Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Ūkis
Ekologiškos sėklos pasiūla: dominuoja avižos, nėra pupų

Kaunas. Lietuvos ekologiškų sėklų duomenų bazėje šiemet kaip niekada daug siūloma avižų sėklų, pirmą kartą pasiūlyta dideliu baltymų kiekiu išsiskiriančių dvigrūdžių kviečių, o štai miežių labai mažai, pupų visai nėra, nors iki šiol kasmet jų būdavo.

Kaip „Mano ūkiui“ sakė Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro Rinkos informacijos ir ekonominės analizės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Ramaškevičienė, Lietuvos ekologiškų sėklų duomenų bazėje šiuo metu sėklą siūlo 7 tiekėjai. Didžiausią sėklų pasiūlą pateikė bendrovė „Agrolitpa“ – iš viso įmonė šiam pavasariui buvo pasiūliusi 117 tonų sėklos, 7 tonos jau parduotos.

„Agrolitpa“ pasiūlė įsigyti avižų, speltų, kmynų, grikių, dobilų sėklos. Pirmą kartą siūloma ir vasarinių dvigrūdžių kviečių, kurie išsiskiria didesniu baltymų kiekiu ir biologiškai yra artimesni laukiniams kviečiams.

Bioversija m7 2024 11 19

Vienas iš stipriausių nuolatinių ekologiškos sėklos tiekėjų ūkininkas Kęstutis Mykolaitis iš Marijampolės r. siūlo parduoti 30 t miežių sėklos, Pakruojo r. ūkininko Algirdo Laurikiečio dukra Neringa Bakutė parduoda 30 tonų vasarinių kviečių, 5 tonas žirnių ir 3 tonas miežių.

Ukmergės r. ūkininkai tėvas ir sūnus Rimantas ir Gintaras Valeikos siūlo įsigyti žirnių, avižų ir grikių. Varėniškis ūkininkas Gediminas Baublys jau baigia išparduoti avižas, kurių jis buvo pasiūlęs 22 tonas. Joniškėlio bandymų stotis dar turi po 4 t vasarinių kviečių ir miežių sėklos. Tai faktiškai ir visa pasiūla. Žinoma, sezonas dar nesibaigęs, duomenų bazė dar gali pasipildyti naujais pasiūlymais.

„Pernai per visą pavasario sezoną buvo pasiūlyta 835 tonos vasarinių augalų ekologiškų sėklų ir 335 tonos žieminių. Toks didelis skirtumas tarp vasarinių ir žieminių augalų sėklos pasiūlos susidarė todėl, kad dėl itin nepalankaus 2017 m. rudens dalis žiemkenčių liko nepasėta, dalis neišgyveno iki pavasario, todėl ir sėklos buvo paruošta mažai“, – paaiškino A. Ramaškevičienė, pridurdama, kad šiemet, ko gero, bus atvirkščiai. Paprastai žieminių ir vasarinių augalų sėklos būdavo pasiūloma po lygiai arba vasarojaus šiek tiek daugiau.

Anot Astos Ramaškevičienės, Lietuvos ekologiškų sėklų duomenų bazėje šiuo metu sėklą siūlo 7 tiekėjai.

Be to, dingsta nuo 2006 m. stebėta tendencija, kad ekologiškos sėklos duomenų bazėje dominuoja lietuviškos veislės. Dabar lietuviškos ir užsienietiškos veislės pasiskirsčiusios maždaug per pusę.

„Atestuotų sertifikuotos ekologiškos sėklos tiekėjų yra per 50, tačiau realiai duomenis apie parduodamą sėklą į duomenų bazę tiekia nuo 7 iki 10 ūkio subjektų. Kiti augintojai augina sėklą sau arba būna sudarę sutartis su įmonėmis. Daug sėklos užsiaugina įmonių grupė „AUGA group“, tačiau į rinką ji nepatenka – sunaudojama įmonei priklausančiuose ūkiuose“, – paaiškina A. Ramaškevičienė.

Ji neslepia, kad Lietuvoje iki šiol sunku tiksliai suskaičiuoti, kiek sėklos iš tiesų yra užauginama ir realizuojama, nes dažnai žemdirbiai dar turi įvairių nepagrįstų baimių – baiminasi tiekti realią informaciją apie turimus sėklos kiekius. ES yra reikalavimas kaupti ir viešinti kuo tikslesnius duomenis apie ekologiškos sėklos pasiūlą, tačiau su apskaita iki šiol yra bėdų.

Nesant rinkoje norimos rūšies ar veislės ekologiškų sėklų, ekologiniuose ūkiuose leidžiama naudoti įprastinę sertifikuotą (atestuotą) sėklą, gavus sertifikavimo įstaigos „Ekoagros" leidimą. Tokias išimtis numatyta taikyti iki 2024 metų.

Tam tikrų augalų rūšių, išvardytų specialiame sąraše, sėklą (tik ji turi būti nebeicuota ir sertifikuota) galima naudoti ir be atskiro sertifikavimo įstaigos leidimo – cukrinių ir pašarinių runkelių, kukurūzų, sojų, kai kurių rūšių dobilų, sėjamųjų kanapių, rapsų ir rapsukų, daugelio daržovių ir prieskoninių augalų.

Leidimus naudoti neekologišką sėklą pagal pateiktą prašymą išduoda sertifikavimo įstaiga. Leidimas išduodamas vienam sezonui ir yra mokamas – paslaugos įkainis yra 7,00 Eur (8,47 Eur su PVM). Mokestis taikomas už kiekvieną sertifikavimo įstaigos ūkio subjektui išduotą leidimą naudoti neekologišką augalų dauginamąją medžiagą.

Ruošiantis pavasario sėjai, prašymai gali būti teikiami nuo einamųjų metų vasario 1 d. iki sėjos pabaigos. Ruošiantis žiemkenčių sėjai – nuo einamųjų metų liepos 1 d. iki sėjos pabaigos. O štai ruošiantis daugiamečių žolių sėjai, prašymus galima teikti ištisus metus. Kaip informavo „Ekoagros“ I sertifikavimo skyriaus vadovas Virginijus Masionis, pernai buvo išduoti 2 105 leidimai naudoti ūkiuose neekologišką sėklą.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos