Lančiūnava, (Kėdainių r.), vasario 10 d. Ne visi šalies daržininkai šiemet daržoves eksportuoja į nepasotinamą Rusijos rinką - ūkininkai Alma ir Vidmantas Girdzijauskai jau daug metų daržoves tiekia „Vilniaus prekybos" tinklui pagal iš anksto sudarytas sutartis. Šiuo metu savo saugyklose turi pakankamai bulvių, kopūstų ir burokėlių produkcijos, kurios Lietuvos pirkėjams turėtų pakakti visą pavasarį.
Prieš penkiolika metų pradėję ūkininkauti mažame plote, daržininkai ūkį plėtė, ir dabar jų laukai užima 220 hektarų. Daugiau plėstis neketina, nes, jų manymu, tai yra optimalaus dydžio daržininkystės ūkis. Šiemet planuoja auginti 100 ha kopūstų, tiek pat bulvių (iš jų 40 ha skirtos perdirbimui - traškučių gamybai) ir 20 ha burokėlių.
„Ketinant imtis daržovių auginimo, reikia rimtai pasvarstyti, nes daržininkystei reikia didesnių investicijų negu kitų žemės ūkio kultūrų auginimui, taip pat tenka samdyti daug žmonių, nes čia daug kas dirbama rankomis. Mūsų ūkyje nuolat dirba apie 40 žmonių, o per darbymetį jų skaičius padidėja iki 80", - skaičiuoja V. Girdzijauskas.
Pasėlių draudimas - šių dienų aktualija
Pasak ūkininko V. Girdzijausko, dėl gausių vasaros liūčių pernai laukai ne tik išmirko, bet ir buvo išplautos visos trąšos. „Patyriau apie 30 proc. daržovių produkcijos nuostolių ir veltui išleidau lėšas brangioms kompleksinėms trąšoms su mikroelementais įsigyti", - sakė daržininkas ir apgailestavo, kad daržininkai pernai neturėjo jokių galimybių drausti savo plotų.
V. Girdzijauskas yra Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdybos narys. „LDAA yra viena bene stipriausia ir aktyviausia asociacija Lietuvoje, kurios nariai moka nario mokestį ir tai leidžia organizacijai realiai veikti, o taip pat ieškoti būdų dėl daržovių pasėlių draudimo", - teigia ūkininkas.
2010 m. rugpjūčio 24 dieną Žemės ūkio ministerijos iniciatyva įvyko pasitarimas, mėginant paspartinti 2009 m. prasidėjusį bendradarbiavimą tarp Vokietijos draudimo bendrovės ir Lietuvos žemdirbių, auginančių daržoves. Žemės ūkio ministro įsakymu buvo sukurta darbo grupė, į kurios sudėtį buvo įtraukti sodų ir daržovių augintojai, draudimo bendrovės bei ministerijos atstovai.
Sausio mėnesį „Vereinigte Hagelversicherung VVaG" filialo „VH Lietuva" biure vyko draudikų iš Vokietijos susitikimas ir diskusijos su daržininkais ir sodų savininkais dėl draudimo sąlygų. Draudikai, remdamiesi ilgamete darbo praktika Europos šalyse, teigia, kad dažniausiai minėti ūkiai nukenčia nuo krušos. LDAA direktorė Zofija Cironkienė mano, kad Lietuvos gamtinės sąlygos kur kas atšiauresnės negu daugelyje Europos valstybių, kuriose draudžiama tik nuo krušos.
„Lietuvos daržininkai labai nukenčia nuo ankstyvų šalnų - jei augalų visiškai nesunaikina, tai prarandama kokybė, produkcija tampa netinkama parduoti. 2010 m. buvo deklaruota apie 3,2 tūkst. ha daržovių pasėlių plotai. Jei draudikai pasiūlytų patrauklias draudimo sąlygas, manau, kad draustųsi tik versliniai ūkiai, ir pirmaisiais metais būtų apdraustas ne didesnis kaip 1 tūkst. ha pasėlių plotas. Siekiant išlaikyti daržininkystę, valstybė turėtų kompensuoti ne mažiau kaip 60-65 proc. draudimo įmokų", - svarstė Z. Cironkienė.
Numatyta drausti nuo trijų rizikų
Įmokos siūlomos draudikų už daržovių pasėlius didelės, nes jų ha vertė ir rizika didesnė, nei kitų žemės ūkio kultūrų. Įmokas priklausytų nuo daržovių rūšies. Pavyzdžiui, svarstoma, kad kopūstų tarifas turėtų būti 3-4 proc., todėl, jei 1 ha vertė yra 10 tūkst. Lt, įmoka už hektarą būtų 300-400 Lt. Pasitarimo metu buvo susitarta, kad Lietuvoje daržovės bus draudžiamos nuo trijų rizikų: krušos, audros ir liūties. Išmokoms būtų taikoma 10 proc. besąlyginė franšizė, o maksimali išmoka siektų 80 proc. nuo draudimo sumos.
Vokietijos draudimo bendrovės specialistų laukia nelengvas uždavinys - per palyginti trumpą laiką daržovių pasėliams planuojama paruošti draudimo sąlygas bei žalų vertinimo protokolus. Darbo grupė vėl rinksis vasario 17 d. ŽŪM, o galutinai suderintas draudimo sąlygas draudikai pristatys LDAA susirinkime vasario 25 d. Daržovių pasėlių draudimą Lietuvoje bendrovė „Vereinigte hagel" tikisi pradėti dar šį pavasarį.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Ekologiškus šaltalankius lengva auginti, produkcija populiari
2024-11-22 -
Paramos visiškai pakako ketvirtadaliui pareiškėjų
2024-11-21 -
Kaip pasėliai pasitinka žiemą skirtinguose Lietuvos rajonuose
2024-11-21
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)