime Konsultavimo tarnybos IKMIS informaciją. Kiekvieną purškimą pasveriame. Domimės, skaičiuojame, o ne kad kaimynas išvažiavo, tai ir aš iš paskos“, - sako J. Poška.
Ūkyje – išmanios technologijos
Jis pasakoja, kad pirmasis išmanus pirkinys, pasinaudojus parama, buvo tręštuvas. „Pastebėjome, kad anksčiau, kur būdavo per daug trąšų, pasėlis suguldavo, todėl dažniausiai ir ligomis apsikrėsdavo, matydavai tai lauko pašviesėjimus, tai patamsėjimus, nukentėdavo grūdų kokybė. Nuo rudens pasėlius jau tręšime kintama norma. Paskaičiavus trąšų normas, skaičiai įspūdingi: vienur trąšų tereikia 10 kg/ha, kitur tik 0,5 t. Tuo pačiu tikimės išlyginti žemės balansą, sumažės išgulimų, pasėliai bus tolygesni“, - pasakoja ūkininkas.
Šį pavasarį į ūkį atkeliavo ir išmanusis purkštuvas, skaičiuojama, kad unikali purkštuvo Twin sistema leis sunaudoti iki 30 proc. mažiau chemijos, jo plotis leis sumažinti ir technologinių vėžių skaičių, sekcijų kontrolė turėtų užtikrinti, kad nebūtų perpurškimų. Ūkininkas tikisi, kad naujas pirkinys leis taupyti kurą, laiką ir dirbančių žmonių skaičių.
Planuose – ir išmanioji sėjamoji. Anksčiau laukus daugiau ardavo, šiek tiek skusdavo, bet pirmus metus jau taikė ir tiesioginę sėją. Rezultatai džiugina, tad po truputį tikimasi prie jos pereiti visiškai.
„Jei jau perėjome prie tiesioginės sėjos, tai nėra ko gręžiotis atgalios. Jei jau suarsi, tai vėl iš naujo. Va, kur pas kitus sėta tradiciškai, visi kviečiai iš po žiemos buvo parudę, o mes sėjome tiesiai į garstyčias. Jų styrantys kotukai sniegą sulaikė, ir gyvūniukams geriau, o pasėlis visiškai žalias. Nėra jokių pašutimų. Pavasarį žiemkenčiai lengviau atsigavo“ – dalinasi patirtimi J. Poška.
Anot jo, darbus palengvintų ir tikslusis kombainas su derlingumo žemėlapiais, lygiagretaus vairavimo sistema. Kol kas tai - ateities planuose.
„Galima sumaniai bei išmaniai ūkininkauti ir turint smulkų ūkį. Tam parankios ir Europos Sąjungos paramos programos. Žinoma, stambesniam ūkiui investicijas yra daug lengviau įsisavinti. O mažiukams geriau kooperuotis, jungtis ir išmaniąsias technologijas įsigyti keletui ūkių“ , - kalba jaunasis ūkininkas.
Žemės ūkio kooperatyvui „Radviliškio aruodas“ priklausantis vyras, sako, kad bendraminčių būryje lengviau rasti sprendimus, derėtis su grūdų supirkėjais, palankesnėmis kainomis įsigyti trąšų, pesticidų bei sėklų.
MŪ, LŽŪKT inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)