Kaunas. Specialistams išreiškus nepasitenkinimą, kad gyvulių eksterjero vertintojams pagal naujai rengiamas taisykles nereikės atitinkamo išsilavinimo, savo argumentus išdėstė ir šio sprendimo iniciatoriai.
Tai – Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) vadovai, kurie mano, kad gyvulių vertintojui pirmiausia būtina turėti „akį“, o žinių jis įgis. Be to, jų teigimu, ką tik įsigaliojęs naujasis ES zootechninis reglamentas numato, kad pati asociacija sprendžia, kas atliks tam tikras paslaugas.
LMGAGA direktorius Mindaugas Kinderis teigė, kad Asociacijos veislininkystės sistema veikia pagal vokiečių modelį, todėl dėl eksterjero vertintojų konsultavosi su kolegomis Vokietijoje – jie reikalavimo dėl išsilavinimo neturi. Bet M. Kinderis negalėjo atsakyti, ar Vokietijoje yra vertintojų, neturinčių su gyvulininkyste ar veterinarija susijusio išsilavinimo.
„Tačiau LMGAGA vertintojais nebus žmonės iš gatvės, nieko nenutuokiantys apie gyvulį, – patikino M. Kinderis. – Svarbiausia vertintojui – „atidirbti“ akį, kad matytum gyvulį, yra kriterijai, kuriais reikia vadovautis.“ Jis teigia, kad naujai rengiami eksterjero vertintojai tuos kriterijus išmoko ir žino, nes važiavo mokytis į Vokietiją pas vieną geriausių šios srities specialistų Europoje, Vokietijos įmonės „Masterrind“ mėsinių galvijų vertintoją ir aukcionatorių Torsteną Kirštainą (Torsten Kirstein), vertino mėsinius galvijus su „Rinder Alianz“ diplomuota vertintoja-agronome-inžiniere Sabina Šmit (Sabine Schmidt) Lietuvoje, išklausė užsienio šalių specialistų ir profesoriaus Vigilijaus Juknos teorines paskaitas, dalyvavo skerdenų vertinime skerdykloje, atliko ir atlieka praktiką vertindami galvijus su patyrusiais vertintojais.
Vokietijos įmonės „Masterrind“ mėsinių galvijų vertintojas ir aukcionatorius Torstenas Kirštainas vedė kursus Lietuvoje
„Mokymasis yra nuolatinis procesas: vertintojai toliau atlieka praktiką su esamais vertintojais. Taip pat semiasi patirties mėsinių galvijų auginimo srityje iš Šveicarijos specialistų, ir tikimės, kad ateityje sertifikuos ir konsultuos ūkius projektui „Baltijos lankų jautiena“, – dėstė LMGAGA direktorius.
Į klausimą, ar Asociacija tikra, kad vertintojas, neturintis gilių gyvulio fiziologijos, anatomijos žinių, sugebės teisingai įvertinti bandos reproduktorių, M. Kinderis atsakė, kad asociacija už tai ir pasisakė, kad būsimi vertintojai kuo daugiau atliktų vertinimų kartu su patyrusiu eksterjero vertintoju, dabar jie atlieka praktinį darbą su Lietuvoje dirbančiais vertintojais V. Jukna ir Andriumi Turskiu. „Jeigu vertintojas matys, kad kuris nors „nemato“ gyvulio, negali jo teisingai įvertinti, jis vertintoju ir nebus“, – patikino LMGAGA direktorius.
Jis pripažįsta, kad išsilavinimą turėti yra gerai, teorinės žinios reikalingos. „Bet išsilavinimas taip pat negarantuoja, kad tu jau viską žinai ir moki, lygiai taip pat ir buvimas ūkininku to negarantuoja. Todėl Asociacija ir stengiasi, kad būsimi vertintojai gautų reikalingas žinias. Tiems penkiems būsimiems vertintojams dabar reikia tik dirbti, kad „atmuštų“ akį. Kai visi praeis tą praktinį kelią, tuomet ir bus matyti, kas gali būti vertintoju, o kas ne. Reikia pasitikėti ir Asociacija, kad ji nekirs šakos, ant kurios pati sėdi. Juk atsakomybė teks jai“, – kalbėjo M. Kinderis.
