Basf A1 25 03 24 Basf m1 25 03 24
Ūkis
Daržininkai ypač pajuto viešojo maitinimo sektoriaus svarbą

Kaunas. Kaip šiuos išskirtinius metus vertina daržovių augintojai? Derlius buvo geras, tačiau jo realizaciją apsunkino karantinas bei sustiprėjusi konkurencija tarp pačių augintojų.

„Šie metai kitokie, neįprasti – daug ko negavome, kai kurie ir praradome, susitaikėme su daugybe ribojimų, tačiau labai gerai pamatėme, ką tikrai turime ir ką buvome primiršę, kam nepelnytai neteikėme reikšmės ar nevertinome“, – metų pabaigoje apžvelgdama daržininkystės sektorių portalui manoūkis.lt sakė Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) direktorė Zofija Cironkienė.

Šie metai itin aiškiai parodė, kokią svarbią įtaką daržovių pardavimams turi viešojo maitinimo sektorius, nes per karantiną užsidarius kavinėms ir švietimo įstaigoms, staigiai pasijuto sumenkę daržovių pardavimai, o kai kurie augintojai dalies 2019-ųjų derliaus taip ir nerealizavo bei turėjo utilizuoti, jei nepavyko jų išdalyti labdarai.

Bioversija m7 2024 03 12

Nors atrodytų, kad daugybei gyventojų per karantiną gaminant maistą namuose daržovių pardavimai neturėjo smukti, bet faktai rodė kitaip. Matyt, šeimininkės jau nenori gaišti laiko skusdamos ir tarkuodamos morkas ar smulkindamos kopūsto galvą, namų ūkiuose keičiasi maisto ruošimo tradicijos.

Pasak LDAA direktorės Z. Cironkienės, daržovių derlius šiemet buvo geras, jei lyginsime su 2019 ir 2018 metais. Tačiau vertinant su potencialiu derliumi, jis nėra rekordinis.

Kiek ir kokių daržovių buvo auginta 2020-aisiais? Didžiausią pasėlių dalį sudarė bulvės – 10 899 ha, tai 200 ha daugiau nei pernai. Antroje vietoje išliko burokėliai, jų plotai sudarė 1 244 ha. Trečioje vietoje svogūnai – 867 ha, ketvirtoje moliūgai – 693 ha, išstūmę morkas į penktą vietą – 629 ha, kopūstai liko šeštoje vietoje – 598 ha.

Po jų rikiuojasi „paramos medžiotojams“ parankios daržovės – baltieji ir juodieji ridikai bei krapai, atitinkamai – 407 ha ir 321 ha. Nors lėtai, bet didėja česnakų plotai – 2020 m. jie sudarė 189 ha. Iš lėto didėja ir salotų plotai – jų 2020-aisiais auginta 93 ha.

Statomos užkardos deklaratyviajai daržininkystei

Pasak Z. Cironkienės, metai po metų pastebima tendencija – neproporcingai didėjantys tam tikrų daržovių deklaruoti plotai. Tai jau minėti moliūgai (693 ha), krapai (321 ha), juodieji ir baltieji ridikai (407 ha).

Tai iš tiesų kelia įtarimų dėl galimo nesąžiningo pasėlių deklaravimo, nes prekinės šių daržovių produkcijos rinkoje nepadaugėjo, o ir tokio jos poreikio nėra.

Deklarantai tai daro, norėdami gauti susietąsias išmokas, didesnį beakcizio dyzelino kiekį, pasididinti ūkio EDV. Šiemet Nacionalinė mokėjimo agentūra atliko nuodugnius patikrinimus ūkiuose, kurie augina šias daržovių rūšis. Pažeidimų skaičius buvo didžiulis ir sudarė 72,4 proc. patikrintuose plotuose.

Susietoji parama už daržovių plotus turėtų išlikti ir 2021 metais, tik galbūt kažkiek keisis jos dydžiai. „Žinoma, teiksime pasiūlymus, kaip užkardinti nesąžiningus deklarantus. Mūsų žiniomis, NMA jau pateikė savo pasiūlymus Žemės ūkio ministerijai“, – sako Z. Cironkienė

Pandemijos apsunkinta realizacija ir sumažėjusi paklausa

Daržovių pardavimus apsunkina COVID-19 pandemija, nes yra uždaromos viešojo maitinimo ir švietimo įstaigos. Tą labai aiškiai daržovių augintojai pamatė dar pavasarį, pirmojo karantino metu. Taip pat pastebima tendencija, kad namų ūkiai daržoves vartoja daug taupiau, o gal iš tradicinių daržovių ir gamina mažiau.

„Lietuvos augintojai produkciją parduoda įvairiai – vieni labiau orientuoti į vidaus rinką, kiti į užsienio. Šiemet pardavimai stringa visur, labiausiai kenčia augintojai, kurie daržovėmis aprūpino maitinimo sektorių arba buvo orientuoti į momentinius eksporto sandorius. Situaciją apsunkina ir stipri konkurencija tarp pačių augintojų. Kadangi paklausa sumažėjo, augintojai vieni su kitais konkuruoja kaina, stipresni išstumia silpnesnius iš dar likusių pardavimo nišų“, – paaiškina Z. Cironkienė.  

Tik vienetai LDAA narių šiemet ryžosi naujoms investicijoms, jos buvo nukreiptos į sandėliavimo patalpas, specializuotą techniką, laistymo įrengimus. Pastarieji kintant klimatui ir ilgėjant sausringiems periodams pirmoje vegetacijos pusėje darosi itin aktualūs.

„LDAA valdybos ir administracijos vardu visiems linkiu išlikti sveikiems. Kantrybės bei supratimo. Labai viliuosi, kad ši neįprasta padėtis greitai baigsis ir visi galėsime gyventi įprastu ritmu, vėl galėsime organizuoti renginius, susitikti ir bendrauti gyvai, ko šiemet labai trūko. Visiems linkiu pačių šilčiausių Kalėdų širdyje, mažų ir didelių stebuklų, darbingų ir derlingų ateinančių 2021 metų“, – šventiniais linkėjimais dalijasi LDAA direktorė Zofija Cironkienė.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos