


Balandžio 14-oji – žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimo pradžia. Patikslinus Geros agrarinės ir aplinkosaugos būklės (GAAB) reikalavimus, tiesioginių išmokų administravimo taisykles, atnaujinus Paraiškų priėmimo informacinę sistemą (PPIS) deklaravimas šiemet turėtų vykti sparčiau. Kartu atveriamos galimybės žemdirbiams paprasčiau vystyti gamybines veiklas ir pasirinkti jų paramos priemones.
Deklaruoti pasėlius ir kartu teikti paraiškas paramai gauti už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus, kaip ir praėjusiais metais, ūkininkai gali atvykę į savivaldybes ar seniūnijas pagal valdos centro buvimo vietą. Šių įstaigų darbuotojai pasirengę padėti žemdirbiams.
Deklaruoti ir paraiškas teikti žemdirbiai gali savarankiškai Žemės ūkio duomenų centro (ŽŪDC) administruojamoje PPIS, prisijungę per elektroninius valdžios vartus.
Bendrieji reikalavimai teikiantiems paraiškas nustatyti Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei ūkinius gyvūnus paraiškos ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės 2025 m. taisyklėse.
Vienas svarbiausių pakeitimų – ūkininkams nereikės atidėti dalies ariamosios žemės negamybinei veiklai, jie galės rinktis dalyvauti bet kurioje vienoje ar keliose kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklose.
Svarbių palengvinimų yra ir gyvulininkystės ūkiams – deklaruojant tuos pačius gyvulius bus galima dalyvauti keliose priemonėse.
Tarp svarbiausių GAAB pakeitimų – sušvelninti reikalavimai dėl apsaugos juostų prie melioracijos griovių, sutrumpintas minimalios dirvos dangos išlaikymo laikas, palengvinti augalų kaitos reikalavimai.
Šiuos pakeitimus Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) specialistai pristatė ir tarptautinėje parodoje „Ką pasėsi... 2025“ vykusiame seminare.
Svarbiausios naujovės
Atsisakius Veiksmingumo ir efektyvumo metodikos, kompleksinės ekologinės sistemos „Veiklos ariamojoje žemėje“ veiklose dalyvaujantys pareiškėjai neprivalės ariamosios žemės dalies skirti negamybinėms veikloms. Tiesa, deklaruojantys daugiau kaip 100 ha ariamosios žemės ir dalyvaujantys veikloje „Sertifikuotos sėklos naudojimas“ ūkiai privalės pasirinkti dar vieną iš veiklų: „Augalų kaita“, „Tarpiniai pasėliai“, „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“, „Kraštovaizdžio elementų priežiūra“, „Trumpaamžių medingųjų augalų juostos“ ar „Daugiamečių žolių juostos“.
Pagal ekologinės sistemos veiklą „Augalų kaita“ augalų sąrašas papildytas žolinių augalų mišiniais, kuriuose baltymines žolės yra vyraujančios ir kmynais.
Pagal veiklą „Tarpiniai pasėliai“ sutrumpinta tarpinių pasėlių per žiemą išlaikymo data: juos reikės išlaikyti iki kovo 1 d. (anksčiau buvo kovo 15-oji).
„Be to, šiuose plotuose atsisakyta draudimo ganyti, į galimų auginti tarpinių pasėlių per žiemą sąrašą įrašytos facelijos. Nustatyta papildoma galimybė sutvarkyti (voluoti, smulkinti) posėlį jo išlaikymo (8 savaičių) laikotarpiu, nesuardant dirvos dangos“, – apie naujoves seminare informavo ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyr. specialistas Skirmantas Ramoška.
Tai pat sutrumpintas terminas, iki kurio privaloma taikyti žemės dirbimo be plūgo būdą bei išlaikyti dirvos dangą (dabar tai - kovo 1-oji; veikla „Neariminės tausojamosios žemdirbystės technologijos“).
„Nuo 2025 m. prisiimantys įsipareigojimus ir taikantys tiesioginės sėjos būdą žemdirbiai turėtų po žemės ūkio augalų sudygimo per 10 darbo dienų, bet ne vėliau kaip iki einamųjų metų birželio 15 d. ir lapkričio 15 d., per mobiliąją programėlę „NMA agro“ pateikti aiškiai matomų sudygusių žemės ūkio augalų nuotraukas iš skirtingų lauko vietų. Taip siekiama užtikrinti kontrolę, kai prašoma paramos už tiesioginę sėją, kad galima būtų įsitikinti, jog tokia sėja buvo taikoma“, – sakė S. Ramoška.
Išplečiamos galimybės deklaruoti kraštovaizdžio elementus, pievas ir šlapynes: dabar ūkiams iki 50 ha (anksčiau taikyta ūkiams iki 10 ha) pakaks deklaruoti 0,1 ha tokių elementų. Didesniems kaip 50 ha (anksčiau taikyta didesniems kaip 10 ha) reikės 0,5 ha šių elementų.
Ekologinės sistemos „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ veiklai „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“ ir ekologinei sistemai „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ užteks deklaruoti 0,5 ha plotą (buvo 1 ha).
Įtvirtintas ekologinių sistemų „Sodų ir uogynų tvarkymas gamtai palankiu būdu“ ir „Tausojanti vaisių, uogų ir daržovių programa (NKP)“ suderinamumas, t. y. su tais pačiais plotais galima dalyvauti abiejose ekologinėse sistemose.
Kaip minėta, atsiranda galimybė su tais pačiais ūkiniais gyvūnais dalyvauti ekologinėse sistemose „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“ (veiklos „Ekstensyvus daugiamečių pievų tvarkymas ganant gyvulius tvarkymas“, „EB svarbos natūralių pievų, šlapynių bei rūšių buveinių tvarkymas“), „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ bei „Gyvūnų gerovė“.
Be to, iš įvairių ekologinių sistemų veiklų išbrauktos atskiros nuostatos dėl duomenų pildymo apie panaudotus augalų apsaugos ir tręšiamuosius produktus (įskaitant mėšlą ir srutas). Šiuos duomenis pareiškėjai privalės pildyti laikydamiesi bendrųjų reikalavimų ir terminų.
Supaprastintas ekologinėms sistemoms „Kompleksinė pievų ir šlapynių priežiūros schema“, „Ekstensyvus šlapynių tvarkymas“ reikalingas Atliktų ūkio darbų žurnalo pildymas – galima bus pildyti popierinį, elektroninį žurnalą arba teikti duomenis PPIS sistemoje.
Supaprastinti GAAB reikalavimai
Pasikeitus europiniam reglamentavimui pagal GAAB 8 numatyta galimybė ūkininkams mažinti netiesioginius su aplinkosaugos reikalavimais susijusius ribojimus, nes ariamojoje žemėje neprivalu palikti 4 proc. negamybiniams plotams. Išlieka tik deklaruotų kraštovaizdžio elementų – miškelių, medžių ir krūmų grupių, žolinės dangos, želdynų ir (ar) želdinių (įskaitant apleistas sodybvietes ar apleistus ūkinius pastatus, kurie gali teikti prieglobstį faunai ir naudą biologinei įvairovei) ir vandens telkinių (kūdrų, tvenkinių, ežerėlių) išlaikymas ir draudimas pjauti gyvatvores bei medžius paukščių veisimosi sezonu nuo kovo 1 iki rugpjūčio 1 dienos.
„Šie pakeitimai sudaro palankesnes sąlygas ūkininkauti, nes mažina ribojimus ir suteikia daugiau lankstumo, tuo pačiu išlaikant pagrindinius aplinkosaugos tikslus“, – teigė ŽŪM Išmokų už plotus skyriaus vyr. specialistas Gediminas Dūdėnas.