Bet įdomiausia, kad rengiamose taisyklėse išbrauktas reikalavimas eksterjero vertintojui turėti atitinkamą išsilavinimą, supriešinęs kelias asociacijas ir specialistus, regis, yra tik dėl vieno žmogaus – keturi iš penkių būsimų vertintojų turi ar greitai įgis su gyvulininkyste susijusį išsilavinimą ir tik vienintelė tarp jų esanti moteris jo neturi. Žinomas ir didžiulį autoritetą turintis LŽŪKT gyvulininkystės ekspertas Vytas Gudaitis ir Mindaugas Tamoševičius yra veterinarijos gydytojai, ūkininkai Aurimas Petrėnas ir Adomas Lekavičius – ASU sumaniosios gyvulininkystės studijų programos studentai. Vienintelė LMGAGA viceprezidentė, mėsinių galvijų augintoja Laura Mišeikienė (nuotr. viršuje) turi kitokį – inžinierės – išsilavinimą. Pasak M. Kinderio, ji jau beveik dešimtmetį yra LMGAGA narė, nuolatinė parodų dalyvė, jos išauginti šarolė galvijai yra tapę parodų laureatais.
LMGAGA prezidentas Vygantas Šližys taip pat sutinka, kad specifinis išsilavinimas eksterjero vertintojui būtų pliusas, jis tiki, kad kažkada jais galbūt bus tik gyvulininkystės technologo išsilavinimą turintys specialistai.
„Planuojame kasmet parengti po kelis eksterjero vertintojus ir tuomet viskas įsibėgės – ir pačių vertintojų vertinimas, ir visas mechanizmas, kaip turi būti, – kalbėjo V. Šližys. – Vos tik pradėjo dirbti nauja Asociacijos taryba, pirmas klausimas buvo, kad reikia ruošti eksterjero vertintojus. Nes jų yra tik keli, susikūrusi tarsi monopolinė struktūra, ūkininkams tenka ilgai laukti eilėje, kol atvažiuos vertintojas. Todėl pirmas vizitas pas tuometį žemės ūkio ministrą Bronių Markauską buvo su prašymu, kad rastų finansavimą dviem veterinarijos specialistams mokytis vertinti, bet jo negavome. Todėl turime iš padėties suktis patys.“
M. Kinderis pridūrė, kad Asociacijos tikslas ne tik paruošti eksterjerą galinčius vertinti specialistus, bet tuo pačiu ir ūkininkų konsultantus, nes būtų labai naudinga, jeigu tas pats žmogus visais etapais matytų augantį gyvulį, ūkio stiprybes bei silpnybes ir pagal veisimo programą pateiktų rekomendacijas.
Asociacijos netenkina dabartiniai bulių atrinkimo kriterijai, todėl strateginis tikslas įkurti bent vieną kontrolinio auginimo stotį. Jau paruošta metodika laukia patvirtinimo ir tikimasi, kad kitų metų antroje pusėje pirmoji stotis pradės veikti. Pasak V. Šližio, atrinkti bulius į kontrolinio penėjimo stotį bus pagrindinis vertintojų darbas. „Eksterjero vertintojui geriausias pažymys bus įrašytas, jeigu jis sugebės į stotį atrinkti gerus individus, kaip yra ir kitose šalyse. Jeigu jo įvertintas bulius vėliau gaus medalius parodose, taps prizininku, tai bus geriausias įvertinimas ir vertintojui. O jeigu vertintoją akys paves, jis neturės darbo“, – dėstė LMGAGA prezidentas, pridūręs, kad kai pradės veikti kontrolinio auginimo stotis, į kurią pateks tik pagal keturias kartas gerėjančius indeksus turintys galvijai, „užsidarys varteliai į Lietuvą vežti bet ką, kas vyksta iki šiol.“
Pirmą buliukų atranką Asociacija tikisi padaryti kitų metų ganyklinio laikotarpio pabaigoje. Pirmajam vertinimui, pasak V. Šližio, būtų kviečiami ir užsienio vertintojai, o tuo pačiu bus galima pamatyti naujųjų Lietuvos eksterjero vertintojų žinias ir galimybes.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)