Kėdainiai. Nors daržovių ir bulvių augintojai džiaugiasi gausiu derliumi, bet gvildena realizacijos problemas. Daržininkai Jovita ir Ernestas Saldžiai iš Keleriškių jau vienuolika metų savo ūkyje, 51 ha plote, augina baltagūžius kopūstus, bulves, kiek trumpiau - svogūnus. Daržininkystės krypties ūkį dar buvo numatę plėsti, tačiau laisvos žemės šalia Kėdainių nėra.
Saldžių ūkyje dirba patys ūkio šeimininkai, o rudenį, derliaus nuėmimo metu, kai padaugėja laukuose darbų, samdo dar 4 darbininkus.
Pasak E. Saldžiaus, šiais metais kopūstais apsodinta 10 ha, bulvėmis - 15 ha, svogūnais - 25 ha, o šiltnamiuose, 10 arų plote, kaip kasmet, buvo auginami trumpavaisiai agurkai. Seniau svogūnų neaugino, o likusį plotą, apie 14-15 ha, sėjomainai apsėdavo kviečiais ir rapsais, nes kasmet daržoves po daržovių auginti nerekomenduojama dėl plintančių pašaknio ir kitų grybinių ligų bei specifinių kenkėjų antplūdžio.
Šiais metais Saldžių ūkyje kopūstais apsodinta 10 ha
Pastaruoju metu grūdinių kultūrų neaugina, o taikydami sėjomainą keičiasi laukais su grūdinių kultūrų augintojais. Į tą patį lauką su daržovių auginimu grįžta tik po ketverių metų.
Pernai vasarą, dėl užsitęsusių sausrų, daržovių ir bulvių derlius nebuvo džiuginantis, šiemet daržovės ir bulvės užderėjo žymiai gausiau, tačiau iškilo daržovių produkcijos realizacijos problema. Seniau didžiąją dalį išaugintos produkcijos parduodavo perdirbti į „Kėdainių konservų fabriką", dalis buvo išvežama į Rusiją ir parduodama nuolatiniams pirkėjams Lietuvoje.
Agurkai
Šiltnamiuose ūkininkai augina jau daugelį metų pirkėjų mėgstamą agurkų ankstyvą hibridą Mirabelle F1, skirtą šviežiam vartojimui, rauginimui ir marinavimui. Agurkų daigus išsiaugina daigyne. Jų sėklas sėja balandžio pirmomis dienomis į vazonėlius su durpiniu substratu, o po mėnesio išaugintus agurkų daigus sodina į šiltnamius. Pirmojo derliaus sulaukia jau po mėnesio. Pomidorų pardavimui neaugina, nes ilgiau užtrunka daigų išauginimas ir pradeda derėti vėliau nei agurkai.
Šią vasarą, kai Lietuvoje gausiai užderėjo agurkai, ir šias daržoves parduoti vietinėje rinkoje buvo tiesiog neįmanoma, agurkus realizavo Latvijoje, nors ir neaukščiausia kaina, bet geriau nei Lietuvoje, nes be lietuvių augintojų išaugintų šiltnaminių ir lauko agurkų, buvo daug įvežta ir lenkiškos produkcijos.
Kopūstai
Anot J. Saldienės, kopūstų daigai auginami šiltnamyje, pagal jų pasirinktą technologiją. Pradedami sėti kovo mėnesį. Po sauso periodo vasaros pradžioje prasidėjo lietūs, tad kopūstams augti sąlygos buvo geros.
„Kėdainių konservų fabrikui" auginome kopūstų veisles, skirtas perdirbti. Kasmet iš anksto, dar metų pradžioje, pasirašydavome kopūstų produkcijos supirkimo sutartį, įpareigojančią išauginti numatytą jos kiekį. Dėl kopūstų išauginamos produkcijos reikalavimus pateikdavo fabriko atstovai", - pasakoja ūkininkai.
„Šiais metais sutarčių dar neturime. Mums buvo pasakyta dar palaukti... Belaukiant atėjo ruduo, išauginome sunkias, perdirbti skirtų kopūstų gūžes, iki 5-6 kg svorio, o pirkėjai geriausiai perka tik mažesnėmis gūžėmis, 1,5-3 kg, kopūstus. Jau ateina laikas kopūstus kirsti, tiesiog esame kryžkelėje...", - sako daržovių augintojai.
Ūkininkai J. ir E. Saldžiai šiemet augino daugumą kopūstų hibridų perdirbimui: rauginimui, sriubų bei troškinių gamybai. Agressor H gūžės iki 5-6 kg, universalios paskirties, tinkamus ilgam laikymui ir šviežiam vartojimui, o tuo pačiu ir rauginimui; Socrates H - gūžės po 5 kg, vidutinio vėlyvumo hibridas, šviežiam vartojimui, perdirbimui, sandėliavimui; Cilion H gūžės apie 4-5 kg, ilgam laikymui ir rauginimui žiemos metu, vėlyvas hibridas.
Daigus sodino rečiau (45-50 cm x 75 cm) ir išaugino didesnes gūžes, apie 4-5 kg, tinkamas tik perdirbti. Jei tankiau būtų susodinę kopūstų daigus, būtų išaugintos dabartiniu metu paklausios mažesnės, 1,5-3 kg, gūžės.
Pirmus metus šiemet augino kopūstų hibridą Paradox F1, gūžės apie 4-5 kg, tinkamą ilgam laikymui ir rauginimui pavasarį.
Kėdainių konservų fabrikas turi įsigijęs kopūstų kotų išpjaustymo įrangą, kur pageidaujamos gūžės turi būti ne mažesnės nei 1,5 kg svorio. Kuo gūžės didesnės, tuo geriau.
Kopūstų produkcijos nuima tiek, kiek turi užsakymų. Kol kas nuimti tik 20 arų.
Derlių sandėliuoja žiemai saugyklose ir realizuoja beveik visus metus. Nuėmus iš karto realizuojama tik apie 20 proc. produkcijos.
Bulvės
Saldžiai savo ūkyje augina 15 ha vidutinio ankstyvumo maistinių bulvių Laura ir Jelly. Šiemet prognozuoja, kad derlingumas daugiau kaip 50 t/ha. Dalį bulvių derliaus paprastai parduodavo konservų fabrikui. Sudarydavo iš anksto sutartis, reikėdavo išauginti griežtai tam tikros - aukščiausios kokybės bulves. Dalį derliaus realizuodavo Rusijos rinkoje bei pastoviems klientams Lietuvoje, tarp jų - ir bendrovei, kuri tiekia bulves valgykloms, aprūpina turgus.
Bulvės Jelly
Kai bulves parduodavo Rusijos rinkai, augino didesnius jų plotus, tačiau pasikeitus sąlygoms ir ieškant pirkėjų mūsų vietinėje rinkoje, sumažino plotus vien dėl sudėtingų pardavimo sąlygų. Mat bulves imasi auginti vis daugiau daržininkų, o parduoti darosi vis sunkiau.
Svogūnai
Daržininkai šiemet svogūnų plotą padidino iki 25 ha. Dabar laukuose baigia nuimti gausiai užderėjusių svogūnų derlių. Šiemet itin gausų ir geros kokybės derlių išaugino vidutiniškai ankstyvi Vision H svogūnai - apie 50 t/ha. Ropelės geltonu lukštu, sveria apie 150-200 g. Tinkami šviežiam vartojimui ir ilgam sandėliavimui.
Taip pat nuo seno augina visiems žinomą vidutinio ankstyvumo ropinių svogūnų veislę Stuttgarter Riesen, skirtą atželdinimui. Nors derlingumas žymiai mažesnis, 16-17 t/ha, bet auginama dėl senų klientų.
Vidutiniškai ankstyvi svogūnai Vision H
Šimet svogūnus sėjo balandžio 18-20 dienomis. Pakako drėgmės ir gerai sudygo. Paskui svogūnai išgyveno sausringą laikotarpį, kaip ir kitos daržovės, o vėliau, gausiai palijus, užaugo didelės ropelės.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)