Kitas svarbus pakeitimas dėl apsaugos juostų: pagal GAAB 4 reikalavimą nuo šių metų 3 m apsaugos juostos turi būti paliekamos tik prie tų melioracijos griovių, kurie yra ne trumpesni kaip 3 km ilgio arba ne mažesni kaip 5 kv. km baseino ploto, arba kuriuose vandens tėkmė ne trumpesnė kaip 6 mėn. per metus. Prie kitų melioracijos griovių paliekamos 1 m pločio apsaugos juostos.
Pasak G. Dūdėno, šis pakeitimas taikytinas maždaug 95 proc. melioracijos griovių, patenkančių į žemės ūkio naudmenas, ir sumažins ūkininkavimui taikomus apribojimus šalia melioracijos griovių. Dėl mažesnio apsaugos juostų ploto, jos bendrai sumažės nuo buvusių 60 tūkst. ha iki 28 tūkst. hektarų.
Gera žinia ta, kad deklaruojantiems naudmenas ūkininkams patiems nereiks atlikti vertinimų ar skaičiavimų: PPIS bus parengti ir matomi visi reikalingi duomenys.
Dar vienas GAAB reikalavimų pokytis – sutrumpintas minimalios žolinių augalų augmenijos ar jų liekanų išlaikymo terminas (GAAB 5 ir GAAB 6). Dabar šis laikotarpis truks nuo lapkričio 15 d. iki kovo 1 d. (anksčiau buvo iki kovo 15 d.).
Sumažinti reikalavimai augalų kaitai (GAAB 7): nuo 65 proc. iki 35 proc. sumažintas ariamosios žemės plotas, kuriame kasmet privaloma keisti pagrindinius pasėlius. Kaip paaiškino G. Dūdėnas, atsiranda galimybė augalų kaitos reikalavimus įgyvendinti auginant antrinius pasėlius (įsėlį, posėlį, tarpinius pasėlius per žiemą) ir galimybė ilgesnį laiką (ilginama nuo 2 iki 3 metų) auginti tas pačias kultūras toje pačioje vietoje.
„Kukurūzų augintojams irgi turime gerų žinių – jiems ne tik galios bendrieji reikalavimai, kaip ir kitų kultūrų augintojams, bet ir nereikės teikti duomenų apie laikomų sąlyginių gyvulių skaičių ar apie įsiregistravimą Patvirtintų pašarų ūkio subjektų registre (kaip pašarų augintojų), dėl to sumažės administracinė našta“, – sakė ŽŪM specialistas. Tad auginant įsėlį arba posėlį, kukurūzus bus galima sėti neribotą laiką tame pačiame plote.
Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas vyks iki birželio 13 d. Pavėluotai paraiškas bus galima teikti iki birželio 23 d., tačiau tokiu atveju paramos suma bus mažinama po 1 proc. už kiekvieną pavėluotą dieną.
Prieš pildant deklaracijas ŽŪDC pataria žemdirbiams pirmiausiai apsvarstyti, kokiose priemonėse jie planuoja dalyvauti, pasidomėti, kokie reikalavimai nustatyti pagal šias priemones, kokia įsipareigojimų pagal konkrečią priemonę trukmė. Tam PPIS įdiegtas „Vedlys“ – paramos pasirinkimo įrankis, kuris tikslingai, pagal įvestą laukų informaciją, padės atrinkti laukus, kurie gali dalyvauti paramos priemonėse, pateiks paramos priemonių reikalavimus, paskaičiuos preliminarias išmokas, bendrą plotą pagal paramos priemonę. Tai palengvins duomenų pateikimo procesą.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Pasėlių stebėjimas: kokia žieminių rapsų ir kviečių būklė
2025-04-11 -
10 ūkininkų klausimų apie deklaravimą
2025-04-10 -
Svarbu žinoti apie augalų kaitos reikalavimus ir įsipareigojimus
2025-04-09
Skaitomiausios naujienos
-
Siūlo drausti derlingoje žemėje statyti saulės elektrines
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)