Kupiškis. Vienas stambiausių šalyje rapsų augintojų Kupiškio rajono ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius turi sukaupęs ilgametę šių augalų auginimo patirtį, tačiau ir jis pasijuto bejėgis prieš vos dvi savaites trukusius praėjusios žiemos šalčius - pražuvo pusė tūkstančio hektarų pasėlių.
2013-ųjų rudenį Z. Aleksandravičius buvo pasėjęs beveik 700 ha rapsų. Iš rudens rapsai atrodė neįtikėtinai gražiai, bet per dvi šalčių savaites sausio pabaigoje vaizdas žiauriai pasikeitė ir dabar jų liko maždaug 200 ha. Pasak žemdirbio, rapsams sąlygos tikrai buvo žiaurios. Vokiečių specialistai tvirtina, kad trys dienos per šalčius be sniego, o jei dar ir vėjas, rapsams yra pražūtingos. O Kupiškio rajone tokios sąlygos laikėsi dvi savaites: sniego nebuvo absoliučiai, spaudė 18-20 laipsnių šaltis ir pūtė stiprus vėjas.
Kupiškio r. ūkininkas Zigmantas Aleksandravičius ir Kėdainių r. ūkininkas Šarūnas Šiušė: šį pavasarį sėjos darbų teks atlikti kur kas daugiau, negu planuota iš rudens
„Visa problema yra, kad mes nepasimokome, ką blogai darome, nes nežinome tikrųjų nesėkmių priežasčių. Kodėl, pavyzdžiui, tie 200 ha išliko, o kiti plotai žuvo? Viename lauke augalai išlieka, o kitame - ne. Kodėl? Paaiškinimo neturiu. Galima tik spėlioti - galbūt vandens režimas ten kitoks ar dar kokios priežastys. Nepaisant skaudžios patirties, aš žieminių rapsų auginimo ir toliau neatsisakysiu", - sako Z. Aleksandravičius.
Kupiškėnas patikina, kad nušalusių plotų gaivinti jau neverta. Kadangi laukuose yra likę nemažai lapijos ir gali būti ligų užkratų, žuvusių rapsų plotuose bus sėjami vasariniai kviečiai. O vietoj iššalusių žieminių kviečių - vasariniai rapsai.
Žiemkenčių pasėliai drausti nebuvo „Nors aš buvau tas žmogus, kuris labai daug prisidėjo prie to, kad pasėlių draudimo kompanija ateitų į Lietuvą, bet ji kaimo žmones labai nuvylė, - sako Z. Aleksandravičius. - Nedraudžiu pasėlių iš principo, protestuodamas. Gal ir kvailas toks mano protestas, bet manau neteisinga taip sukelti draudimo įkainius žalas patyrusiems žemdirbiams".
Krakių seniūnijoje ūkininkaujantis Šarūnas Šiušė sako nesiimąs galutinai vertinti pasėlių, bet akivaizdu, kad žieminių kviečių mažiausiai trečdalį teks atsėti. „Jų sėjome apie 500 ha, tad laukia nemažai papildomų darbų. Rapsai atrodo geriau, bet situacija dar gali keistis", - sako Š. Šiušė.
Ukmergės rajono ūkininkas Saulius Daniulis rudenį pasėjo 120 ha žieminių rapsų. Išliko pusė jų, bet ir tie, kaip ūkininkas sako, su klaustuku. Vilčių teikia pavasariniai lietūs, po kurių rapsų pasėliai akivaizdžiai pakeitė spalvą, tarsi ir pradeda atsigauti. Ūkininko manymu, žiemojimo sėkmė nemažai priklauso nuo lauko geografinės padėties - tuose laukai, kurie buvo prie miško, užuovėjoje, užsilaikė bent šiek tiek daugiau sniego ir rapsų augalai išgyveno.
Ukmergės r. ūkininkas Saulius Daniulis mano, kad žiemkenčių žiemojimas daug priklauso ir nuo tinkamai parinkto priešsėlio
S. Daniulis pastebėjo, kad praėjusią žiemą sunkiai atlaikė ankstyvos sėjos pasėliai - tiek rapsai, tiek kviečiai. O štai vėlyvesnė sėja, ypač kviečiams, pasiteisino geriau. Be to, daug kas priklauso ir nuo priešsėlio: štai po pupų pasėti kvietrugiai peržiemojo labai tvarkingai, o po kviečių - teks atsėti. „Pupų sėklas aš dar buvau apvėlęs nitraginu. Tai matyt tame plote dirvožemyje buvo sukaupta tikrai daug maisto medžiagų, tai ir žiemkenčiai buvo stipresni", - spėja ūkininkas.
Žemdirbiai su nerimu žiūri į laukus ir su nuoskauda širdyje suvokia, kad šiemet susiklosčiusi situacija yra palanki visiems, išskyrus kaimo žmones: kadangi didžiulius plotus teks atsėti, sėklos parduodama dvigubai, auga ir trąšų bei chemijos pardavimai.
„Būkit žmonės, nenudirkite mums paskutinio kailio. Supraskite, kad šiemet metai tokie, jog du kartus sėsime ir tik vieną kulsime", - į visas agrarinių paslaugų kompanijas apeliuoja Z. Aleksandravičius, vildamasis supratimo ir palankesnių bendradarbiavimo sąlygų.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)