Basf m1 2024 06 14
Ūkis
Grūdų augintojai: javapjūtė šiemet vėluoja

Vilnius. Javapjūtė šiemet sudėtinga, kai kuriuose regionuose vėluoja dešimt dienų, o kai kur – net dvi savaites. Be to, grūdų augintojų prognozės dėl derliaus skiriasi – vieni teigia, kad jis nepasieks vidurkio, kiti prognozuoja didesnį nei vidutinį.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) prezidentas Aušrys Macijauskas sakė, kad prikūlimai nepasieks vidurkio. Jis taip pat kalbėjo, kad javapjūtė dar ne visur įsibėgėjo, nes laukuose drėgna, kai kur negali įvažiuoti kombainai.

„Pradėdavome realiai liepos 10-ają, o dabar net liepos 23–24 dieną. Vėluos žieminių rapsų sėja, galbūt ir kviečių. Todėl programuojamas prastesnis 2023 m. derlius. Įvertinus trąšų kainas, kitąmet bus tręšiama dar mažiau“, – BNS sakė A. Macijauskas.

Bioversija 2024 04 26 m7

Pasak jo, kas daugiausia – apie pusę – nuimta žieminių rapsų, į kviečių laukus tik įvažiuojama. Asociacijos prezidentas taip pat pastebėjo, kad apie trečdalis pasėlių išguldyta, o tai turės įtakos grūdų kokybei. 

„Labai nevienodai, vienuose rajonuose daugiau, kituose – mažiau. Yra rajonų, kur ir du trečdaliai pasėlių guli. Pagulėjus tokiomis drėgnomis sąlygomis, kokybė labai sparčiai blogėja“, – sakė A. Macijauskas.

Jo teigimu, rapsų derlius vizualiai vertinant daug nežada, nėra labai įspūdingas – vidutinis ar net prastesnis už daugiametį vidurkį. LGAA prezidento manymu, su žieminiais kviečiais bus lygiai tas pats, miežių derlius irgi bus šiaip sau.

Žemės ūkio kooperatyvo „Vilkaviškio grūdai“ vadovas Vidas Vadopalas teigė, kad derlius bus labai vidutinis. Anot jo, rapsų derlius nepateisina lūkesčių, iš hektaro tikimasi gauti 3–4 t – 0,5 t mažiau nei vidutiniškai. Tačiau kviečių tikimasi prikulti vidurkį, bet iki 30 proc. prastesnės kokybės.

„Išgulimai, perteklinis lietus savo padarė“, – BNS sakė V. Vadopalas. 

Lietuvos jaunųjų ūkininkų ir jaunimo sąjungos vadovas Vytautas Buivydas tikisi geresnio nei vidutinio derliaus, siekiančio 5–6 t/ha. Visgi jis pabrėžia, kad ūkininkams svarbiausia tai, kiek pajamų gaus, ar jos padengs investicijas. 

Pasak jo, žemdirbiams dėl išaugusios pasiūlos pajamos sumažės, nes grūdų kainos nebekils, sieks apie 400 Eur/t. V. Buivydo manymu, mažėjančiai lietuviškų grūdų kainai įtakos turės iš Ukrainos pajudėję dėl karo anksčiau nerealizuoti grūdai.

Parengta: pagal BNS inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos