Briuselis / Vilnius. Europos Komisija vykdė apklausą „Supaprastinimas – ūkininkų požiūris“, kurią užpildyti buvo kviečiami visi Europos Sąjungos (ES) žemdirbiai. Anketą, kuri skelbta internete, užpildė beveik 27 tūkst. ūkininkų.
81 proc. apklaustųjų buvo ūkininkai, besikreipiantys BŽŪP paramos, o likusieji – BŽŪP paramos nesikreipiantys ūkininkai (16 proc.), ūkio konsultantai ar kiti subjektai.
Beveik pusę – 48 proc. – respondentų sudaro 30–49 metų amžiaus ūkininkai, 36 proc. priklauso 50–64 metų grupei.
Labai mažiems, mažesniems nei 5 ha ūkiams atstovavo 10 proc. respondentų, 39 proc. dirba 5–50 ha ūkiuose (vidutinis ūkio dydis ES – 17,4 hektaro).
Aktyviausi buvo javų ir kitų lauko kultūrų augintojai, taip pat tie, kurie verčiasi jautienos ir pieno produktų, vyno ir alyvuogių aliejaus gamyba.
Pirmosios įžvalgos
Gauti preliminarūs duomenys rodo, kad 33 proc. respondentų kasmet daugiau nei 6 dienas atlieka administracines užduotis, susijusias su paraiškomis BŽŪP paramai gauti. 24 proc. iš jų užtrunka nuo 5 iki 6 dienų, 38 proc. – nuo 1 iki 4 dienų.
Labai didelė dalis ūkininkų, besikreipiančių dėl BŽŪP paramos (78 proc.), taip pat naudojasi tam tikra išorės pagalba rengdami ir pateikdami savo BŽŪP paramos paraiškas.
Pagalbą 36 proc. atvejų teikia ūkininkų asociacijos ir kooperatyvai, 18 proc. respondentų padeda privačios bendrovės, pavyzdžiui, konsultacinės įmonės ar bankai, valdžios institucijos.
Pusė respondentų nenaudoja mobiliųjų įrenginių, kad atitinkamoms institucijoms pateiktų nuotraukas su geografinės vietos žymomis.
Maždaug pusei iš 50 proc. šiuo tikslu mobiliuosius įrenginius naudojantiems ūkininkams kyla problemų, nes tai užima daug laiko, nėra lengva naudotis arba trūksta informacijos, ar pateiktos nuotraukos yra tikslios ir tinkamos.
Kalbant apie patikrinimus, per pastaruosius 3 metus 36 proc. tyrime dalyvavusių ūkininkų ūkių aplankyta vieną kartą, 16 proc. ūkių – 3 kartus. Pažymėtina, kad šie vizitai taip pat gali apimti patikrinimus, nesusijusius su BŽŪP.
Apie 63 proc. patikrintų respondentų dėl ūkio patikros sugaišo nuo pusės iki vienos darbo dienos. Europos Komisija paskelbė, kad iki 50 proc. sieks sumažinti ūkių patikrų skaičių. Tikimasi, kad taip ūkininkai galės daugiau laiko skirti savo pagrindiniam darbui.
Dabar bus rengiami individualūs pokalbiai su ūkininkais ir ūkininkų organizacijomis, siekiant pateikti išsamesnę situacijos apžvalgą ir išsamiau atsakyti į klausimus.
Apklausa sukurta, siekiant nustatyti, kokia administracinė našta slegia ūkininkus dėl BŽŪP ir kitų taisyklių. Apklausa ir vėlesnė analizė turėtų nustatyti sritis, kuriose būtų galima sumažinti administracinę ūkininkų naštą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Tikrins, ar laikomasi draudimo tręšti mėšlu ir srutomis
2024-11-26 -
Suskaidyta žemė: kaip optimizuoti valdas
2024-11-26 -
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)