Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Ūkis
Darbus laukuose vėlina pernykščiai lietūs

Kėdainiai. Daukšių kaime kartu su sūnumi Povilu ūkininkaujantis Saulius Dambrauskas neslepia, kad po ekstremalaus pernykščio sezono nemažai iššūkių kelia ir šiųmetis pavasaris. Kai kuriuose laukuose tebetelkšo balos, vis dar neįmanoma į juos įvažiuoti su technika.

„Labai sunkus pavasaris, nes nežinai, kur pulti, ką ir kaip daryti“, – prasitaria Kėdainių r. ūkininkas, kooperuotai su sūnumi dirbantis apie 1 000 ha žemės ir auginantis javus, bulves bei svogūnus. Nors pernai javus spėjo laiku sudoroti, tačiau nemažą dalį svogūnų ir bulvių teko iš vandens ir dumblo imti. Ūkininkas pasakoja, kad ypač daug sunkumų dabar kelia tie laukai, kuriuose buvo technika užklimpusi ir teko ją keliais traktoriais traukti ar net krautuvais atkasinėti.

Bioversija 2024 04 15 m7

„Labai sunkus pavasaris, nes nežinai, kur pulti, ką ir kaip daryti“, – sako Saulius Dambrauskas, neslėpdamas, kad į kai kuriuos laukus vis dar negalima įvažiuoti

Paprastai Dambrauskai 150 ha skiria bulvėms, 25 ha – svogūnams, apie 200 ha – žieminiams rapsams, 400 ha – žieminiams kviečiams, 100 ha – pupoms. Ypač drėgni praėjusių metų orai kasmetinius kėdainiškių planus pakoregavo – rudenį pasėti galėjo tik 250 ha žieminių kviečių.

„Lig šiol vasarinių kviečių neauginome, o šiemet teks apie 80 ha sėti. Dar po tiek pat hektarų skirsime miežiams ir pluoštinėms kanapėms. Šalia Kėdainių statomas pluoštinių kanapių perdirbimo fabrikas, tad visai įdomu pabandyti jas auginti, jau ir supirkimo sutartį turime. Vėliau bus matyti, ar jas auginsime. Gerai tai, kad kanapės sėjamos gana vėlai, gegužės mėnesį, nes bijo šalnų, tai visi darbai vienu metu nesupuls“, – sako S. Dambrauskas.

Sodino ne ten, kur norėjo, bet ten, kur galėjo

S. Dambrauskas paprastai vienas pirmųjų šalyje pradeda sodinti, o birželio pradžioje ir prekiauti ankstyvosiomis bulvėmis. Nors dėl šlapių laukų šiųmetį bulviasodį S. Dambrauskas pradėjo tik balandžio 5 d. (anksčiausiai bulves yra sodinęs kovo 11-ąją), nepaisant to, tikina jis, birželio 10-ąją jau galėsime skanauti pirmųjų lietuviškų ankstyvųjų bulvių.

Į dėžutes sukrautos bulvės šildomame šiltnamyje pradedamos daiginti vasario pradžioje

Ankstyvajam bulviasodžiui ūkininkas pradėjo ruoštis vasario pradžioje, kai į dėžes supiltas bulves suvežė į polietilenu dengtą šildomą šiltnamį. Beje, pastarąjį šildo grūdų valymo atliekomis kūrenamas suomiškas biokatilas, kurį vasarą ūkininkas perveža prie džiovyklos ir naudoja grūdams džiovinti.

„Šiltnamyje reikia palaikyti neaukštą temperatūrą, kad bulvės pradėtų lėtai dygti, o daigai neišstyptų. Dygti jos ima 7 laipsnių temperatūroje, o šiltnamyje palaikoma 8 laipsnių temperatūra. Esant tokiai temperatūrai, sužadinami visi potencialūs daigai, tačiau jie neperauga. Be to, bulvės turi būti daiginamos šviesoje, todėl ir naktį, ir dieną čia dega specialios lempos. Jas išjungiame tik tada, kai pasirodo saulė“, – bulvių daiginimo subtilybes aiškina daržininkas.

Grūdų valymo atliekas degina suomiškame biokatile ir jomis šildo šiltnamį, kuriame daigina bulves. Vėliau biokatilą perveža prie džiovyklos ir grūdų valymo atliekomis džiovina pačius grūdus

Daiginamų ankstyvųjų bulvių dėžės po tris sukraunamos viena ant kitos. Tam, kad visa sėkla tolygiai gautų šviesos, dėžes tenka keisti vietomis. Taip daiginama apie 120 tonų bulvių. Į vieną hektarą S. Dambrauskas susodina maždaug 44 tūkst. vienetų bulvių.

„Blogiausia, kad šį pavasarį daug darbų vienu metu supuolė. Paprastai daigintas bulves dėžutėse į laukus išveždavome ir susodindavome kovo gale. Šiemet šis sunkusis etapas persikėlė į balandžio pradžią. Ir tai ankstyvąsias bulves sodinome ne ten, kur norėjome, o ten, kur galėjome“,– prisipažįsta ūkininkas. Tam, kad bulvės laukuose greičiau sudygtų, jos uždengiamos agroplėvele. Paprastai Dambrauskai dengia apie 20 ha bulvių. Šiemet uždengė 17 ha, iš jų 8 ha – dviguba plėvele, kad bulvės dar anksčiau užaugtų.

Tam, kad bulvės laukuose greičiau sudygtų, jos dengiamos agroplėvele

Ūkyje darbai darbus veja

Kooperuotame Dambrauskų ūkyje visus metus dirba apie 20 darbuotojų, sezono metu pagal paslaugų kvitus įdarbinami dar keli pagalbininkai. Įsibėgėjant bulviasodžiui, kartu lengvesnėse žemėse sodinami ir svogūnų sėjinukai, planuojama ir jų sėja.

„Svogūnai sėjami sekliai ir labai tiksliai, todėl ir laukas turi būti labai lygus. Nors jie turėtų būti sėjami gana anksti, tačiau jiems numatytame plote pernai vėlai nuėmėme bulves, todėl ten dar vis šlapia“, – sako ūkininkas.

Stambaus ūkio šeimininkas džiaugiasi, kad žieminiai kviečiai ir rapsai neblogai peržiemojo, jų pasėlius jau kartą patręšė, o planuoja jau ir antrąjį rapsų tręšimą. Kartu tvarkomas drenažas laukuose, ruošiama dirva ir vasarinių javų sėjai.

Pasak S. Dambrausko, vasarinių kultūrų sėja pagal susidarytą sėjomainą taip pat kelia sunkumų. Pavyzdžiui, vasarinius miežius yra numatęs sėti 7 laukuose, tačiau kol kas įvažiuoti su technika gali tik į keturis.

„Ko gero ir miežius pirmiausia reikės sėti ten, kur bus galima, tada išsivalyti sėjamąją ir sėti dalį kviečių“, – šio pavasario darbų niuansus atskleidžia augalininkystės ūkio savininkas. Ir prasitaria, kad artimiausiu metu galvoja įsigyti ekskavatorių, specialų įrenginį ir pradėti iš pagrindų tvarkyti drenažo sistemas laukuose.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
    Visos apklausos