Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
Ūkis
ES ekspertai nepatvirtino naujos genetiškai modifikuotų kukurūzų rūšies

Briuselis, lapkričio 30 d. Pasak pareigūnų, Europos Sąjungos (ES) aplinkos apsaugos ekspertai nepatvirtino naujos genetiškai modifikuotų kukurūzų rūšies, kurią siūlo JAV biotechnologijų milžinė "Monsanto". Tai, jog nebuvo priimtas sprendimas, dar kartą parodė didžiulius prieštaravimus dėl genetiškai modifikuotų maisto produktų.

Aštuonios šalys - Didžioji Britanija, Prancūzija, Vokietija, Nyderlandai, Švedija, Suomija, Portugalija ir Estija - balsavo už kukurūzų "MON 863" patvirtinimą. Tačiau 12 valstybių balsavo prieš, o penkios susilaikė.

Iš didžiųjų valstybių pasiūlymui pasipriešino Italija ir Lenkija. Italija genetiškai modifikuotiems produktams atkakliai priešinasi, nes nuogąstauja dėl jų poveikio sveikatai ir aplinkai.

Bioversija 2024 04 15 m7

Europos Komisijos pareigūnai sakė, jog dabar, tikriausiai - kovo mėnesį, dėl pasiūlymo balsuos ES ministrai.

Airija, Ispanija, Slovėnija, Čekija ir Belgija susilaikė, todėl ekspertų komitetas negalėjo pateikti savo nuomonės. Tai buvo jau antrasis Europos Komisijos bandymas įtikinti nacionalines vyriausybes patvirtinti kukurūzus "MON 863", kurių genetiniai pakeitimai užtikrina atsparumą kenkėjams.

Ekspertams nepriėmus sprendimo, spręsti dėl "MON 863" importo teks ministrams, kurie Europos Komisijos pasiūlymą turi apsvarstyti per tris mėnesius. Jei ir ministrams nepavyktų susitarti, sprendimą gali priimti pati Europos Komisija.

"Monsanto" prašo leisti naudoti "MON 863" gyvulių pašaruose ir pramonėje, o ne auginti.

Nuo praėjusių metų lapkričio ES vykdančioji institucija aštuonis kartus prašė valstybių narių patvirtinti genetiškai modifikuotus maisto produktus ir pašarus. Septynis kartus šios pastangos baigėsi nesėkme, o balsavimas dėl "MON 863" po ilgų diskusijų buvo atidėtas.

Pirmadienį taip pat bus diskutuojama, ar nurodyti penkioms valstybėms narėms atsisakyti genetiškai modifikuotų javų ir maisto produktų draudimo. 1997-2000 metais Austrija, Prancūzija, Vokietija, Graikija ir Liuksemburgas pasinaudojo teisinėmis priemonėmis ir savo teritorijose uždraudė konkrečius genetiškai modifikuotus organizmus. Draudimas palietė tris kukurūzų ir dvi rapsų rūšis, kurios buvo patvirtintos dar prieš ES moratoriumą.

Elta

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos