Grūdų derlius Suvalkijoje vidutiniškas
2019-08-02

 Vilkaviškis. Javapjūtei persiritus į antrą pusę Suvalkijos grūdų derlių ūkininkai 10 balų sistemoje įvertina 5. Guodžia tik palyginti gera kviečių grūdų kokybė ir  darbui palankios oro sąlygos.

 Maksimalus kviečių derlingumas Lietuvoje – 12 t/ha, tačiau tokio Suvalkijoje niekas nė nesitiki. Pavasario ir vasaros pradžios sausros padariniai aiškiai juntami, derlius skirtinguose laukuose labai nevienodas – vienur 5-6 t/ha, kitur – vos 2t/ha. Lietuvos grūdų augintojų asociacija šiais metais tikėjosi daug didesnio bendro kviečių derliaus nei pernai, nes padidėjo užsėti plotai, tačiau prognozė neišsipildys. Šiuo metu šalyje kulama vidutiniškai apie 5,5 t/ha, nors tikėtasi bent 6-6,5 t/ha. 

Žemės ūkio kooperatyvo „Vilkaviškio grūdai” vadovas Ričardas Miščinskas  pasakojo, jog šiemet didžioji dauguma maistinių grūdų yra aukštos kokybės, geresnės nei pernai, vyrauja ekstra ir II klasės kviečiai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kooperatyvas valdo vieną didžiausių regione grūdų elevatorių, kurio talpa – 30 tūkst. t. „Šiemet, palyginus su tuo pačiu metu pernai, jau esame supirkę daug daugiau grūdų. Savo derlių į mūsų elevatorių veža ne tik Vilkaviškio, bet ir aplinkinių rajonų ūkininkai, atvažiuoja ūkininkų net iš Prienų”, – sakė R. Miščinskas.

Pernai elevatorius supirko apie 40 tūkst. t. grūdų, šiemet planuoja talpas užkrauti iki 2 kartų, superkamų grūdų kiekį padidinti iki 60 tūkst. tonų.

Supirkimo kainą lemia kainų lygis tarptautinėse biržose. Kviečių kaina šiemet atitinka daugiametį vidurkį, nors pernai tokiu pat laiku buvo kiek aukštesnės, kainų kilimą sąlygojo mažesni derliai Europos šalyse. Pasak grūdų augintojų asociacijos administracijos vadovo Igno Jankausko, didelių kainų nebesitikima, jos po truputį mažės arba laikysis dabartiniame lygyje, nes grūdų  pasiūla Europoje bus šiek tiek didesnė nei pernai.

„Elevatorius priima ne tik kooperatyvo narių, bet ir jam nepriklausančių kaimyninių ūkių derlių. Javapjūtės laikotarpiu didžiausias deficitas ūkininkams yra laikas, todėl darbas elevatoriuje organizuojamas taip, kad jame nebūtų ir iš tiesų nėra eilių. Kiekviena eilėje praleista valanda dažniausiai lemia finansinius nuostolius. Kai pastatėme elevatorių, regiono grūdų augintojai užmiršo, ką reiškia ilgas valandas ar net paras lūkuriuoti prie elevatorių vartų, kai reikia itin spėriai suktis ir skubėti nuimti laukuose likusį derlių. Turime net tris grūdų išpylimo duobes.

Šias kelias savaites dirbame ne pagal įprastą darbo grafiką bet pagal poreikį. Produktų kokybė operatyviai nustatoma modernioje laboratorijoje, tyrimų rezultatus ūkininkai gauna neišvykus iš elevatoriaus teritorijos. Dvi galingos grūdų džiovyklos per valandą gali išdžiovinti 200 t grūdų.  Optimistiškai nuteikia tai, kad plečiasi aptarnaujama teritorija, jau dabar pasiektos supirkimų apimtys ir per kelerius metus išaugintas ūkininkų pasitikėjimas mumis”, – dėstė kooperatyvo vadovas.

Į elevatorių bei modernią grūdų džiovinimo įrangą kooperatyvas investavo 6,7 mln. eurų, iš jų – 2,6 mln. eurų yra ES paramos lėšos. Elevatorius pastatytas   prieš trejus metus. Pirmaisiais metais jo apyvarta buvo 15,5 mln. eurų, uždirbta 181 tūkst. eurų pelno. Pernai iki 12 mln. eurų smuktelėjusią apyvartą kooperatyvo vadovai tikisi šiemet padidinti ir metus užbaigti pelningai.

Gudinas - mobilioji apacia

(6)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • O

  O Suvalkija, tai čia Suvalkų gubernija? Tai kur tada Sūduva? Ar čia beraščiai straipsnius rašo?

 • Na

  Gal kur gavo lietaus ir kulia 6-7 tonas,pas mane kur tik kalniukai,tai 3 daugiausia. Įlinkiuose,drėgnesnėse vietose 4-5. Na bet geriau nei pernai,bet kainos -tikrai džiaugsmo nekelia. Išankstinių sutarčių tik labai nedideliam kiekiui,nes pernai teko nusivilti.,nerizikuojam.

 • MES

  pritariu Jums kai važiavau į jūsų rajoną grįžęs į Suvalkiją sakiau, nedejuokim dėl sausros, o eikim apie bažnyčią plikais keliais 3 kartus, kaip pas mus gerai laukai atrodo, kaimynas turintis 600 ha. palikė durnu

 • to mes

  visiškai pritariu,tie storapilviai jau visai suįžūlėjo.

 • Ukininke

  Nezinau, pas mus dejuoja ir kas turi 5 ha ir kas 500, nes vasariniu javu derlius tragiskas. Zieminiai kaip siais metais, tai dar gerai. Bet kai kuli avizas 1-1,5 t, tai dziaugsmo jokio, o dar ir saiko neturi. Sausra pakenke tiek maziems tiek dideliems. Salcininku r.

 • MES

  ir vėl dejonės, kodėl nedejuoja tie kas turi apie 30-050 hą. kiek pakalbinu visi džiaugiasi kulia po 6 - 7 tonas, o kueie turi po 500 - 1000 ha verlia ir verkia , ką neipirksi t naujų džipų ar dar vieno vaiko nepadarysit jaunu ūkininku, nežinau sėjat į tą pačią dirvą 5 metus išeilės, visus paupius , gojelius iškirtot , pekelės suartos taip kad jau vos ne ant kelio auga ir verkia tikrai derliai geri suvalkijoje šiemet ir neverkit, jei reikia dar bininkui mokėt už darbą daugiau tai derlius prastas, o kai norit prieš kaimyną pasipuokuot kokią tehnolą žadat įsigyt tada giriatės, kad čia 100 tūks t. eurų baiką , kuliu po 9 tonas .

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai