Akademija (Kauno r.). Gauti leidimą fermai statyti Lietuvoje kai kada neužtenka ir dvejų metų. Tai, kiek viskas trunka, ūkininkas Arūnas Kudrevičius apibūdino vienu žodžiu – „klaiku“.
Lietuvos pieno gamintojų asociacijos (LPGA) tarybos posėdyje, kuriame dalyvavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas, vėl buvo keliamas klausimas dėl statybos leidimų fermoms terminų. Kaip sudaryti sąlygas pieninio ūkio fermos projekto parengimui ir derinimui, kad procesas užtruktų ne dvejus metus, o ne ilgiau negu 6 mėnesius?
Ministras, išgirdęs melžiamų karvių fermą norinčio statyti Utenos r. ūkininko A. Kudrevičiaus istoriją, susimąstė ir pažadėjo ieškoti būdų, kaip pakeisti išties nenormalią padėtį.
Nutaręs didinti pieninių karvių bandą ir tuo tikslu statyti naują fermą, 2021 m. gruodžio 30 d. A. Kudrevičius pateikė NMA vertinti investicinį projektą. Žinojo, kad su aplinkosauga gali kilti sunkumų, todėl sausį, dar laukdamas atsakymo iš NMA, nutarė atlikti aplinkos poveikiui vertinimą (PAV).
Maždaug per 3 mėn. gavo NMA atsakymą, kad projektas tinkamas ir parama fermai statyti skiriama, gegužės pabaigoje jau turėjo ir PAV – viskas gerai, fermą leista statyti. Tada A. Kudrevičius kreipėsi į projektuotojus, bet jau tuoj bus praėję dveji metai, o fermos statybos leidimas vis dar negautas.
„Fermos saugumo reikalavimai numatyti lyg statant prekybos centrą, kuriame tūkstančiai žmonių kasdien vaikščios. Neįmanoma apsakyti, kiek dar projektų ir projektėlių statybos leidimui gauti turiu įvykdyti, kuriems reikia daugybės laiko, jau nekalbu apie pinigus. Ir kiekvienas sako – nedaug kainuos, tai 300, 400, kitam ir 500 Eur su PVM... Jau pasimečiau, kiek ten tų šimtų kam reikia, kad vien tik statybos leidimą gaučiau. O jo dar neturiu – dveji metai baigia praeiti ir pabaigos nematyti“, – piktinasi A. Kudrevičius.
Ūkininkas niekaip nespėja į NMA nustatytus projekto vykdymo terminus, todėl turėjo prašyti juos pratęsti. NMA pažiūrėjo supratingai ir atidėjo iki 2025 m. gegužės 31 dienos. Bet laikas eina, o fermos net negali pradėti statyti.
„Laukia baisiausia dalis – ekspertai ir jų reikalavimai. Jie tiesiogiai pavaldūs jums, ministre, – į aplinkos ministrą kreipėsi A. Kudrevičius. – Turėtume eiti Europos keliu, kaip daroma Vokietijoje, Lenkijoje, t. y. pagal projektinį pasiūlymą mums jau turėtų būti leista statyti ir per tą laiką, vykstant statyboms, toliau viską tvarkyti. Tai pagreitintų procesą. Dabar pagal tai, kas vyksta Lietuvoje, negali atlaikyti nei fizinė, nei dvasinė žmogaus sveikata.“
A. Kudrevičiaus teigimu, jeigu biurokratinės kliūtys fermos statybas ištęs tiek metų, bus sužlugdytas ne tik pieno sektorius, bet ir visas žemės ūkis.
„Sugriauta fermų per 30 metų daug, pastatytų – vienetai. Užtat neturime ir mėšlo, ir humuso dirvožemyje, ir viso kito. Ministre, negali ilgiau kaip metus trukti statybos leidimo išdavimas. Nuteikite savo ekspertus, kad mes ne Lietuvos priešai, ne savo šalies griauti atėjome. Esame suinteresuoti, kad fermos būtų kokybiškos, jog gyvuliams ir aplinkai būtų tik geriau“, – emocingai kalbėjo biurokratizmo išvargintas ūkininkas.
Posėdyje taip pat dalyvavęs A. Kudrevičiaus fermos projektą rengiantis projektuotojas tiesiai šviesiai sakė, kad kai kuriais atvejais ekspertai susireikšmina ir tiesiog tyčiojasi iš projektuotojų, o labiausiai – iš ūkininkų.
Posėdyje dalyvavę kiti ūkininkai kalbėjo, kad, jų manymu, perteklinis reikalavimas yra ir daryti PAV kaimo vietovėje. Jis trunka iki 8–9 mėn., kainuoja iki 10 tūkst. eurų. O jeigu NMA atmeta projektą ir negaunama paramos – pinigai į balą.
Ministras S. Gentvilas sako išgirdęs ūkininkus. „Sutinku, kad yra perteklinių reikalavimų. Rudenį bandėme įteisinti, kad fermos iki SAZ ir PAV ribos eitų be statybos leidimų, bet Sveikatos ministerija ir Visuomenės sveikatos centras sustabdė šią iniciatyvą dėl visuomenės intereso (kvapų). Reikės bandyti grįžti prie to“, – žadėjo aplinkos ministras.
LPGA prezidentas Jonas Vilionis svarstė, kad išeitimi galėtų tapti tipiniai fermų projektai. Pirminius variantus Žemės ūkio ministerija su VDU Žemės ūkio akademija buvo parengusi, bet jie sustojo rengimo stadijoje, nes techninei daliai paruošti reikėtų maždaug milijono eurų. Bet kokiu atveju, LPGA prezidento Jono Vilionio teigimu, statybos leidimas fermai statyti turi būti išduotas ne ilgiau negu per 6 mėnesius.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žieminių kviečių ir rapsų būklė Mažeikių krašte
2024-11-07 -
Ūkio stiprybė – perdirbimas
2024-11-06 -
Daugiausia paraiškų pateikta Šilalės rajone
2024-11-05
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)