


Kaunas. Lietuvoje pradėta auginti dar viena mėsinių galvijų veislė - deksteriai. Iš Vokietijos keturias telyčias ir buliuką įsigijo Marijampolės r. ūkininkė, o dvi veršingas karves su britiškais kilmės dokumentais ir dvi telyčias iš Estijos atsivežė Kauno r. ūkio savininkas.
Mėsiniai deksteriai yra vadinami ir „mažais angusiukais", nes dažniausiai būna juodi, nors veislės aprašyme teigiama, kad jie gali būti trijų spalvų. „Baltic Vianco Lietuva" bendrovės, kuri pasirūpino deksterių atvežimu į Lietuvą, vadovas Darius Dzekčiorius, teigė, kad šios veislės galvijai nėra tinkami pramoniniam ūkiui, tačiau nedideliems ūkiams, kurie vykdo tiesioginius mėsos pardavimus, arba tiesiog nori gyvulius laikyti dėl grožio, deksteriai yra kaip tik. Jiems reikia gerokai mažiau pašarų, karvės labai pieningos, todėl ir veršeliai gerai auga. Deksteriai nereiklūs laikymo sąlygoms. „Iš esmės jie labai panašūs į angusus", - teigė D. Dzekčiorius.
Deksteriai savo išvaizda panašūs į angusus, tačiau yra dvigubai mažesni. Šios veislės galvijai Estijoje pradėti auginti jau seniau
Kristina Bekampytė-Šiaudienė Marijampolės rajone augina mėsinius galvijus, arklius, avis. Deksterius, pasitarusi su tėvu, žinomu ūkininku Juozu Bekampiu, įsigijo dėl grožio. „Dukra šiuos galvijus pirko širdies malonumui, gamtai pagyvinti, tikrai ne mėsai. Norėjo ir daugiau deksterių įsigyti, bet nebuvo pasirinkimo, tai reiškia, kad veislė turi paklausą", - kalbėjo J. Bekampis.
Jis neslėpė, kad deksteriai, dydžio „sulig gera ožka", kainavo nepigiai. „Egzotiniai gyvuliai kainuoja brangiau už pramoninius", - konstatavo ūkininkas.
Deksterių veislės bulius viename Estijos ūkių
Iš Airijos kilę deksteriai yra mažiausia britiška veislė. Veislės aprašyme teigiama, kad deksterių karvė vidutiniškai sveria 300-350 kg ir yra nuo 92 iki 107 cm ūgio. Deksteriai yra dviejų tipų - pieniniai ir mėsiniai. Dėl savo dvigubos paskirties deksterių karvės yra geros motinos ir pasižymi labai geromis pieno savybėmis. Šios veislės galvijai yra ilgaamžiai, karvės veisimui gali būti reguliariai naudojamos 14 ir daugiau metų. Veršiavimosi problemos yra retos, o veršeliai dažniausiai atvedami labai greitai.
Vidutinis deksterių skerdenos svoris yra nuo 145 iki 220 kg. Mėsa labai marmuringa, kokybiška ir skani.
Užpernai į Lietuvą iš Italijos atkeliavo pirmieji didžiausios mėsinių galvijų veislės atstovai - kianai, pernai - egzotiniai iš Afrikos kilę vatusiai (watusi). Tačiau populiariausiomis šalyje išlieka pramoninės mėsinių galvijų veislės - limuzinai, angusai, šarolė, aubrakai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Nuo meilės kiaušiniams iki 600 vištų dedeklių
2025-04-18 -
Patyrusi agurkų augintoja: „Sėkmės raktas – kokybiški daigai“
2025-04-18 -
Sojos Lietuvos laukuose: ką rodo ūkininkų praktika
2025-04-16
Skaitomiausios naujienos
-
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31 -
ŽŪM pritaria siūlymui parduoti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę
2025-04-16
(0)