Kėdainiai. Šiųmetis cukrinių runkelių perdirbimo sezonas truko ilgiau negu ankstesnis. Paskutiniai runkeliai į Kėdainių cukraus fabriką buvo atvežti sausio 18-ąją. Po poros dienų perdirbimas buvo baigtas ir suskaičiuoti rezultatai.
Jie džiuginantys ir vėl rekordiniai. Panašu, kad krašto žemdirbiai sparčiais žingsniais žengia į priekį, nepaliaujamai vejasi labiau patyrusius kolegas ir nežada sustoti ties pasiektais derliais.
„Cukrinių runkelių perdirbimą pradėjome rugsėjo 16-ąją, o baigėme sausio 18-ąją. Dirbome visa savaite ilgiau negu pernai ir tam turime objektyvų pasiteisinimą: į fabriką buvo atvežta daugiau žaliavos, tad daugiau pagaminome ir cukraus. Jau keleri metai džiaugiamės, kad mūsų partneriai žemdirbiai užaugina rekordinius derlius. Šis sezonas ne išimtis - pagaminome beveik 116 tūkstančių tonų baltojo cukraus. Pagal runkeliams skirtus žemės plotus ir juose užaugusį derlių galime konstatuoti, kad viename hektare žemdirbiai vidutiniškai užaugino apie 68 tonas 17,62 procento cukringumo runkelių. Tai reiškia, kad iš vieno hektaro pagaminta beveik 12 tonų baltojo cukraus", - rekordiniu sezonu pasidžiaugė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.
Pernai gamybininkai gyrėsi pagaminę 110 tūkstančių tonų baltojo cukraus.
Siekis - išsaugoti derlių
Pasak cukraus gamintojų, juos gerai nuteikia žemdirbių pasiekimai. „Ūkininkai tikrai išmoko gauti gerus derlius, taip pat stengiasi juos išsaugoti. Taip jau yra, kad visų runkelių nėra galimybių suvežti į fabriką. Perdirbimo sezonas tęsiasi apie keturis mėnesius. Tad mes augintojams negailime patarimų, kaip teisingai runkelius supilti į kaupus ir juos apdengti, kad sunkiai užaugintas derlius būtų išsaugotas. Bendras siekis duoda rezultatų - rizikuojančių ir nedengiančių runkelius partnerių beveik nebeturime", - sakė S. Mozeris.
Nors gamta ir pernai žemdirbiams nepagailėjo išbandymų, su jais Kėdainių krašto ūkininkai susidorojo be didesnių vargų. Pasak žemdirbių, kaip ir kasmet būta visko - ir nesavalaikės sausros, ir grėsmingo lietaus, tačiau galutinis rezultatas puikus.
Gamybos mažinti nežada
Kadangi cukraus rinkoje yra nežinios, aišku, jog rinka perpildyta ir Europoje sukaupta nemažai perteklinio cukraus, artimiausius dvejus metus Lietuvos cukraus fabrikai linkę imtis šiokių tokių permainų. „Mes nežadame mažinti gamybos apimčių. Tiesiog pasitarę su žemdirbiais bandysime susispausti ir išgyventi. Sutarėme dėl mažesnių žaliavos supirkimo kainų. Mūsų partneriai puikiai žino, kas vyksta rinkoje. Jie sutinka, kad cukrui atpigus, žaliava taip pat turi būti superkama pigiau. Net ir tokie išbandymai ūkininkų neatgraso nuo cukrinių auginimo. Šiuo metu mums žaliavą tiekia 370 augintojų, toks skaičius išlieka ir kitam sezonui", - sakė S. Mozeris.
Pabaigę sezoną, cukraus gamintojai neturi kada ilsėtis. Vasario 12-ąją jie kvies žemdirbius į tradicinį žiemos seminarą, kad aptartų pasiekimus ir suplanuotų būsimus darbus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)