Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Ūkis
Įveikę šalnas ir sausras, augintojai jau kasa pirmąsias bulves
Žebarauskų ūkio socialinės paskyros nuotr.

Kėdainių r. Šis sezonas nestokojo išbandymų ankstyvųjų bulvių augintojams, bet juos įveikę ūkiai jau kasa pirmąjį derlių. Dabar prasideda kova su lenkiškomis bulvėmis.

Po Naujųjų metų pradėjęs daiginti sėklinius gumbus, juos pasodinęs kovo viduryje, nuo šalnų gelbėjęs agrodanga ir vandeniu, žinomas Kėdainių r. ūkininkas Rimantas Žebarauskas ankstyvąsias bulves šiemet pradėjo kasti gegužės 31 dieną. Palyginti su praėjusiais metais, 5 dienomis anksčiau.

Augintojas sako, kad šio sezono derlius užaugo gana anksti, nors nėra rekordinis terminas. Būta metų, kai šviežios bulvės ragautos savaite anksčiau nei šiemet. Tačiau pasitaikydavo ir tokių metų, kai bulviakasis prasidėdavo tik birželio pirmajai savaitei baigiantis.

Bioversija m7 2024 09 18

Pasak R. Žebarausko, šiemet didžiulių išbandymų sukėlė keliolika dienų užsitęsusios ir labai stiprios gegužės šalnos. Nuo jų teko gelbėtis ne tik agrodanga, bet ir kasnakt laistant pasėlius vandeniu.

„Buvo tikrai sudėtinga, kai vienu metu teko lieti 16 ha plotą. Tam prireikė kelių šimtų purkštukų, aišku, laistymo žarnų ir kitos įrangos. O kur dar vandens sąnaudos!“ – sako ūkininkas. Dabar vandens irgi reikia dėl sausros.

Beje, kitas žinomas kėdainiškis bulvių augintojas Saulius Dambrauskas pasakojo, kad jo pačios ankstyviausios bulvės, kurių sėklą brangiai pirko Vokietijoje, nušalo, nors ir buvo apdengtos dviguba agrodanga. Vėliau sodintųjų derlių S. Dambrauskas jau irgi pradėjo kasti.

Taigi, šiemet bulvių auginimo savikaina didelė. Ar ją padengs šviežių bulvių pardavimo kaina, parodys laikas. Pirmosios bulvės kainuoja nuo 1 iki 1,5 Eur/kg, priklausomai nuo gumbų dydžio. Pasak ūkininko, kasdien derlius vis auga, o kaina mažėja. Tokia įprasta ankstyvųjų bulvių prekybos taisyklė.

Šiemet bulvių derlius, įvertinus auginimo sąlygas, yra neblogas, nors kerai dėl šalnų užmezgė mažiau gumbų, bet jie didesni. Žebarauskų ūkio bulvės jau parduodamos turguose, prasideda ir užsakymai iš didžiųjų prekybos tinklų.

„Tinklai pirmiausia nori išsiparduoti įvežtines šviežias bulves iš Kipro, Italijos ar Graikijos. O jau paskui prasidės realizavimas iš mūsų ūkininkų“, – sako R. Žebarauskas.

Pasak augintojo, mūsų vietinėms šviežioms bulvėms, kurios realizuojamos ne tinkluose, o turguose, didžiausias priešas yra į Kauno naktinį turgų sunkvežimiais įvežamos lenkiškos bulvės. Jas įsigyja turgaus prekeiviai, kurie nuvežę į kitus turgus jas pavadina lietuviškomis. Pasak ūkininko, būtent Kauno naktinis turgus reguliuoja bulvių kainas.

„Čia blogiausia, kas gali nutikti. Įdedame tiek darbo, kuris pavirsta niekais. Mes bejėgiai ką nors pakeisti. Šią situaciją privalėtų stebėti Valstybinė augalininkystės tarnyba, Finansinių nusikaltimų tarnyba, Mokesčių inspekcija ir kitos atsakingos tarnybos“, – valstybės institucijų pagalbos tikisi lietuviškų bulvių augintojas.

Autorius: Rasa Jagaitė
Gudinas -  23 06 14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos